دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

انزجار از تمدن و زندگی شهرنشینی

در اکثر آثار مدرنیستی نوعی انزجار نسبت به ویژگی‌های تمدن جدید دیده می‌شود. گویی نویسنده تلویحاً این ویژگی‌ها را مسبب نتایج پیش‌آمده در دوران مدرن می‌داند. توصیفات سیاه و ملال‌آور از شهرها و زندگی شهرنشینی، قطارها که مهمترین وسیلۀ حمل و نقل و ره‌آورد تمدن جدید هستند، مؤیّد این موضوع می‌باشند. پیدایش طبقه کارگری و هجوم بی‌مهابای آن‌ها به سوی کارخانه‌های شهری و مشکلات ناشی از آن در حاشیه این رمان نیز نمایان است.

«واگن لبریز از کارگرانی بود که مشروب می‌خوردند، سیگار می‌کشیدند، تف می‌کردند، آروغ می‌زدند و به خوردن سوسیس چنان بدبویی مشغول بودند که فلوریسوار چند بار خیال کرد هم اکنون استفراغ خواه کرد».(ژید،1372: 176)

    نوعی توصیف مهوع و سرگیجه‌آور در تمام زمینه رمان دیده می‌شود. در لابلای اتفاق‌ها نویسنده دائماً گوشزد می‌کند که شخصیت‌ها در محیطی نا‌امن و آزاردهند هستند.

نمادپردازی

یکی از مواردی که معمولاً در داستان‌های مدرنیستی به آن اشاره می‌شود و به نظر نگارنده به آن کمتر توجه شده است توصیفاتی است که این نویسندگان از جانوران و حشرات موذی می‌کنند. این امر را بارها در کتاب‌های مدرنیستی شاهد بوده‌ایم اما این که چرا تا به حال کسی به آن‌ها اشاره‌ای نکرده است را ندانستیم. توصیفاتی که کافکا در کتاب‌های مسخ و نقب از حشرات دارد نمونه‌های معروف این موضوع هستند. گویی این نویسندگان با توصیف دقیق رفتار این جانوران موذی قصد دارند حس رنج‌آور و مهوعی را به خوانندگان خود القاء کنند که این خود در تأثیر کلی داستان  بی‌ثمر نخواهد بود همچنین استفاده ازین توصیفات به خصوص در آثار کافکا به گونه­ای نماد زندگی خزنده و چندشناک انسان معاصر است. در دخمه‌های واتیکان آندره ژید توصیفات زجرآوری از حمله ساس‌ها و کک‌ها به فلوریسوار دارد که در نتیجه بی‌خوابی و تهوع را برای شخصیت داستان به همراه مي‌آورد و این شرایط همه خواننده را در هرچه بهتر باورکردن زجر و بی‌هواسی و بی‌هوشی او یاری مي‌دهد.

به­هم­آمیختگی رؤیا و واقعیت

همچنین او در حالتی از خواب و رؤیا به سر می‌برد. نشانه‌ای که در اکثر آثار مدرنیستی با آن روبرو می‌شویم:

 «مه سبک صبح‌گاهی و نور فراوانی که همه چیز در آن مبهم و به دور از واقعیت جلوه‌گر مي‌شد، سرگیجه آمه‌ده را دو برابر می‌کرد؛ گویی در رؤیا راه می‌رفت. از ثبات و استحکام زمین و دیوارها و وجود ملموس عابران و به خصوص از حضور خویش در رم شک داشت».(همان:231)

    فلوریسوار در جریان یک بازی خطرناک قرار دارد که سرانجام معلوم نمی‌شود که به واقع از جانب کلیسا است یا ازجانب دشمنان کلیسا به راه انداخته شده است، همه چیز به یک‌باره در نظر او فرو مي‌ریزد و در شک و دو راهی اساسی قرار مي‌گیرد و به همه چیز و همه کس مشکوک می‌شود:

 «در این لحظه فلوریسوار دچار تردید خاصی شد، تردید مبهم و آزاردهنده که از اعماق روح آشفته‌اش سر می‌کشید، ژولیوس، آری همین ژولیوس که با او حرف می‌زد، ژولیوسی که امید و حسن نیت سرخورده‌اش را در او پناهی مي‌جست، آری این ژولیوس هم ژولیوس حقیقی نبود ». (همان:241)، «بین لژ و اصحاب عیسی واقع شدم… اگر بگویم که امروز قبل از ملاقات با شما حتی از واقعی بودن خود نیز به شک افتاده بودم و تردید داشتم که این خودم هستم که در رم به سر می‌برم و یا در خواب خود را در رم می‌بینم باور می­کنید».(همان:245)

 

روان­رنجوری و ضد قهرمان

معمولاً شخصیت اصلی داستان‌های مدرنیستی بر خلاف رمان‌های رئالیستی به اصطلاح ضد قهرمان است. یعنی انسانی معمولی و بیشتر اوقات روان‌رنجور که بسیاری از رفتارهای او عادی و معقول نیست. از نظر ژید، بیماران روان رنجور می­توانند آثار هنری بیافرینند.« ژید به مطالعۀ بیماری و روان رنجوری در وجود خود پرداخت و دوست داشت آن را در وجود دیگران هم بازشناسد.او از به تصویر کشیدن ویژگی های شخصیتی غیر معمول در خانواده­هایی که به ظاهر کاملاً با ثباتند و در زندگی روزمره کاملاً سازمان یافته و محکم می­باشند، لذت می­برد».(جواهری،1387: 44)

    در آثار مدرنیستی به طور کل نوعی از خودبیگانگی وجود دارد؛ یعنی نویسنده نفس منسجمی را قبول دارد که “خود” از آن بیگانه گشته است.  در این داستان لافکادیو -که به گذشته او اشاره کوتاهی کردیم- در نوعی روان‌رنجوری به سر مي‌برد. او بیهوده به وسوسۀ کشتن پیرزن عابری دچار مي‌شود:

 «اگر من گلوی پیرزن را برای خفه‌کردنش می‌فشردم… » (ژید،1372: 255)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی