دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در اینکه آیا ایران به معنای واقعی مدرنیته را تجربه کرده است یا خیر، نظریات متفاوتی وجود دارد؛ عده‌ای بر این باور هستند که ایران همچنان در مظاهر مدرنیته مانده و به درک واقعی آن نایل نیامده است. به نظر نگارنده با توجه به مطالعۀ تاریخ اروپا در دو سدۀ اخیر، می‌توان شباهت‌هایی در جامعۀ مدرن ایرانی و جامعۀ مدرن غرب یافت. هرچند آشنایی ایران ابتدا با مدرنیسم بوده است، اما همین مدرنیسم نیز مطمئناً در تفکر ایرانی و به­خصوص قشر روشنفکر مؤثر بوده است. آشنایی با آثار کافکا، دریدا(Jacques Derrida)، فوکو ( michelfoucaul)و دیگران و کنجکاوی ایرانی برای آشنایی با ادبیات غرب، موضوعی است که برای همگان روشن است. تأثیر مستقیم مدرنیته و پیدایش سیستم پارلمانی، کوشش در ایجاد دموکراسی، ایجاد شیوه‌های تازه‌ای از تولید و ماشینیسم و رشد و توسعۀ شهرنشینی فرآیندی است که کمتر در توسعۀ مدرنیته و بیشتر در رشد آن تأثیرگذار بوده است(بهنام، 1375: 176)، و اگر نبود اندیشه‌ای که مدرنیزاسیون را برابر غرب‌زدگی و مبارزه با آن را استعمارستیزی مي‌داند، حتماً رشد بسیار بیشتری نیز می‌داشت.

    به هرحال آنچه مسلم است اینکه اکنون در دنیا دیگر موضوع مدرنیسم مطرح نیست، بلکه رویکرد جدیدی به نام پسامدرنیسم مطرح شده است، که ما در این مقال قصد پرداختن به آن را نداریم. به نظر بابک احمدی، تکامل آگاهی اجتماعی شکل ارگانیک و موزون ندارد. در رویارویی با هر اندیشه و فرهنگی، پاره‌هایی را می‌گیریم، بخش‌هایی رها می‌شود و آموزش فرهنگی، تاریخی نیست (آشوری، 1376: 291). کریستف بالایی که یکی از مستشرقان فرانسوی است و کتاب پیدایش رمان فارسی را به نگارش درآورده، معتقد است«در ادبیات سنتی ایران شعر محور اصلی است و رمان و داستان کوتاه در حاشیه قرار دارد، چیزی که به نظر ما می‌تواند نشان دهد مدرنیته با چه سرعتی از قرن 19 میلادی تا قرن 20 پیش تاخت و چگونه یک کشور شعر محور به یک کشور رمان‌محور تبدیل شد» (بالایی، 1383: 10).

    مسلماً باید اذعان کرد که رمان از لحاظ فرم ادبیات منحصر به دورۀ مدرن است. از طریق انعکاس حوادث اجتماعی و سیاسی دوران خود وهمچنین از لحاظ فرم، یعنی ادبیات تنها در محتوا نیست که انعکاس‌دهنده حوادث سیاسی و اجتماعی زمان خود است بلکه از لحاظ فرم نیز به آن وابسته است. با توجه به زمان، ادبیات ایران گاهی قصیده،غزل، شعر سپید، داستان کوتاه، مینی‌مال، طرح و رمان است.تمام اینها فرم‌هایی هستند که در ارتباط مستقیم با تحولات جامعه قرار دارند و میزان استقبال از آن‌ها به عوامل اجتماعی بستگی دارد.

    مثلاً اگر داستان کوتاه در ایران مورد اقبال بیشتری قرار می‌گرفت به این دلیل بود که در ذهن ایرانی نوعی پیش‌زمینه وجود داشت که همان حکایت بود، اما رمان پدیده‌ای کاملاً نو و صد در صد واراداتی بود که زمان بیشتری طول می‌کشید تا جای خود را باز کند یعنی همان میزان عقب‌ماندگی جامعه در پذیرش مدرنیته در پذیرش زبان این تحول که همان رمان است نیز دیده می‌شود. رمان مشخصۀ دنیای مدرن است؛

رمان­های ایرانی

رمان فارسی در ایران ابتدا تحت تأثیر رمان‌نویسی در اروپا و مخصوصاً فرانسه بوده است. آغاز آن شاید با سیاحت‌نامۀ ابراهیم‌بیگ در 1907 و بعد از آن نوشته‌های طالبوف باشد (میرعابدینی،1389: 64)؛ اما رفته‌رفته تمایز می­یابد و با یک ریتم نسبتاً آرام و البته بعد از انقلاب سریع‌تر، به دنبال شکل خاص خود است (همان: 12). رمان بر خلاف داستان که به دنبال ایده­آل یا آرمان بود، به دنبال واقعیت است (نفیسی، 1368: 17).

     تأثیر مدرنیته بر رمان‌های فارسی را شاید بتوان به دو دسته تقسیم کرد. رمان‌هایی که مدرنیته را منعکس مي‌کنند و رمان‌های مدرن. بین این دو شاید بتوان به سختی تمایز قائل شد اما برای دقیق‌تر شدن موضوع مورد بحث بهتر است توضیح کوتاهی در این باره بیان کنیم.

    با رشد روزنامه و نشریات در داخل و خارج کشور و ترجمه رمان‌های خارجی، ایرانی‌ها با این سبک نگارش آشنا شدند. ترجمه حاجی‌بابا اصفهانی یکی از کتبی است که در ایران با اقبال روبرو شد. کم‌کم رشد مدرنیسم و تغییر ظاهر جامعه و پیدایش طبقۀ شهرنشین جدید تأثیرات خود را نشان مي‌داد «تصویری از این جامعه را با اندکی اغراق در رمان‌های اجتماعی این زمان می‌بینیم، تهران مخوف از مشفق کاظمی، چاپ 1921 که جامعۀ شهری ایران را در نخستین دهه‌های قرن بیستم توصیف می‌کند. در این کتاب‌ زد و بندهای اداری، فساد دستگاه حکومت، فحشای شهری، بی‌بند و باری بعضی از طبقات اجتماعی نموده می‌شود. همین فضا در دیگر رمان‌های اجتماعی آن روز مانند روزگار سیاه اثر عباس خلیلی و شهرناز اثر یحیی دولت‌آبادی نیز دیده می‌شود (بهنام، 1375: 61)یا صادق هدایت در کتاب وغ وغ ساهاب اسلوب قدما را مسخره کرده بود(زرین کوب،1357: 663)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی