دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

درين کتاب مطرح مي­شود که مردگان نيز تابو هستند. از آنجا که انسان به صورت غريزي از جسد و از هم پاشيدگي­آن مي­ترسد و فرد مرده که روزي از زندگان بوده است و از مرگ خود خشمگين است، به دنبال کشتن زنده­هاست. ازين­رو تماس با مردگان يک تابو است و بايد به هر روشي متوسل شد براي اينکه خشم مردگان و تأثير آنان در زندگي کم شود. و اين ترس از مرگ همواره به همراه انسان­ها بوده و انسان براي جلوگيري از آن راهکارهاي مختلفي انديشيده است. فرويد در بخش “خط مشي در برار دشمنان” اين کتاب از ميل ناخودآگاه انسان به کشتن ديگر انسان­ها ياد مي­کند. وقتي انساني يکي از عزيزان خود را از دست مي­دهد خود را سرزنش مي­کند که نکند با سهل­انگاري خود موجبات مرگ او را فراهم کرده است و گرفتار ندامت­هاي وسواس­گونه مي­شود. اين ندامت­ها مي­تواند ناشي از همان ميل ناخودآگاه به کشتن انسان­ها نيز باشد. انسان­ها با از دست دادن عزيزانشان دچار نوعي رفتار وسواس­گونه مي­شوند که نکند فرد متوفي قصد آزار آنان را دارد، ازين­­رو به مردگان خود خشم مي­گيرند و سعي دارند با فرافکني اين خشم را به مردگان نسبت دهند. اين فراافکندن نيات بد به عالم خارج، ناشي از زنده­بيني جهان است.(همان،94-112)

« زنده بيني به معناي محدود کلمه به نظريه­هايي اطلاق مي­شود که به روح مربوط مي­شود و به معناي وسيع آن عبارت است از موجودات روحاني به طور کلي. همين­طور اصطلاح انيماتيسم[1] وجود دارد که عبارت است از زنده ديدن همه­ي اجزاي طبيعت».( همان،127)

آن چيزي که موجد پيدايش اين اصطلاحات شد معرفت بسيار مرموز انسان­هاي بدوي بود که جهان را داراي تعداد زيادي موجودات روحاني مي­دانست که برخي از آن­ها نسبت به انسان­ها شرور و برخي بي­آزارند و معتقد بودند که اين ارواح نه تنها به جانوران و نباتت بلکه به اشياء نيز جان مي­دهند. اغلب محققان بر اين باورند که هسته­ي اوليه اين نظام فکري از آن­جا شروع شد که انسان­هاي بدوي روح اشياء و نباتات و جانوران را همان روح انسان­هاي مرده مي­انگاشتند که پس از مرگ کاملاً مستقل شده­اند. (همان،127-129)

1-1-1-1- مکتب روان­شناسي فردي آلفرد آدلر[2]:

آلفرد آدلر در هفتم فوريه  سال 1870، در رودولف هايم متولد شد. آدلر مکتب خود را روان­شناسي فردي ناميد. آدلر برخلاف فرويد و يونگ، اعمال و رفتار انسان را زاييده کشش­هاي اجتماعي مي­دانست. آدلر معتقد است که همه انسان­ها احساس حقارت و کمبود مي­کنند و براي اين­که بتوانند بر اين احساس حقارت غلبه کنند اهدافي را در ذهنشان در نظر مي­گيرند و براي رسيدن به اين اهداف تلاش مي­کنند و همين احساس حقارت و وجود اهداف تخيلي هستند که موجب حرکت انسان به سمت برتري و کمال مي­شود. فرد براي اين­که بتواند به اهدافش برسد، مجموعه­اي از عادات، رفتارها و ويژگي­هايي را پرورش مي­دهد که به آن سبک يا روش زندگي مي­گويند و اين روش زندگي  براي هر کس منحصر به فرد و يگانه است. همچنين آدلر معتقد است که انسان به صورت بالفطره و ذاتي موجودي اجتماعي است که علاقه دارد به ديگران کمک کند تا به اهداف فردي و اجتماعي­شان برسند و از اين بابت احساس رضايت مي­کند اما اين­که فرد چقدر بتواند اين علاقه اجتماعي را پرورش دهد به تجربيات اجتماعي اوليه فرد بستگي دارد. يکي از مهمترين قسمت­هاي نظريه آدلر مبحث اثر ترتيب تولد بر شخصيت فرد مي­باشد. آدلر اعتقاد دارد که با وجود اين­که خواهر و برادرها از يک پدر و مادر هستند و در يک خانه زندگي مي­کنند اما شخصيت­هاي مختلفي دارند چون با توجه به ترتيب تولدشان ، در معرض تجربيات مختلفي قرار مي­گيرند و همين امر سبب مي­شود که  افراد سبک زندگي و رفتار مختلفي را نيز براي خود برگزينند.

ويژگي­هاي فرزند اول: محافظه­کار/ خود­کامه / از نظر عقلي پختگي بيشتري دارد / علاقه زياد به نظم و انضباط / وظيفه­شناس / بدبين .

فرزند دوم : رقابت­جو و جاه­طلب / سرمشق­گيري زياد از فرزند اول / تلاش مي­کند که از نظر زباني و حرکتي از فرزند اول پيشي بگيرد / خوشبين .

فرزند آخر : عزيز دردانه / موفقيت زياد به دليل تحريک براي جلو افتادن از خواهر و برادر­هايش / ممکن است به دليل وابستگي و درماندگي دچار مشکلات سازگاري شود .

تک فرزند : کانون توجه / پختگي زود / عدم يادگيري رقابت و تقسيم.

[1] animatism

[2] )Alfred Adler(

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي