پایان نامه رشته ادبیات-بررسی انواع زبان از نظر ساخت واژه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در محدوده‌یزبان فارسی،بررسی و تجزيه و تحليل ساختمان واژه همراه بخشی از مطالعات دستوری بوده است.علاوه بر مطالعات پراکنده‌ای که به مسائلی از نظر اشتقاق، ترکيب و انواع ترکيب، پيشوند و پسوند ، می‌پردازد.قسمت اعظم کار‌های انجام شده در زمينه ساختواژه تا اين اواخر حامی دستور‌های سنتی بوده است که هر يک بخشی را به اين مبحث اختصاص می‌دادندو در آن انواع فرايند‌های ساختواژه از طريق تقابل‌های دوگانه جامد-مشتق، بسيط-مرکب تعيين می‌شود. از ميان آن‌ها می‌توان به دستور نويسانی چون عبدالعظيم قريب، خسرو فرشيد‌ورد ، محمد جواد شريعت و پرويز خانلری اشاره کرد. در سال‌های اخير کوشش‌هايی در زمينه مطالعات ساختواژی فارسی انجام گرفته است که از آن به عنوان شاخه‌ای مستقل از مطالعات زبانی می‌نگرد.اين مطالعات که از بنيان علمی محکمتری برخوردارند و جنبه‌ی توصيفی آن‌ها بسيار قوی‌تر است عمدتاًبه دست آورد‌های زبان شناسی نظر دارند و فرايند‌ها و قواعد ساختواژه فارسی را از ديدگاهی جديد مورد توجه قرار می‌دهد. در ميان آن‌ها می‌توان به مقالات وکتاب‌های افرادی چون صادقی(1379)، کلباسی (1371) ، شقاقی (1386) اشاره کرد.
2-2-3 انواع زبان از نظر ساختواژه
با توجه به تنوع قابل ملاحظه‌ی زبان‌های دنيا هرگاه شباهت ميان دو يا چند زبان مشاهده می‌گرديد،زبان شناسان به اين فکر افتادند که آن‌ها را در يک دسته يا گروه زبانی قرار دهند. به همين دليل در تاريخ علم زبان شناسی موارد بسياری وجود دارد که دانشمندان کوشيده اند زبان‌ها را به اشکال و شيوه‌های گوناگون دسته بندی نمايند و با سطح معيار‌هايی که برای قرار دادن يک زبان در اين يا آن گروه زبانی وجود دارد نيز متفاوت است. در اينجا به چند نمونه از دسته بندی‌های زبانی اشاره می‌شود:
دسته نوعی :

بر اساس دسته بندی شله‌گل زبان‌ها بر حسب تعداد عناصر معنا‌دار (تکواژهای) موجود در يک واژه و گوناگونی‌هایآن‌ها به سه دسته تقسيم می‌شوند. اگر در زبانی تنها يک عنصر معنادار در هر واژه وجود داشته باشد آن زبان تک واژه‌ای است. هر گاه واژه‌های زبانی متشکل از بيش از يک عنصر معنا دار باشد و اين عناصر کاملاً جدا از هم بوده و هيچگونه دگرگونی صوری در آن‌ها پديد نيايد آن زبان پيوندی است. و بالاخره چنانچه عناصر معنا دار متعددي در يک واژه وجود داشته که به نوعی با هم در آميزند يا در بافت‌های مختلف دچار دگرگونی شوند آن زبان صرفی است

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آيا تصریف فعل در گویش انارکی با تصریف فعل در فارسی یکسان است؟
  2. آيا تصریفاسم در گويش انارکی باتصریف اسمدر فارسی مطابقت دارد؟
  3. آيا تصریفصفت در گويش انارکی با تصریفصفت در فارسی يکسان است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

بستن منو