بررسی سلسله‎ي موي دوست انتشارات هفت اورنگ، شيراز -پایان نامهرشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

حافظ و عالم معنا، با مدعي مگوييد: به كوشش منصور پايمرد، انتشارات نويد شيراز، چاپ اول، مهر1389
چکیده:
حافظ از برجسته‌ترین شخصیت‌ها و نام‌آورترین سخن سرایان زبان فارسی است. ارتباط حافظ با کتاب وحی و انس همیشگی او با قرآن کریم، و نزدیکی گفتاری و پنداری و عقیدتی حافظ با مفاهیم موجود در کتاب وحی، به قدری یک روحانیت ستایش انگیز را برای حافظ به ارمغان آورده که لقب «لسان الغیب» و «ترجمان الاسرار» نتیجه‌ی آن روحانیت ستایش انگیز است. حافظ با یک هوشیاری و یک نگاه عمیق، دردمند اجتماعی است. حافظ هرگز ار دردهای مردم فاصله نگرفته، او می توانست با تکنیک و کلامی تو در تو و ارتباطی که با کلام وحی دارد، برای خودش در عزلت زندگی کند و ارتباطی به اجتماع نداشته باشد، اما یکی از بنیادی ترین مسائلی که برای شناخت حافظ باید در خاطر داشته باشیم، این است که حافظ با مسائل زمان خودش کاملاً آشناست. با آن‌ها درگیر است و شعر او بازتاب شرایط اجتماعی است و نقد جدی جامعه‌ی روز خودش است. یعنی مبارزه با ریا، تظاهر و خشک اندیشی و تحجر که از     بیماری‌های همیشگی جامعه‌ی ما بوده و هست. (کتاب حاضر: 50)
آن‌چه که برای حافظ لقب معنوی لسان الغیب را آورده، همین انس همیشگی و ارتباط جدی حافظ با قران است و شعر حافظ مجموعه‌ای از آموزه‌های اجتماعی است. یعنی پر از حکمت عالمانه است، در واقع عرفان ناب و زلالی که خداوند به دلیل تهذیب نفس و تمرکز و درنگ درونی که حافظ داشته به او هدیه داده، باعث شده که خودش به یک فرحناکی درونی برسد و دیگران را هم، همیشه به یک شادمانگی دعوت کند. (همان: 54)

 
3-62- بازخوانی نقش زن در اپیزودهای سه گانهی نمایش نامهی «شب هزار و‌یکم» اثر بهرام بیضایی، (مشترک باشهین حقیقی)، مجله ی مطالعات زنان، سال8، شماره‌ي يك،بهار1389
چکیده:
بهرام بيضايي از نويسندگان نام آشناي ايراني است که در برخي از نمايش نامه‌هاي او، زنان داراي نقشي محوري‌اند. نمايش نامه شب هزارويکم بيضايي دربرگيرنده سه اپيزود است که در آن‌ها، ضمن باز آفرینی برخی از داستان‌هاي کهن، نقش زن در کانون توجه قرار گرفته و با نقش‌هاي اساطيري آناهيتا پيوند خورده است، هرچند به رغم اين پيوند، زنان اين نمايش نامه نقش‌هاي واقعي و طبيعي خود در سامانه‌ی حاکم را نيز به خوبي بازي مي‌کنند. آن‌ها نمادي روشن از يک يا چند ويژگي برجسته انساني‌اند که پيوسته در پيکار و کشمکش با سامانه‌ی موجود به سر مي‌برند. در اين نوشتار، به واکاوي و بررسي نقش، جايگاه، کنش‌ها، و واکنش‌هاي زن در اين اثر پرداخته می‌شود. (مقاله‌ی حاضر:92)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو