دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی ادبیات داستانی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی مکروحیله درسمک عیار

قسمتی از متن پایان نامه :

– شبیخون زدن

شبیخون زدن اصول و فنونی داشته است یکی اینکه باید در نیمه شب باشد و دیگر برای بردن و کشتن و ترس و هراس در دشمن انداختن، است.
روز افزون سرخ کافروماهستون وماهانه همسر ودختر ارمن شاه ودردانه وسرخ کافر را در میان صندوق­هایی مخفی کرد وبه سرای خورشید شاه فرستاد زمانی که این خبر به گوش ارمن شاه رسید که پهلوانان نجات یافتند وزن ودختر شا ه وخزانه دار او را بردند بر آشفت وگفت چارۀ کار چیست ؟شهران وزیر گفت.
«شهران وزیر گفت ایشان را بباید تا بازدانیم که چگونه بوده است. دوند و قباد و سلیم ایستاده بودند. گفتند ای شاه چارۀ کار بهتر از این باید. امشب لشکر ایشان غافل­اند. از بهر آنکه شاه فعفور آمده است، و به وی مشغولند. شبیخون باید بردن باشد که کاری برآید. شاه گفت چنین باید کردن.» (همان: 453).
چون دیلم کوه از پیش مرزبان شاه به دیدار خورشید شاه آمد ونامۀ پدر رابه فرزند رساند. خورشید شاه از دوری پدر ومادر وخواهر نالید. وگفت چارۀ کار چیست؟دیلم گفت ای شاه اگر سستی کنی. به ناچار پدرت بیاید. فغفور گفت نگاه کنم تا معتمدی بیابم وبه شراب خوردن مشغول شدند.
 

« جاسوس برفت و این احوال با دبور باز گفت که لشکری گران از حلب آمده اند. خورشیدشاه با ایشان به شراب خوردن مشغول است. نیال گفت ای پهلوان، وقت کار است. ایشان به شراب خوردن و ما شبیخون بریم.» (همان، 1348، ج2 : 166).
 

4-4-2- مست کردن لشکریان

زیاده روی در نوشاندن شراب به افراد دشمن یا لشکر برای سست و لایعقل کردن آنان، تا زمینه را برای افراد هوشمند در پیشبرد اهداف و مقصدشان فراهم می­ساخت.
مهران وزیر به خورشید شاه پشت کرده بود ودر خفا به ارمن شاه نامه نوشت که من لشکر می­آورم وحیله­ای می­سازم که شما لشکر را از بین ببرید ومرا نیز دستگیر کنید و با خود ببرید.
«مهران وزیر مکری ساخته بود و شراب فراوان با خود آورده بود به هر منزل که فرود آمدی سپاه را به شراب خوردن بنشاندی، تا چون لشکر برسند ایشان همه مست و خراب باشند.» (همان، 1347، ج1 : 207).
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. شیوه­های مکر وحیله درزببا سازی داستان سمک عیار به چند گروه تقسیم می­شود؟
  2. شخصیت­های این داستان مکر وحیله را برای چه اهدافی استفاده می­کردند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مکروحیله درسمک عیار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مکروحیله درسمک عیار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مکروحیله درسمک عیار

بستن منو