دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

« به طور کلي تعاريف مربوط به شخصيت را به دو دسته مي­توان تقسيم کرد:

1)شخصيت صرفاً به عنوان يکي از اشخاص داستان .

2)شخصيت به عنوان يک پديده پديدار­شناختي.

نظريه پردازاني که به شخصيت از ديد پديدارشناختي مي­نگرند، شخصيت را مقوله­اي ايستا نمي­بينند، بلکه­  بازيگري است که بايد نقش خود را به بهترين شکل انجام دهد. در اين­جا شخصيت موجود پويايي است که هستي او در کنش­هاي داستاني پديدار مي­شود». (اخوت، 126:1371)

احمد اخوت بيان مي­کند که شخصيت را از جنبه­هاي مختلفي چون نقش کنشي او در روند داستان، نام او، زبان و گويشي که به کار مي­برد و معرف اوست و ارتباطي که با فضاي داستان دارد مي­توان بررسي کرد. (اخوت، 128:1371)

1-1-1-1- شيوه هاي شخصيت سازي:

اخوت بيان مي­کند که براي شخصيت پردازي مي­توان به دو شکل عمل کرد: مستقيم و غيرمستقيم. در روش مستقيم، راوي از شخصيت به صورت واضح تعريف مي­کند و خصوصيات او را بر­مي­شمرد و کلي­گويي مي­کند اما در روش غيرمستقيم با توجه به زاويه ديد محدود، راوي داستان را به نحوه­ي نمايشي پيش مي­برد و با نشان دادن اين نمايش شخصيت را معرفي مي­کند. ( اخوت، 142:1371)

يکي از ساده­ترين شيوه­هاي شخصيت­پردازي، نامگذاري و استفاده از اسامي عام يا خاص است.

اسم­هايي که نويسنده براي شخصيت­هاي داستان انتخاب مي­کند اتفاقي نيستند و اغلب متأثر از خاستگاه فکري نويسنده و در ارتباط با قشربندي جامعه و تغييرات احتمالي آن­ها در داستان هستند. اسم برچسب ساده­اي نيست که به راحتي بتوان آن را عوض کرد. بارت معتقد است که خواندن داستان همان ناميدن اشخاص است. خواننده با اين اسم و توصيف­ها­ي نويسنده، شخصيت داستاني را در ذهن خود مجسم مي­کند و شخصيت هويت مي­يابد.در واقع خواننده با اسم خاص اشخاص به هستي آنان دست مي­يابد. (اخوت، 165:1371)

در رمان سالمرگي نام شخصيت سياوش در پيشبرد داستان بسيار مهم است:

«ليلا گفت: اسمش را چي بگذاريم؟ گفتم: سياوش. زيرلب گفت: ابراهيم، اسماعيل، سهراب…» (الهي، 1386:30)

نويسندگان با تکيه بر باورهاي اعتقادي و مذهبي جامعه و يا حتي پيشينه­ي فرهنگي اسامي شخصيت­ها را انتخاب مي­کنند. يعني اسمي را که در باورها به شخصيتي خوب تعلق دارد براي شخصيت خوب داستان مي­گذارند. توصيف چهره شخصيت­ها نيز بايد با خود آن­ها متناسب باشد، درغير اين صورت مخاطب دچار تناقض مي­شود. نويسنده براي باورپذير ساختن شخصيت­هاي داستاني خود بايد به سه عامل مهم توجه کند:

اول اين­که اعمال و رفتار شخصيت­ها در شرايط مختلف ثابت باشد و بدون دليل موجه تغيير رفتاري صورت نگيرد، ديگر اين­که شخصيت­ها از انجام اعمال خود انگيزه خاصي داشته باشند و به طور کلي شخصيت آن­ها با توجه به خصوصيات فردي­شان معقول و پذيرفتني باشد. (ميرصادقي، 1364: 185-186)

1-1-1-2- انواع شخصيت:

1) شخصيت­ها­ي قالبي، شخصيت هايي هستند که از خود هيچ ويژگي خاصي ندارند که به آن­ها تشخص ببخشد امّا ظاهر آن­ها کاملاً آشناست و صحبتشان براي ما قابل پيش­بيني است و به نظر مي­رسد که طبق الگويي از پيش تعيين­شده رفتار مي­کند و به طور کلي تمام شخصيت­هايي که مي­توان واژه «نما» را به آن­ها اضافه کرد شخصيت قالبي دارند مثل روشنفکرنما، مظلوم­نما

2) شخصيت هاي قراردادي، افراد شناخته شده­اي هستند که مرتباً در تمام داستان­ها و نمايشنامه­ها با خصوصياتي مشخص و جا افتاده ظاهر مي­شوند.

3) شخصيت هاي نوعي، نيازمند عاريه گرفتن خصلت­هاي گروه ادبي سنتي نيست بلکه از ويژگي­هاي گروهي طبقه­اي سخن مي­گويد که پيش از اين در ادبيات سنتي نبوده است مثل پروفسور گيج يا وکيل حيله­گر.

4) شخصيت­هاي تمثيلي، شخصيت­هاي جانشين­شونده هستند، به عبارت ديگر جانشين فکر ­و­ خلق­و­خو و خصلت و صفتي شده­اند مثل: آقاي ديو سيرت، خانم خوش طينت.

5) شخصيت­هاي نمادين، نويسنده را قادر مي­کند مفاهيم اخلاقي يا کيفيت روحي و روشنفکرانه را به قالب عمل در­آورد. مثلاً قصه هاي«عقل سرخ» و «آواز پر جبرئيل» صبغه­اي نمادين دارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي