پایان نامه ارشد رشته ادبیات-ویژگی های داستان پست مدرن

سایت دانلود پایان نامه omidfile.com


دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاری آثار اصغر الهی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

درین کتاب مطرح می­شود که مردگان نیز تابو هستند. از آنجا که انسان به صورت غریزی از جسد و از هم پاشیدگی­آن می­ترسد و فرد مرده که روزی از زندگان بوده است و از مرگ خود خشمگین است، به دنبال کشتن زنده­هاست. ازین­رو تماس با مردگان یک تابو است و باید به هر روشی متوسل شد برای اینکه خشم مردگان و تأثیر آنان در زندگی کم شود. و این ترس از مرگ همواره به همراه انسان­ها بوده و انسان برای جلوگیری از آن راهکارهای مختلفی اندیشیده است. فروید در بخش “خط مشی در برار دشمنان” این کتاب از میل ناخودآگاه انسان به کشتن دیگر انسان­ها یاد می­کند. وقتی انسانی یکی از عزیزان خود را از دست می­دهد خود را سرزنش می­کند که نکند با سهل­انگاری خود موجبات مرگ او را فراهم کرده است و گرفتار ندامت­های وسواس­گونه می­شود. این ندامت­ها می­تواند ناشی از همان میل ناخودآگاه به کشتن انسان­ها نیز باشد. انسان­ها با از دست دادن عزیزانشان دچار نوعی رفتار وسواس­گونه می­شوند که نکند فرد متوفی قصد آزار آنان را دارد، ازین­­رو به مردگان خود خشم می­گیرند و سعی دارند با فرافکنی این خشم را به مردگان نسبت دهند. این فراافکندن نیات بد به عالم خارج، ناشی از زنده­بینی جهان است.(همان،۹۴-۱۱۲)

« زنده بینی به معنای محدود کلمه به نظریه­هایی اطلاق می­شود که به روح مربوط می­شود و به معنای وسیع آن عبارت است از موجودات روحانی به طور کلی. همین­طور اصطلاح انیماتیسم[۱] وجود دارد که عبارت است از زنده دیدن همه­ی اجزای طبیعت».( همان،۱۲۷)

آن چیزی که موجد پیدایش این اصطلاحات شد معرفت بسیار مرموز انسان­های بدوی بود که جهان را دارای تعداد زیادی موجودات روحانی می­دانست که برخی از آن­ها نسبت به انسان­ها شرور و برخی بی­آزارند و معتقد بودند که این ارواح نه تنها به جانوران و نباتت بلکه به اشیاء نیز جان می­دهند. اغلب محققان بر این باورند که هسته­ی اولیه این نظام فکری از آن­جا شروع شد که انسان­های بدوی روح اشیاء و نباتات و جانوران را همان روح انسان­های مرده می­انگاشتند که پس از مرگ کاملاً مستقل شده­اند. (همان،۱۲۷-۱۲۹)

۱-۱-۱-۱- مکتب روان­شناسی فردی آلفرد آدلر[۲]:

آلفرد آدلر در هفتم فوریه  سال ۱۸۷۰، در رودولف هایم متولد شد. آدلر مکتب خود را روان­شناسی فردی نامید. آدلر برخلاف فروید و یونگ، اعمال و رفتار انسان را زاییده کشش­های اجتماعی می­دانست. آدلر معتقد است که همه انسان­ها احساس حقارت و کمبود می­کنند و برای این­که بتوانند بر این احساس حقارت غلبه کنند اهدافی را در ذهنشان در نظر می­گیرند و برای رسیدن به این اهداف تلاش می­کنند و همین احساس حقارت و وجود اهداف تخیلی هستند که موجب حرکت انسان به سمت برتری و کمال می­شود. فرد برای این­که بتواند به اهدافش برسد، مجموعه­ای از عادات، رفتارها و ویژگی­هایی را پرورش می­دهد که به آن سبک یا روش زندگی می­گویند و این روش زندگی  برای هر کس منحصر به فرد و یگانه است. همچنین آدلر معتقد است که انسان به صورت بالفطره و ذاتی موجودی اجتماعی است که علاقه دارد به دیگران کمک کند تا به اهداف فردی و اجتماعی­شان برسند و از این بابت احساس رضایت می­کند اما این­که فرد چقدر بتواند این علاقه اجتماعی را پرورش دهد به تجربیات اجتماعی اولیه فرد بستگی دارد. یکی از مهمترین قسمت­های نظریه آدلر مبحث اثر ترتیب تولد بر شخصیت فرد می­باشد. آدلر اعتقاد دارد که با وجود این­که خواهر و برادرها از یک پدر و مادر هستند و در یک خانه زندگی می­کنند اما شخصیت­های مختلفی دارند چون با توجه به ترتیب تولدشان ، در معرض تجربیات مختلفی قرار می­گیرند و همین امر سبب می­شود که  افراد سبک زندگی و رفتار مختلفی را نیز برای خود برگزینند.

ویژگی­های فرزند اول: محافظه­کار/ خود­کامه / از نظر عقلی پختگی بیشتری دارد / علاقه زیاد به نظم و انضباط / وظیفه­شناس / بدبین .

فرزند دوم : رقابت­جو و جاه­طلب / سرمشق­گیری زیاد از فرزند اول / تلاش می­کند که از نظر زبانی و حرکتی از فرزند اول پیشی بگیرد / خوشبین .

فرزند آخر : عزیز دردانه / موفقیت زیاد به دلیل تحریک برای جلو افتادن از خواهر و برادر­هایش / ممکن است به دلیل وابستگی و درماندگی دچار مشکلات سازگاری شود .

تک فرزند : کانون توجه / پختگی زود / عدم یادگیری رقابت و تقسیم.

[۱] animatism

[۲] )Alfred Adler(

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهی در دو دسته­ی رمان­ و مجموعه داستان­های کوتاه، مورد تحلیل­هایی از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستانی، نکات برجسته­ی روان­شناسی از دیدگاه فروید، یونگ و آدلر و جامعه شناسی از دیدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاری آثار اصغر الهی