دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

_ اسطوره­ي نور و ظلمت

” انسان‌ها در هر کجای جهان و در هر دوره و فرهنگی استعداد‌ها و ظرفیت‌هایی مشترک دارند که از ماهیّت وجودی و حتی شناخت آنان ناشی می‌شود. بخشی عظیم از شناخت‌ها و تجربه‌های انسان‌ها عمومی و مشترک است، هرچند اختلاف‌های فرهنگی و زمانی و مکانی و تجربه‌های شخصی تفاوت داشته باشد. نکته‌ی مهم این جاست که این اختلاف  و تفاوت در روساخت این فرآورده‌هاست و ژرف­ساخت آن‌ها تقریبا یکسان و شبیه یکدیگر است، زیرا ماهیّت ظرفیت‌ها و استعدادهای آدمی به سبب تأثیر کم‌تر اختلاف تمدن و فرهنگ بیش‌تر شبیه یکدیگر می‌بینیم، چنان که میان افلاطون، سهروردی، مولوی و یونگ درباره‌ی ساختار جهان و روان آدمی در ژرف ساخت شباهت‌هایی هست. این شباهت‌ها ناشی از اختلاف فرهنگی و زمانی و مکانی است (پورنامداریان،1388).

شباهت اساطیر و ملل مختلف – که خود نخستین جلوه‌های معرفت آنان و تبیین بدوی پدیده‌های طبیعی و روحی و جسمی از جانب آنان است – از همین چشم‌انداز است که می‌تواند توجیه‌پذیر باشد. همان‌طور که در اساطیر می‌بینیم، استنباط‌های متافیزیکی کسانی که درباره‌ی هستی جهان و انسان و تجربیات روحی و روانی خود تأمل کرده‌اند نیز به سبب همان اشتراک استعداد‌ها و ظرفیت‌ها و محیط قابل تجربه، می‌بایست محصول کم و بیش یکسانی، علی‌رغم اختلاف ظاهری و سطحی تولید کند؛ به ویژه اگر آشنایی شخص با نظرگاه‌های دیگران هم جزیی از تجارب و عامل الهام او در ایراد یک نظر باشد.(همان)

همان­طور که گفته شد، ستايش نور، مهر، نيکي و مظاهر‌ آن‌ها و هم­چنين ستيز با ظلمت و تيرگي و شرارت، از ايام کهن، در ذهن و تفکر و ضمير ناخودآگاه بشر وجود داشته، و از جمله اسطوره­هاي ديني – فلسفي مي­باشد که مهم­ترين نقش و رکن اساسي است در روايات اساطيري فراواني که درباره­ي آفرينش کيهان، طبيعت و انسان سخن مي­گويند.

اعتقاد به تقابل و تضاد نور و ظلمت در آفرينش و هر آن­چه در آن است، از کهن‌نمونه­هاي انسان اساطيري است که جهان شمولي آن را نمي­توان انکار کرد؛ زيرا از ضمير ناخودآگاه جمعي بشر سرچشمه مي­گيرد، چراکه تنها اين ضمير ناخودآگاه جمعي است که مي­تواند يک اسطوره را از
زمان­هاي کهن تا به امروز، زنده نگه دارد و تنها شکل و هيأتي تازه به او بخشد؛ که در اعصار و اديان و مکاتب گوناگون، تجلي يافته و خود را با هر آييني همرنگ و هماهنگ کند و اسمي و هويتي تازه بيابد.

انسان در همه­ي اعصار، براي بيان مکاشفات و دريافت­هاي دروني و باطني خود، از نمادها بهره جسته است و آن نمادها را از دنياي پيرامون خود مي­يابد؛ زيرا که درک و فهم درونيات انسان، به کمک نمادهاي طبيعي و روزمره، آسان‌تر و قابل درک­تر خواهد بود.

انسان هر روزه در دنياي پيرامون خود، شاهد تضاد و پارادوکس­هاي فراواني است، از جمله : روز و شب، زندگي و مرگ، مؤنث و مذکر بودن انسان و موجودات ديگر، حالات و صفات متناقض در آدمي مانند شادي و غم، نيکي و پليدي و دانايي و جهل و بسياري موارد ديگر. در اين هنگام در آدمي با ديدن اين ناسازگاري در خود و جهان پيرامون خود، ديدي دوگانه­نگر ايجاد مي­شود که جهان مافوق‌طبيعي را نيز چنين متناقض تفسير کند. جهاني آميخته از تضادها که تمام نيروهاي طبيعت، دائماً با هم در نبرد و ستيزاند.

انسان اساطيري، تمام آن­چه به ديد او خوب و زيبا مي­آيد را به روشني روز تشبيه مي­کند، و هرآنچه پليد و زشت مي­نمايد، متعلق به دنياي تاريکي­ها مي­داند. او اين تشبيه را به همه­ي اشياء اطراف خود تعميم مي­دهد و آن­ها را در دو گروه نور و تاريکي تعريف و تشريح مي­کند.

اين تفکر از آن رو که در صفات آدمي نيز ديده مي­شود، به حيطه­ي اخلاق کشيده شده و از آن­جايي که در ايام کهن، اخلاق در ميان اديان بررسي و جزئي از آن محسوب مي­شد، اين انديشه، يعني تضاد بين نور و تاريکي، وارد اديان و مکاتب مذهبي آن روزگارها شده و به عنوان رکن اصلي و پايه و اساس بعضي از اديان اساطيري معرفي شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی