دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

عيسي در آيين مانوي سه جلوه­ي ويژه دارد:

1) عيساي درخشان: که يکي از ايزدانِ رهايي بخشِ ايزدستان مانوي است.

2) عيساي رنج بر: عنواني است که مانويان غرب به نفسِ زنده (مقدار نورِ بازمانده در مادّه که رنج مي­کشد) داده‌اند.

3) عيسي مسيح: پيامبر و پسرِ خدا که به شکل انسان درآمد و به‌زعم مسيحيان، به خاطر گناه آدميان به صليب کشيده شد که ماني به تصليب جسماني او اعتقادي ندارد.

کيش مانوي از جمله آيين­هاي ثنوي است که به دو مبدأ و دو مصدر ازلي و ابدي يعني ” نور و ظلمت ” قايل است و ابن‌نديم چنين مي­آورد:

” گويد ماني: مبدأ عالم دو است، يکي از آن دو نور و ديگري ظلمت است. هر يک از آن دو از ديگري جداست. نور عظيم اول است، نه به عدد، (يعني عظمت او به شمارش در نمي‌آيد) و او خدا، پادشاه بهشت‌هاي روشني است و او راست پنج اندام: حلم و علم و عقل و غيب و فطنت و پنج اندام روحاني ديگر دارد و آن حب و ايمان و وفا و مودت و حکمت است.

ماني پنداشته است که او با اين صفاتش ازلي است و با اوست دو چيز ازلي، يکي از آن دو جو و ديگري زمين است. گويد ماني: آن هستي نور مجاور هستي ظلمت است، حاجزي ميان آن دو نيست و نور با سطحش به ظلمت برخورد مي­کند و نور را نهايتي از بالا و راست و چپش و ظلمت را نهايتي از پايين و راست و چپش نيست” (ابن­ندیم،1387،17).

دوگانه­پرستي مانوي همانند کيهان شناخت زردشتي موصوف در متن­هاي نسبتاً متأخر (سده ي 9 ميلادي) بر پايه‌ي آموزه­ي دوبن، يا دو اصل نور و تاريکي و سه دوره­ي تاريخ کيهاني است: دوره­ي زرين پيش از آميختگي دو بن، دوره‌ي ميانه يا آميخته، يعني عصر کنوني که در آن نيروهاي نور و تاريکي براي چيرگي واپسين بر کيهان نبرد مي­کنند؛ و دوره‌ي پاياني که دوران جدايي چيزهاي آميخته و جدايي ميان پيروان نيکي و بدي است. در اين هنگام فرشگرد ( در فارسي ميانه به معني “نوسازي”) که در آن، دو قطب  نيک و بد دوباره از هم بازشناخته مي­شوند. کتاب­هاي مقدسي که خودِ ماني آورده است، درباره­ي دو بن و سه دوره­اند. دو بن عبارتند از نور و تاريکي؛ سه دوره عبارتند از گذشته، اکنون، آينده (هالروید،1388،166).

نور و ظلمت در آغاز و قبل از خلقت عالم جدا و منفک و مستقل از يکديگر بودند. نور در بالا مستقر و از سه طرف شمال و شرق و غرب نامحدود بود. ظلمت نيز مقرّش در پايين و از سه سوي جنوب و شرق و غرب، لايتناهي بود. اين دو اصل هريک در قلمروي خود مدّت­ها ساکن و آرام بودند. اين مدّت را که دوره­ي انفکاک مطلق نور و ظلمت بود، مانويان دور ماضي مي­نامند. در دور ماضي در عالم نور، نظم، صلح، فهم، سعادت و سازش برقرار بود. در حالي‌که در عالم ظلمت چيزي جز اغتشاش و بي­نظمي و کثافت مستولي نبود (باقری،1389،97).

در کيش مانوي سه گروه از خدايان وجود دارد که هر گروه از پس گروه ديگر مي­آيد. پادشاه قلمروي روشنايي “پدر عظمت” يا ” پدر بزرگي” است که پنج تجلي و تظاهر از آن اوست: چون ادراک، عقل، فکر، تأمل و اراده و خداي تاريکي نيز پنج عنصر ظلماني دارد که عبارتند از: دخان يا مه غليظ، آتش مخرب، باد مهلک، آب گل آلود و ظلمت.

در آغاز تاريکي به روشنايي حمله برد و پدر عظمت براي دفاع از کشور خويش نخستين مخلوق يعني ” مادر زندگاني” ( Madar  I zindagan) را بيافريد و پنج عنصر نوراني را برابر پنج عنصر ظلماني آفريد که عبارتند از: اثير، صافي، نسيم، روشنايي، آب و آتش پاک­کننده­ي انسان. هرمزدبغ (Ohrmizdbag) يا انسان نخستين، فرزند و اولين آفريده‌ي مادر زندگي است.

هرمزد بغ نيز پنج فرزند خود را از پنج عنصر بهشت روشني فراز مي­آورد، و با اين پنج فرزند به نبرد با نيروهاي شر مي­رود. او نخستين نبرده و جنگاور جهان روشني است و عناصر روشني، سپر و دام او خوانده مي­شوند. پنج فرزند او را اَمَهرسپندان (Amahraspanan) خوانند ( بهار،1387،85).

يکي از زيباترين جلوه­هاي اسطوره­اي آيين مانوي مربوط به آفرينش جهان و کيهان مي­باشد که در اساطير ريشه و بن مورد بررسي قرار مي­گيرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی