دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

    این مکتب به دنبال جلب توجه انسان به علم و دستاوردهای آن شکل گرفت و سعی داشت با استفاده از دستاوردهای علمی روانشناسی و علوم پزشکی، پیچیدگی‌های انسان و اجتماع را رمز گشایی کند.(همان: 285) در این میان فیلسوفانی چون وست کنت فلسفه پوزیتیویستی را تبیین نمودند. با اعلامیۀ او توجه به عقل که زمانی با اندیشه‌های کانت به فراموشی سپرده شده بود، دوباره رونق گرفت. اسپنسر جامعه‌شناس نیز با نگاه علت و معلولی خود به علوم اجتماعی سبب شد تمام نگرش‌ها به تحول انسان در چارچوب عقلی علت و معلول بگنجد. این نگاه مسلماً بر منتقدان و خالقان آثار ادبی نیز تأثیر خود را گذاشته است تا آن‌ها به ادبیات نیز نگاهی علم‌گرایانه و ناتورالیستی داشته باشند.

    تضاد و تناقض بین پیشرفت صنعتی و در طرف دیگر فقر و استثمار جامعه از نگاه نویسندگان نیز دور نماند. گوستاو فلوبر در نامه‌ای به دوستش نوشت:« مسهل‌ها، ملین‌ها، جوشانده‌ها، اماله‌ها، تب، صرع، سه شب بی‌خوابی، زندگی وصف‌ناپذیر از بورژوا، غیره و غیره این هفته‌ای است که من گذرانده‌ام».(پاکباز،1354: 14)

    زولا (Zola)بر اساس شیفتگی بود که می‌گفت باید روش‌های علوم طبیعی را وارد ادبیات کرد و از اطلاعات علوم جدید بهره برد. وی در این برداشت نظر به رساله وراثت طبیعی لوکا(Luka) و اصل انواع داروین(Darwin)ومقدمه بر طب تجربی کلودبرنارد(ClaudeBernard)(فیزیولوژیست فرانسوی) داشت.(سیدحسینی،1371:235) با این توضیحات تا حدودی روشن شد که ناتورالیست‌ها چگونه سنگ بنای پوزیتیویسم را در ادبیات قرار دادند.

    ناتورالیسم پلی بود از رمانتیسم به مدرنیسم که در آن انسان از متافیزیک به سمت فیزیولوژیک حرکت کرد و سعی کرد بیش از پیش زمینی باشد. ناتورالیسم به انسان کمک کرد تا مادی باشد، بر اساس استعدادهایش برای خود و جامعه برنامه‌ریزی کند. دوران افول ناتورالیست‌ها زمانی بود که انسان متوجه شد با این سبک نمی‌تواند ادامه دهد، زیرا برخورد با ادبیات که یک عامل روحی بود، به مثابه یک پزشک جراح، امری نبود که زیاده دوام بیاورد و برداشت ناتورالیست‌ها از وقایع انسانی با توجیه خون و نژاد و غریزه تفکری نبود که بتواند انسان معاصر را راضی نگه دارد و او را متقاعد کند که همچون حیوانات تمام زندگی‌اش تحت تأثیر غرایز و شهوات است و تفکر و اندیشه در این میان بی‌تأثیر است. کم‌کم توجه به مسائل روحی دوباره احیاء شد، روح ادبیات از بیان واقعیات به طرز صریح خسته بود و می‌طلبید که به دامان اندیشه پناه ببرد و سعی کند که در تقابل با توصیفات سطحی ناتورالیستی رمان‌های ایدئولوژیکی و دارای عمق بیشتری ارائه کند.

    در اواخر قرن 19 تا قبل از شروع جنگ جهانی اول ادبیات در بین روش‌های مختلف نگارش ارزیابی می‌شد و شاخصۀ این دوره را می‌توان ظهور آثاری از شارل بودلر و استفان مالارمه EtephaneMallarme)) دانست. گل‌های رنج اثری است از شارل بودلر که سمبلیسم (Symbolism) در آن به منصه ظهور می­رسد . همان­گونه که دیدیم جریان ادبی که از رنسانس شروع شده است به مرور شکل می‌گیرد و در هر برهۀ زمانی با توجه به شرایط اجتماع فرم خاصی پیدا می‌کند. ادبیات مدرنیستی مورد بحث ما بعد از این دوران آغاز می‌شود. پس از‌ آنکه شارل بودلر برای اولین بار واژۀ مدرنیته را در مقالات خود به کار مي‌برد. او از نخستین کسانی بود که بر ضد رهاورد انقلاب صنعتی و صنعتی شدن دنیا اعتراض کرد. در جا به جای آثار و اشعار او می‌توان اعتراض به زندگی شهری را دید. ذهنیت سمبولیست‌ها ایشان را به پرورش آیین رمز و راز در شخصیت منحصر به فرد هنرمند در برابر ماتریالیسم (Matrialism)مبتذل و رسوم قراردادی جامعۀ صنعتی که تحت سیطرۀ طبقۀ متوسط بود، ترغیب کرد. این‌ها نخست می‌خواستند هنر را از خصوصیت سوداگرانه پاکسازی کنند و شعار هنر برای هنر را به شیوۀ زندگی بدل کنند. ظهور روانشناسی فرویدی و دنیای تجربه‌های ناآگاهانه، ادبیات سمبولیست را به سمت مضامین برگرفته از ادبیات شرق اقیانوسیه، بیزانس و ایران و رنسانس سوق داد.( کندری، 1382: 247) این رویکرد به سمت درونی شدن یا ذهن‌گرایی در هنر بود. سمبولیست‌ها اصرار داشتند که جهانی آرمانی بسازند و در ورای اشارت سمبولیک خود به آن اشاره کنند. نویسندگان مدرن نیز تا حدودی پیرو سمبلیسم ها هستند؛ با این تفاوت که اصراری برای نشان دادن نشانه­هاو راهنمایی خواننده ندارند. جی.ای.کادن مؤلف فرهنگ و ادبیات نقد، انعکاس مدرنیسم در عرصه داستان نویسی اروپارا با قراردادها و ایجاد تکنیک­های درونکاوی ذهن ازسویی و بیان نابسامانی­های ناشی از تمدن بورژوایی ازسوی دیگر ، همراه می­داند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی