دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در سال 1918 فرانتس بوپ نتايج مطالعاتی را در حمايت از ادعای سرويليام جونز مبنی بر اينکه زبان‌های لاتين،فارسی و زبان‌های ژرمانی از يک جد مشترک منشعب شده اند منتشر کرد. شواهد بوپ بر اساس شباهات پايه‌های دستوری واژه‌ها در زبان‌های مذکور بود.

در اوايل قرن نوزدهم ،ماکس مولر،يک متخصص فقه اللغه، با الهام گرفتن از فرضيه‌ی تکاملی داروين مدعی شد همان طور که مطالعه‌ی اشکال موجودات زنده می‌تواند اطلاعاتی در مورد تکامل گونه‌های موجودات به دست دهد، با مطالعه‌ی تحولات واژه‌ها می‌توان به شيوه تکامل زبان پی‌برد. بر اين اساس او معتقد بود مطالعه حدود 400 تا 500 ريشه واژگانی از زبان‌های خانواده‌های هند و اروپايی آسيا و اروپا راهنمای اصلی برای شناخت منشا زبان بشر محسوب می‌شود.

در مطالعات زبانی قرن نوزدهم به پيروی از سنت مطالعات زبان لاتين،به مطالعه‌ی واژه و صورت‌های تصريفی آن موسوم به صيغگان می‌پرداختند تا تغييرات منظم صورت‌ها که موجب تغيير معنا می‌شود در يابند( بائر 2003 :35).

مطالعه‌ی صرف (ساختار داخلی واژه‌ها) تا قرن نوزدهم به عنوان شاخه‌ای مستقل از زبان شناسی مطرح نشده بود.در اوايل قرن نوزدهم صرف نقش بسيار مهمی در بازسازی زبان‌های هند واروپایی ايفا کرد (کاتامبا 1993 : 3).

در اوايل قرن نوزدهم بازسازی زبان هند و اروپايی در کانون توجه پژوهشگران قرار داشت و فرانتس بوپ در 1816 نتايج تحقيق خود را درباره‌ی مقايسه‌ی پايانه‌های دستوری واژه‌ها در زبان‌های سانسکريت،لاتين، ژرمنی و فارسی انجام داد و ادعای سرويليام جونز را در مورد جد بزرگ اين زبان‌ها تاييد کرد. کاتامبا به دستور زبان آلمانی گريم هم اشار‌ه‌ای می‌کند که به تحليل تطبيقی نظام آوايی و الگو‌های واژه سازی آن زبان پرداخته است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آيا تصریف فعل در گویش انارکی با تصریف فعل در فارسی یکسان است؟
  2. آيا تصریفاسم در گويش انارکی باتصریف اسمدر فارسی مطابقت دارد؟
  3. آيا تصریفصفت در گويش انارکی با تصریفصفت در فارسی يکسان است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی گویش انارکی از نظر صرف تصریفی