دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مدرنیته در ایران

تا قبل از قرن 19 اروپا که در اثر پیشرفت علم و مدرنیته به دنبال اکتشافات جدید بود مناسبات زیادی با ترکیه کنونی، ترکستان، قفقاز ،بیروت و اسلامبول داشت و به همین جهت ادبیات پایان قرن 19 اروپا سرشار از نوشته‌هایی دربارۀ عثمانی و مصر و لبنان و کشورهای شمال آفریقا است. در نخستین دهۀ قرن 19 غرب به گونه‌ای دیگر با این حوزه برخورد می‌کند. ناپلئون مصر را فتح می‌کند، امپراطور عثمانی از روسیه شکست مي‌خورد. روس‌ها فاتح جنگ‌های ایران و روس می‌شوند و سرزمین‌های ترکستان و قفقاز را تصرف می‌کنند و سرانجام انگلستان بر هند مسلط می‌شود (بهنام، 1375: 12) پس از حملۀ ناپلئون از سال 1805 به بعد، محمد علی بر مصر حکومت می‌کند و منشأ دگرگونی‌هایی می‌شود که ترک‌ها و ایرانیان در سال‌های بعد از او تقلید می‌کنند (همان: 13). شاید بتوان برخورد ایران با غرب را پس از برخورد با اسلام مهمترین پدیدۀ اثرگذار فرهنگی دانست. اولین بار این اتفاق در دوره صفوی افتاد، اما در آن دوره روابط پایدار و منظم نبود هرچند آشنایی ایرانیان با لباس و آداب فرنگی از این زمان آغاز شد. جنوب تحت استعمار پرتغالی‌ها قرار می‌گیرد و به نقلی نقاب زنان جنوبی یادگار زنان پرتغالی است که برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی استفاده مي‌کردند (همان: 15) جنگ‌های ایران و روس در سال 1803 و 1828 ایرانیان را متوجه عقب‌ماندگی فنی و ضعف خود کرد. تاریخ پطر کبیر تألیف ولتر((Voltaire ، و عظمت و انحطاط امپراطوری رم اثر ادوارد گیبسون(Edward Gibson) به اشاره عباس میرزا به فارسی ترجمه شد. (همان: 21). عباس‌ میرزا لباس سربازان را شبیه به لباس ارتش روس کرد و کارخانه‌هایی در تبریز و دیگر شهرها تأسیس نمود. مهمترین اقدام او اعزام دانشجو به فرنگ بود. مسلم است که ره‌آورد این دانشجویان فرنگ رفته شرح‌ حال‌ها و گزارش‌هایی است از انقلاب‌های اروپایی و دلایل و نتایج آن‌ها، حکومت قانون، دستگاه قضاوت و پارلمان‌های اروپایی. حال نوبت تأسیس دارالفنون و به تبع آن مدارس دیگر و تربیت نسل دانش‌آموخته بود.کار به جایی رسید که به قول ملکم خان هرکسی دوروز در کوچه های فرنگستان می­گردید شخص او را مجمع کل اطلاعات و قول او را سند جمیع تحقیقات قرار می­دادند.(زرین کوب،1354: 618) کتاب‌های بسیاری تألیف و ترجمه شد؛ گرایشی دربین اسلام گرایان نیز پیدا شد که توافق اسلام را با علوم و صنایع اروپایی تأکید و سعی می­کرد اصول فرهنگ غرب را مسبوق به عقاید مسلمین بداند(همان :618).

     در همین زمان کتاب رسالۀ دکارت نیز ترجمه شد. هم­زمان با سپهسالاری میرزا حسین­خان دورۀ جدیدی برای آماده سازی زمینۀ نهضت مشروطه آغاز شد. او از لیبرالیسم و ناسیونالیسم و مشروطیت و قانون سخن می‌گفت. از پایان عصر سپهسالار ایران شاهد رشد کمابیش سریع سرمایه‌داری تجاری و تلاش در راه ایجاد سرمایه‌داری صنعتی و تحمل مناسبات ارباب-رعیتی است (بهنام، 1375: 36).

    به­تدریج طبقه بورژوا در ایران شکل گرفت و در اثر شرایط این دوره این طبقه به طبقۀ روحانیت نزدیک شد و توانست انقلاب مشروطه را به پیروزی برساند (همان: 39). کارخانه‌های خارجی در شهرهای بزرگ نمایندگی دایر کردند و صنایع دستی ایران رفته‌رفته نابود شد. اقتصاد ایران به تدریج به سرمایه‌داری تجارتی بدل شد بی‌آنکه از سرمایه‌داری صنعتی اثری باشد. در پایان قرن 19 با فروش زمین‌های دولتی میزان زیادی از طبقه تجار و دیگران وارد میدان شدند و فئودالیته شهری را به وجود آوردند و در نتیجه بورژوازی ملی پدید آمدکه به همکاری درس‌خوانده‌ها به جنبش مشروطه پیوستند (همان :43).

    کم‌کم نتیجۀ ترجمۀ آثار ولتر و روسو در روزنامه‌ها پیدا شد. ورود کالاهایی چون چای و شکر و استکان و سماور و چراغ نفتی در شهرهای ایران باب شد. خیابان لاله‌زار مرکز زندگی متجددانۀ وارداتی و تفریحات جدید بود. چند سینما باز شد و کنسرت‌هایی در گراند هتل برگزار شد. کمپانی‌های اتومبیل شعبه‌هایی در تهران دایر کردند. عکاس­خانه‌ها به راه افتادند، جنگ‌های جهانی علی­رغم ویرانی‌های فراوان سبب شد مردم ایران بیشتر با تمدن غرب آشنا شوند. در این سال‌ها مردم هر روز با یک تغییر جدید روبرو هستند، جدایی دین از آموزش و دستگاه قضایی و دستورات مبنی بر تغییر لباس مردان و زنان و تشبه به لباس‌های غربی، کشف حجاب و طرح مسائل حقوق زنان اموری هستند که با فاصله‌های زمانی کمی روی دادند و ظاهر جامعه را هر روز مترقی‌تر جلوه دادند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی