پایان نامه ارشد-تشخیص شرایط زمان و مکان حاکم بر داستان دانش آراسته

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اوج

وقتی شادی متوجه عدم تعامل پرستاران با پیرزن می گردد. نقطه اوج داستان است. عدم تعامل هر پرستار با پیرزن نقطه ی اوج تازه ای در داستان می آفریند که باعث ناراحتی شادی می گردد و باعث می شود او به تکاپو بیفتد تا به دنبال پرستار بهتری برگردد تا با پیرزن تعامل داشته باشد و بتواند با اخلاقش کنار بیاید.
«اما عزیز با او نمی سازد اخلاقش را که می دانی خدا نکند با یکی چپ بیفتد انگار نه او را دیده نه شناخته» (همان: 29)
«با هزار بدبختی یکی را پیدا کردم که خل و چل بود مرض  آرایش کردن داشت گاهی که سرزده می رفتم می دیدم جلو آینه ایستاده دارد خودش را هزار قلم آرایش می کند تلفن  بود. از صبح تا شب به این و آن تلفن می کرد و غش غش می خندید» (همان: 29)
«جوابش کن عزیز یک کلام بود هر چه می گفت همان بود. رفتم آرایشگاه به هایده خانم گفتم: کسی را سراغ نداری؟ کفت: چرا ندارم. گفتم: جوان نباشد. گفت: اتفاقا نیست. دنبال کار می گردد تلفن زد یارو آمد. میان سال بود و خیلی مؤدبانه برخورد می کرد معلوم بود کار کشته است.» (همان: 30)
«رفتم به عزیز سر بزنم دیدم آن خانم نیست. بدبختی کم داشتم دوباره بدبختی عزیز افتاد روی کولم این بار دیگر عزم خود را جزم کردم که اگر سیمین تلفن زد رک و راست بگویم من دیگر نیستم؟ آخر چند تا؟» (همان: 32-31)
 

4-3-15-7 گره گشایی

بالاخره بعد از آمدن و رفتن پرستاران زیاد و دروغین ناباروری شادی توانست پرستاری پیدا کند که هم سن و سال دار بود و هم عزیز از او راضی بود.
«خدا را شکر یکی زد و پیدا شد که این هم سن و سال دار بود. گفتم: چقدر می گیری؟ گفت: هر چقدر که قبلا می دادی. یکی دو بار که سرزده رفتم دیدم خانه خیلی آرام است. و او دارد کار خودش را می کند عزیز هم سرگرم پاک کردن نخود است. پرسیدم: عزیز داره نخود پوست می کند؟
گفت: آره می گوید فلافل دوست دارم. من هم می خواهم برایش فلافل درست کنم. تعجب کردم که چطور شده عزیز فلافل خور شده؟ اما به روی خودم نیاوردم.» (همان:32)
 

4-3-15-8 پایان

داستان به این نحو به پایان می رسد:
«خدا را شکر کردم لااقل سرش گرم است. با خودم گفتم: وقتی خودش شکایتی ندارد چرا من کاسه‌ی داغ‌تر از آش باشم. گویا خودش فهمیده بود که فلافل فروش شده است.» (همان:32)
 

4-3-16 پیرنگ بسته یا پیرنگ باز

داستان از این لحاظ که با یک نظم طبیعی حوادث بر نظم ساختنی و قراردادی آن غلبه دارد به پیرنگ باز نزدیک است اما از آنجایی که پایان داستان به یک نتیجه قطعی منجر می شود با خصوصیات پیرنگ بسته مطابقت دارد.
 

4-3-17 شخصیت

4-3-17-1 شخصیت از نظر ماهیت

شخصیت هایی که در داستان حضور دارند همه شخصیت های انسانی هستند که عبارتند از:
عزیز- سیمین- شادی (راوی) – (پرستار اول)  زهرا- (پرستار دوم)  مهسا- مهیار- هایده خام- پرستار سوم -ملاحت- شوهر ملاحت- پرستار چهارم (فلافل فروش)
این یازده شخصیت شخصیت های اصلی داستان هستند و اعظم جاری شادی (راوی)  و  شادی و همسر او (راوی)  منوچهر برادر ملاحت و مادر ملاحت از شخصیت های فرعی هستند که به شکلی کلی و نامعلوم مشاهده می شوند.
 

4-3-17-2 شخصی از جهت اهمیت

الف: شخصیت اصلی
عزیز شخصیت اصلی داستان است که در محور قرار می گرد و نظر خواننده را به خود جلب می کند به خاطر اینکه شادی با توجه به روحیه و اخلاق عزیز می بایستی پرستاری را انتخاب کند که روی حرف عزیز حرف نزند و بتواند با اخلاقیات او کنار بیاید.
«به سیمین گفتم: تو که اخلاق عزیز را می دانی. از همه چیز ایراد می گیرد.» (همان: 27)
«نمی دانستم به سمین بگویم زهرا حق دارد. خب جوان است. باید طوری خودش را سرگرم کند اما عزیز با او نمی سازد. اخلاقش را که می دانی خدا نکند یا یکی چپ بیفتد انگار نه او را دیده نه شناخته» (همان: 29)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

مهم ترین ویژگی داستان های دانش آراسته چیست ؟
نثرداستانی داستان های دانش آراسته چگونه است ؟
دانش آراسته در مجموعه داستان گنجشک ها در بالکن از کدامیک از عناصر داستان بیشتر بهره برده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

بستن منو