موسیقی شعر در دیوان اوحدی مراغه ­ای-پایان نامه رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
موسیقی شعر در دیوان اوحدی مراغه ­ای

قسمتی از متن پایان نامه :

 

موسیقی شعر
 
موسیقی که به واقع نوعی تناسب و هماهنگی در میان اجزا است؛ در شعر و نظم تجلّی می یابد و با تحریک عواطف، اذهان را نوازش و آماده تاثیر می کند. «موسیقی شعر یعنی نظم خاصی که در محور افقی و عمودی شعر وجود دارد» (فیاض منش، 1384: 164).
موسیقی از ارکان مهم و جدایی ناپذیر شعر است که شامل مباحث وزن، ردیف و قافیه ، موسیقی درونی و معنوی می شود. «مجموعه عواملی که زبان شعر را از زبان روزمره به اعتبار بخشیدن آهنگ و توازن امتیاز می بخشد و در حقیقت از رهگذر موسیقایی موجب رستاخیز کلمه ها و تشخیص واژه ها در زبان می شود می توان گروه موسیقایی نامید» (شفیعی کدکنی، 1376: 8).
شاعری که بخواهد شعر بگوید باید احوال درونی­اش متناسب با فضای شعر باشد؛ یعنی برای بیان غم و اندوه درونی خود از وزن های تند و شاد استفاده نکند و بر عکس. شعری که وزن و محتوای درونی­اش با هم همخوانی داشته باشد و با حقیقت درون شاعر عجین باشد، به راحتی در وجود خواننده تاثیر می گذارد.
شعر زبان شاعر و شاعر زبان همگان است و اگر زبانش غیر از همگان باشد، باعث تحذیر اندیشه ها می گردد و در نفوس بی تاثیر است (عبداللهی، 1363: 9)؛ به عبارتی «کمال گفتار شاعرانه این است که به روشنی موصوف باشد؛ بی آنکه مبتذل و رکیک باشد» (زرین کوب، 1369: 104).
دکتر شفیعی شعر را به چهار نوع «موسیقی بیرونی، کناری، درونی و معنوی» تقسیم می کند (شفیعی کدکنی،1376: 391-393) همچنین خسرو فرشیدورد در تقسیم بندی خود آورده است: «مراد از موسیقی، وزن و قافیه و تناسب حروف است، بنابراین سه نوع موسیقی را می توان در شعر تشخیص داد؛ یکی وزن، دیگر قافیه و سوم تناسب حروف یا موسیقی درونی شعر» (فرشیدورد، 1357: 18).
موسیقی در ذات و پیکره جهان هستی است و نه تنها در انسان که در نهاد همه موجودات به ودیعه گذاشته شده است، صدای باران، آواز خوش پرندگان، جاری شدن آب، وزش باد و…، همه به نوعی ایجاد موسیقی و نغمه در جهان طبیعت می کنند، به این خاطر است که سعدی می­گوید:
اشتـر به شعـر عـرب در حالت است و طـرب                  گــر ذوق نیسـت تـو را کـژ طبع جانوری
(سعدی، 1374:­703)
 
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
کشف زوایا و بیان مباحث مختلف موسیقی شعر دیوان اوحدی مراغه­ای

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه موسیقی شعر در دیوان اوحدی مراغه ­ای

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه موسیقی شعر در دیوان اوحدی مراغه ­ای

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :موسیقی شعر در دیوان اوحدی مراغه ­ای

بستن منو