دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ساختارهای زبانی

تشبیه: در بین روش‌ها و عناصر به‌کارگیری طنز در این مجموعه، تشبیه بیشتر از همه مورد استفاده قرار گرفته است. به طوری که در جای‌جای داستان‌ها با آن روبه‌رو هستیم:

 صدای جلیل بلبل را از پشت در، مثل الفبای مورس می‌شنوم:« م… م… منم… آقای ج… ج… جلیل… بابا… بات… ه… هنوز نیومده؟!»( ص 17)

می‌آید جلو، مردمک چشمانش عین زرده‌ی تخم‌مرغ نیمرو از سفیدی زده بیرون.( ص 33)

سنبل، نخودی می‌خندد و می‌گوید:« قیافه‌شو! عین لایه‌ی اوزون می‌مونه».( ص 76)

 

 

 

 

4.2.3.2. در روزگاری که هنوز پنج‌شنبه و جمعه اختراع نشده بود

خلاصه‌ی داستان

این مجموعه، از هفت داستان تشکیل شده که همه‌ی آن‌ها به نوعی بازآفرینی داستان‌ها و قصه‌های قدیمی مربوط به حیوانات است. نویسنده با تحریف و تغییر برخی ضرب‌المثل‌ها و قصه‌ها از واقعیت شناخته شده و قدیمی‌شان، آن‌ها را با فضای داستان‌های امروزی پیوند زده و شخصیت‌ها را با ویژگی‌هایی تازه در دنیای معاصر قرار داده است. ماست‌مالی، داستان شیری است که با آغاز بهار و سال نو، با گرایش به صلح و دوستی،  تصمیم به تغییر می‌گیرد. او در نهایت با پاک‌کردن نقطه‌هایش به عنوان سیر در سفره‌ی هفت‌سین شهردار حاضر می‌شود. در روزگاری که هنوز پنج‌شنبه و جمعه اختراع نشده بود دومین داستان این مجموعه است که روایتگر ماجرای رسیدن یک خر از روستا به تلویزیون و اجرای برنامه است. چاچاچا، تکرار داستان قدیمی روباه و کلاغ است. با این تفاوت که کلاغ این بار سعی می‌کند گول روباه را نخورد. داستان شوخی درباره‌ی پرواز کلاغ، دارکوب و روباه با هواپیما است. در این داستان، بر خلاف همیشه، از زیرکی و کاردانی روباه خبری نیست و روباه به دلیل حماقتش از هواپیما به بیرون پرت می‌شود. در داستان شیر تو شیر، شیری از جنگل به شهر می‌رود تا ببیند آن‌جا چه خبر است و آدم‌ها چه کار می‌کنند. اما با انبوهی از معانی گوناگون «شیر» و ترکیب‌های مختلف آن روبه‌رو می‌شود.  همه‌اش به خاطر یک تکه پنیر عنوان داستان ششم است که ماجرای تاریخی کلاغ و روباه را به شکلی تازه روایت می‌کند. در این داستان، کلاغ به دلیل بیماری نزد پزشک که همان روباه است می‌رود و در پایان مجبور می‌شود پنیرش را به جای ویزیت به روباه بدهد. آخرین داستان این مجموعه، شب فراموش نشدنی شیر و خرگوش نام دارد که بازآفرینی ماجرای شیر و خرگوش کلیله و دمنه است.

 

تکنیک‌ها

کنایه: استفاده از دنیای حیوانات برای بیان انتقادها به صورت غیرمستقیم و کنایی، شیوه‌ای است که برخی نویسندگان طنزنویس از آن استفاده می‌کنند. حسن‌زاده  در این کتاب با استفاده از این روش، به انتقاد از برخی ناهنجاری‌های موجود در جامعه یا عادت‌های ناپسند فردی پرداخته است. این امر از همان ابتدای کتاب و در داستان اول به چشم می‌خورد:

نزدیکای عید پارسال بود که آقا شیره، تو آفتاب دل‌چسب دراز کشیده بود، دست‌ها را زیر یال‌های پریشانش گذاشته بود و به رادیو گوش می‌داد. رادیو پیام جنگل هم یک در میان، پیام‌های بهاری می‌داد و می‌گفت: ای اهالی جنگل، بهار آمده است، شکوفه‌ها و گل‌ها به شما لبخند می‌زنند، جهان در حال تغییر و تحول است، آیا شما هم تغییری کرده‌اید؟ چند روز دیگر عید نوروز است، آیا دوستی دارید که دوست داشته باشید با دوستان دیگرتان به دیدارش بروید؟ و خلاصه از همین جمله‌های زیبا.

آقا شیره که کله‌اش از این حرف‌ها پر شده بود و زمینه‌های قبلی هم داشت، یکهو به خود آمد. در یک چشم بر هم زدن از این رو به آن رو شد( این هم از معجزه‌های برنامه‌های رادیو و تلویزیون است).( ص6-7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- تکنیک‌های طنز و مطایبه به صورت تحلیلی مورد ارزیابی قرار بگیرند و پرکاربردترین آن‌ها معرفی شوند.

2-آثار بررسی شده از نظر كاربرد تكنيك‌هاي طنز با یکدیگر مقایسه شوند و بهترین نمونه‌ها مشخص گردند.

3-سیر طنزپردازی آثار داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد و دگرگونی‌هایی که در این آثار رخ داده، بررسی شوند.

4-آثار از نظر موضوعي نيز مورد تحليل و ارزيابي قرار بگيرند.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

پایان نامه بررسی تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی تکنیکهای طنز در ادبیات داستانی نوجوان دهه‌ی هشتاد