دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی روایات مجعول و اسرائیلیات در آثار عطّار نیشابوری

قسمتی از متن پایان نامه :

 

«ادبيات در هر شکلي و قالبي که باشد، نمايشگر زندگي و بيان‌کننده‌‌ي ارزش‌ها و معيارها و ويژگي‌هايي است که زندگي فردي و جمعي بر محور آنها مي‌‌چرخد، نقد و بررسي و ارزيابي آثار ادبي نيز چنين است و نمي‌‌تواند بدور از آن ارزش‌ها و معيارها باشد و بي‌‌توجّه از کنار آنها بگذرد، به عبارت ديگر نقد و بررسي آثار ادبي را از ديدگاهي مي‌‌توان درس زندگي ناميد با همۀ گستردگي و تنوع و خوصيات و مظاهر آن.

ادبيات از دو گذرگاه ما را با زندگي پيوند مي‌‌دهد: از گذرگاه عاطفي، وقتي که آن را مي‌‌خوانيم؛ از گذرگاه خردورزي، وقتي که آن را بررسي و نقد مي‌‌کنيم. وقتي ما قطعه شعري را مي‌‌خوانيم، عواطف و احساسات ما با عواطف و احساسات شاعر جنبه‌‌هاي مشترک پيدا مي‌‌کند و با او هم سوئي رواني پيدا مي‌‌کنيم، و يا وقتي سرگذشتي را در مطالعه مي‌‌آوريم، به قول «آندره موروا» در کشاکش حادثۀ بزرگي قرار مي‌‌گيريم و لحظات زندگيمان با آن حادثه آميختگي پيدا مي‌‌کند؛ در اين موارد نفس و جان ما نمي‌‌تواند از اثر پذيري بر کنار ماند. از جهت خردورزي نيز اگر به درستي به تحليل و نقد آثار ادبي بنشنيم و جنبه‌‌هاي مثبت و منفي آنها را دريابيم زندگي را مطرح ساخته‌‌ايم؛ چه آثار ادبي نيست مگر انعکاس زندگي و برخورد نويسنده يا شاعر با معيارها و ارزش‌ها. پس طبعاً بررسي معيارها، بي‌امعان نظر و ورود در صحّت و سقم آنها، راهي به کمال نخواهد داشت.»[1]

مي‌‌خواهم با اين مقدّمه نقش ادبيات را در شکل‌‌گيري شخصيّت‌‌ها و فرهنگ يک ملّت يادآوري کنم. در يک کلام مي‌توان گفت ادبيات آينه‌‌ي تمام‌نماي فرهنگ يک ملّت است. امّا عواملي متعددي در تحوّل و شکوفايي ادبيات نقش دارند از جمله: «تحوّلات اجتماعي و سياسي، شخصيّت‌‌هاي بزرگ ادبي، سنت و ميراث ادبي و…»[2] و مهم‌‌ترين تحوّل ادبيات با ورود فرهنگ اسلامي، قران و حديث و عرفان و… آغاز شد و در نخستين تحوّلات ادبي با ورود اسلام، باترجمه‌‌ي تفسير طبري شروع و همين هم سرآغاز ورود بسياري از اسرائيليات گرديد.

 

ـ نقش قصص و تلميحات اسلامي در ادب فارسي[3]

در آثار ادبي کاربردهاي قرآن و حديث بسيار متنوع است و برداشت‌هاي متفاوت از آيات و احاديث ديده مي‌شود. گاهي هدف نويسنده القاي معاني و بيان اندرز و حکم و پيام اخلاقي و اِخبار و آگاهي است و به هر طريقي که بخواهد از آيات و احاديث بهره مي‌جويد. گاهي گويندگان در آثار خود براي آرايه‌بندي و تزيين مطلب و هنرنمايي از به‌کار بردن قرآن و حديث استفاده مي‌کند و گاهي تفکر و مبناي فکري و اعتقادي نويسنده، وي را وادار مي‌کند بدون نام و کلام حق، زبان به سخن نگشايد و بي‌اجازه‌ي دستورات حق، مجوز صادر نکند.

تأثير جنبه‌‌هاي روايي قرآن و فرهنگ اسلامي در زبان و ادبيات فارسي از بسامد بالايي برخوردار است و نويسندگان بزرگ ايراني در طول تاريخ ادبيات، دست کم به دو دليل عمده از اين نقش، بي تأثير نبوده‌‌اند: يکي تزيين و آرايه‌‌بندي کلام؛ دوم تعليم، تبليغ و اثبات عقيده‌‌ي ديني نويسندگان و اديبان. اين تأثير پذيري هم به شيوه‌‌هاي گوناگون، صورت گرفته است.

با نگاهي به آثار ادبي به ويژه عرفاني متوجه مي‌شويم که بيشترين موتيف‌ها را مثل و حکمت‌‌ها، تلميحات ظريف به آيات و احاديث تشکيل مي‌دهد و درون مايه‌ي بيشترآن‌‌ها بحث‌هاي ديني و اخلاقي است و همه از ذهن وقّاد و سرشار و تأمّلاتشان در آيات و احاديث و اخبار اسلامي، حکايت دارد.

فروزانفر در مقدّمه‌ي احاديث مثنوي، عقيده دارد که حُسن سليقه‌ي سنايي در تلفيق حديث و شعر، راه را بـراي شعراي واپسين هموار ساخت و خاقاني و نظامي و جمال‌الدّين اصفهـاني به تقليد وي بر اين اسلوب سخن گفتند و کم و بيش الفاظ و معاني اخبار را در شعر خود آوردند.(ص سيزدهم)

گاهي شاعران در تطبيق ادبيات ايراني و اسلامي به افراط مي‌روند و «براي آنکه از عيب ابتذال مصون بمانند و هرکس را با آنها دعوي همسري نرسد سعي کردند مضامين عادي و معاني مشترک را نيز با تعبيراتي تازه و بي‌سابقه به بيان آرند.»[4] و همين تخيلات قوي و باريک‌انديشي‌هاي بسيار، به آن‌‌ها اجازه نمي‌دهد در تصويرسازي‌هايش، موضوعات قرآني و اسرائيليات را به هم نياميزند و سره و ناسره را از هم جدا کنند و در هرحال گستره‌ي تلميحات شاعران از رودکي تا حال، به حدي است که براي توجيه افکار و شايد موقعيت سخن گفتن (مدح، توصيف، نکوهش و…) از هر نکته‌اي سود مي‌جويند. امّا در بعد منفي اين موضوع، در ريشه دواندن اسرائيليات در ادبيات فارسي بي‌تأثير نبوده‌‌اند.

از پرکاربردترين شيوه‌ي بهره‌گيري همه‌‌ي شاعران و نويسندگان ادب فارسي «تلميح» است: «تلميح» آن است که نويسنده يا شاعر براي اثبات يا تأکيد مدعاي خويش، بسيار ظريف به آيه، مثل، حديث يا روايتي اشاره مي‌کند به گونه‌اي که اگر بر نوع موضوع تلميحي آگاه نباشيم ظرافت و فهم مطلب مشکل است.

ورود تلميحات فراوان به ويژه تلميحات ديني متأثر از قرآن و حديث، در ادب فارسي، به فراواني مشاهده مي‌شود تا جايي که شاعري مانند «انوري، شعر تمام تلميح و به اصطلاح ملمّح در مورد سليمان دارد، يعني شعري که تمام ابيات آن اشاره به قصّه‌ي سليمان است.»[5] و جمع شدن همه‌ي آنـواع تلميحـات در شعر فارسي از امتيازات اين زبان است.[6]

[1]  گزیده‌ي بیهقی، ص3

[2] در سایه‌ي آفتاب، ص32

[3] بازشناخت اسرائيليات در سبک عراقي، ص 53 به بعد(به اختصار) از نگارنده.

[4] زرّين‌کوب، 1375: 269

[5] سبک‌شناسي شعر، ص 19

[6] فرهنگ تلميحات، ص25

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

جهت بازشناسي و استخراج تأثيرات اسرائيليات و روايات مجعول، به کليه‌‌ي آثار عطّار توجه شد تا تحقيق از جامعيت برخوردار بوده و در نهايت به نتيجه‌‌گيري متقن و برآوردي جامع و مانع دست يافته شود.

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی روایات مجعول و اسرائیلیات در آثار عطّار نیشابوری

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی روایات مجعول و اسرائیلیات در آثار عطّار نیشابوری

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی روایات مجعول و اسرائیلیات در آثار عطّار نیشابوری