دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطاربر اساس کتاب نیشابوری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفت: دارم سوي گورستان شتاب
مي‌روم، چون گور او پر آتش است
  زانك آنجا ظالمي است اندر عـــذاب
گرم گردم، زآنکه سـرما ناخوش است

(همان:190)

همانگونه كه معلوم است بهلول، واقعاً گور ظالم را پر از آتش عذاب مي‌بيند و در عالم محسوسات براساس ادراك خود از عالم معنا، به سمت گورستان مي‌شتابد تا از گرماي آتش بهره برد.

مثال سوم از حكاياتي است كه آنها را «واسوخت صوفيانه» مي‌ناميم زيرا انعكاس دهنده‌ي عتاب‌ها و گِلِه‌هاي ديوانگان الهي با معشوق خود- حضرت حق- است(با این مفهوم در ادامه بیشتر آشنا می‌شویم). در اينگونه حكايات نيز، نوعاً با همان برخورد دو جهان موازي روبرو هستيم با اين تفاوت كه برخلاف حكايات قبل كه ديوانگان با فهمی لاهوتي (جهان دوم) در عالم انسانی (جهان اول) ادراک می‌کردند، در واسوخت صوفيانه، ديوانگان بر اساس مقتضیات عالم انسانی (جهان اول) با عالم لاهوت (جهان دوم) ارتباط برقرار می‌کنند: عطار در الهي نامه نقل مي‌كند كه ديوانه‌اي بود كه گاه گاه كه جنونش اوج مي گرفت، سر به آسمان مي كرد و به خداوند مي‌گفت: اگر تو مرا دوست نمي‌داري، بدان كه من همواره تو را دوست دارم و جز تو كسي را دوست خود نمي‌دانم، با چه زباني بگويم، خدايا، اگر دوست داشتن بلد نيستي، بيا و از من بياموز:

مرا ار تو نمي‌داري بسي دوست
چگونه گويمت اي عالمـــ افروز
  بجز تو من نمي‌دانم كسي دوـست
كه يك دم دوستي از مـــن درآموز

(عطار2،244:1388)

اينكه كسي به خدا بگويد، اگر چيزي بلد نيستي، از من ياد بگير- كه كلامي در خور يك گفتگوي زميني و انسانی است- البته سخني نيست كه انسان‌ یک جهانی و يا حتي صوفيانِ شطح گو، بر زبان آورند؛ به یقین اين نوع سخن گفتن جز از ديوانگان الهي که منطق‌های جهان‌ها موازی – ناسوت و لاهوت- در وجودشان درهم آمیخته، برنمي‌آيد.

 


 

2-11-4- ارتباط “برخورد جهان‌ها موازی” با زبان عقلای مجانین

پيشتر گفتيم كه شطح، پارادوكس و طنز، انعکاسِ “برخورد دو جهان موازي” در زبان صوفيان و عقلاي مجانين است. در اينجا لازم است به اين سوال پاسخ گوييم كه از نظر منطقي چه ارتباطي بين برخورد جهان‌هاي موازی با شطح، پارادوكس و طنز وجود دارد؟

همانطور كه اشاره شد از ميان آدميان، دو گروه شاعران (صاحبان تجربه در عالم خيال) و عارفان (صاحبان تجربه‌ی معنوي در عالم اشراق) هستند که بموازات حیاتِ این جهانی و زندگي در حدودِ منطق آن، در عالمي ديگر با منطقي وراي منطق عالم اول، به سر مي‌برند؛ اين عالمِ دوم براي شاعران خيال و براي عارفان، عالم اشراق يا عالم حقيقت -یا هرچه از این قبیل- است. به این نکته نیز اشاره شد که فرا طبیعی و فرا عادی بودنِ تجربه در جهان‌ها اشراق و خیال، افراد دو جهانی را مجبور می‌کند براي بيان تجربيات خود در عالم دوم به الفاظ عادی و یک لایه خاصیتی دولایه و مجازی ببخشند و از الفاظ عادي و مشترك براي بيان مفاهيم غیر عادي و شخصي استفاده ‌كنند. از اينجاست كه زبان كاركرد هنري به خود مي‌گيرد و با زبان عادي متفاوت مي‌شود. دکتر پورنامداريان در مورد تفاوت زبان هنريِ صوفيان با زبان معمولي مي‌نويسد: حضور تجربه‌هاي روحاني كه ماوراي تجربه‌هاي عادي هستند، در زبان، زبان را از وظيفه‌ي طبيعي خود،‌ كه انتقال معاني و تجربه‌هاي مشترك است، عاري ساخته، به آن خصلتی رمزی و سمبليك مي‌بخشد و درك آن را دشوار مي‌سازد، زيرا در زبان، كه امري محسوس و حادث است، امري نامرئي و نامحسوس حضور پيدا كرده كه خارج از حيطه‌ي تجربه‌ي ماست.(پورنامداریان،157:1380)

اين قضيه‌اي است كه برخی از قدما نیز بدان اشاره کرده اند از جمله عين‌القضاه نيز بدان پي‌ برده بود. وی در تمهيدات چنين بدان اشاره كرده: هرچيز كه بتوان آن را به عبارتي درست و مطابقِ آن تعبير نمود، علم نام دارد، معرفت آن معناست كه هرگز تعبيري از آن متصور نشود مگر به الفاظ متشابه. (پورنامداریان،235:1374)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف) آشنایی با شرایط اجتماعی و افکار و گفتارِ عقلای مجانین

ب) کاوش در مورد نقش سیاسی- اجتماعی عقلای مجانین در جامعه

ج) پژوهش در مورد رابطه‌ی عقلای مجانین و نهضت تصوف

د) تحلیل رابطه‌ی ذهن و زبان عقلای مجانین بر اساس مدل ” برخورد جهان‌های موازی”

ه) بررسی عناصر زبانی همچون: شطح، طنز و پارادوکس در حکایات عقلای مجانین

و) بررسی و طبقه بندی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطار

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌ های عطار بر اساس کتاب نیشابوری

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌ های عطار بر اساس کتاب نیشابوری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی حکایات عقلای مجانین در مثنوی‌های عطاربر اساس کتاب نیشابوری