پایان نامه ارشد-بررسی و تعریف ادبیات داستانی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی مکروحیله درسمک عیار

قسمتی از متن پایان نامه :

«سنجر پهلوان چون نگاه کرد سمک را دید ، پنداشت که آن سوار است که وی فرستاده بود. چون بیامد گفت چه کردی ؟ لشکر آوردی؟ سمک گفت رفتم و احوال با ایشان گفتم تا مدد فرستد. گفتند اکنون نمی‎توانیم آمدن. اگر پهلوان طاقت ایشان ندارد رها کند و بیاید تا ما خود کار ایشان بسازیم.» (همان، 1347، ج 1 :137-138).
وقتی شاهان به کمک روزافزون گریخت. غور کوهی روزافزون را سر زنش کرد وسمک از این اتفاق ناراحت شد وبه غور قول داد که شاهان را پیش او آورد. سمک چهرۀ خود را برگرداندو راه افتاد تا به لشکرگاه رسید. پهلوانان جلوی او را گرفتند. گفت از دره غور کوهی می­آیم وبرای شاهان مژدگانی دارم. او را پیش شاهان بردند. گفت ای پهلوان شنیدم که سمک با چندی از پهلوانان تصمیم گرفتند ترا پیش غور کوهی ببرند. من گفتم حیف است چنان مردی به دست چنان مردی از بین برود. شاهان باور کرد وبا سمک به شراب خوردن نشست. شب شد سمک مقداری بیهشانه در شراب ریخت وخودش خوابید تا یکی یکی افتادند واز هوش رفتند. سمک برخاست ودو صندوق آماده کرد یکی را پر از زر کرد ودیگری را شاهان را خواباند وصندوق­ها را قفل زد وبه راه افتاد و می­گفت.
«بیرون آمد. در را باز کرد. هر کرا دید زر می­داد. گفت شاهان مرا خلعت فرمود که این ساعت بازگردم.» (همان:578).
زمانیکه مه پری و روح افزای را به قلعه شه دره بردند و پنهان کردند. سمک و سرخ ورد وارد آن قلعه شدند تا آنان را نجات دهند. صدای پای سمک به گوش روح افزای رسید و فریاد زد. ای سمک عیار به داد ما برس که بیش از این طاقت این بند را نداریم سمک خود را به آنان رسانید و سلام کرد و گفت  موکل شما کیست؟ روح افزای گفت در آن سوراخ می باشد سمک گفت او را صدا بزنید و برای کاری بیرون بفرستید.
«سمک به کمند زیر شد و سلام کرد و گفت موکل شما کجاست ؟ روح افزای گفت در آن سوراخ در می‎باشد. سمک گفت او را بخوانید[و] به کاری که دانید بفرستید. روح افزای گفت که ای لالا، مرا آبی ده. بانگ بر می­داشت و فریاد می کرد و آب می­خواست. لالا گفت چرا خاموش نمی­باشید. نیمه شب است و هنوز آرام نمی­گیرید و فریاد می­کنید. رنج من بیش از این مدارید تا ساعتی بیاسایم. روح افزای گفت ای لالا مرا آبی ده که از تشنگی طاقت نمی­داریم. خادم فریاد کنان برخاست و کوزۀ آب در دست گرفت و پای در نهاد تا ایشان را آب دهد که سمک عیار کاردی آب دار بر آب گاه منکول چنان زد که در حال جان تسلیم کرد. (همان :329).
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. شیوه­های مکر وحیله درزببا سازی داستان سمک عیار به چند گروه تقسیم می­شود؟
  2. شخصیت­های این داستان مکر وحیله را برای چه اهدافی استفاده می­کردند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مکروحیله درسمک عیار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مکروحیله درسمک عیار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مکروحیله درسمک عیار

بستن منو