دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

از دو جنس نور و ظلمت، آفريدگاني خلق مي­شوند تا در نبردهاي طولاني که منجر به اسارت عالم ظلماني مي‌شود، انسان و طبيعت زاده مي­شوند. نتيجه­ي ديالکتيک نور و ظلمت، پيدايش جهان مادي است.

همه­ي فرشتگان نوراني در اين نبرد قدرت­هاي فاعله هستند و روحا ( ايزد بانوي ظلمت) به مثابه­ي قدرت منفعله است. جهان بالايي فاعل و جهان پاييني مفعول است. ذرات نور بايستي نطفه­ي خود را در زهدان تاريکي بريزند، تا آفرينش جهان مادي ميسر گردد (همان،199).

در دين مندايي، همه­ي اجسام خوشبو و زيبا نشئه­اي از نور دارند و همه­ي اجسام بد بو و زشت، نشئه­اي از تاريکي، به همين دليل در اين آيين ترکيب آب شور و آب شيرين را مي­بينيم، که در واقع نمادي از ترکيب نور و ظلمت در اين عالم­اند.

و در نهايت، پرسش و پاسخ بين هرمزدبغ و مهر ايزد در آيين مندايي و مانوي، نتيجه­ي آرزوي رهايي ذرات نور به آزادي از پيکره­ي ظلمت است. عروج روان پاک انسان‌هاي مؤمن نيز نوعي پاسخ به بانگ عالم بالاست (همان،213).

مراسم مربوط به مرگ و خاکسپاري نيز از جلوه­هاي ويژه­ي اين کيش است. منداييان قديم، مرده  را در گوري ناشناخته به خاک مي­سپردند، چون جسمِ متوفا اهميتي نداشت. آن‌گاه تا چل روز مراسم ويژه برگزار مي­کردند تا عروجِ روحِ متوفا به بهشتِ نور را ميسر سازند. اين سفر روحاني داراي عقبات سخت و دشوار، گذري است که تنها به کمک آيين­هاي ويژه هموار مي­گردد. نجواي نيايش­ها و سرودهاي عرفاني باعث می­شود که روح معرفت يابد و سرشتِ نيروهاي ظلماني را بشناسد و با روي گردان از آن­ها، به ديارِ نور ره سپار گردد    (اسماعیل پور،1388،23).

 

2_11_  تاثير آراي گنوسي بر عرفان ايراني- اسلامي

عرفان عبارت از جستجوي روحاني حقيقت پنهان يا خرد، که هدف آن اتحاد با امر الهي و مقدس است (ماوراء). اشکال مختلف عرفان در تمام اديان بزرگ يافت مي­شود از کهانت و آيين شمن و تجربه­ي خلسه­ي فرهنگ­هاي بدوي گرفته تا تجربه­هاي عرفي. اين اتصال و اتحاد با امر مقدس همگام با پيشرفت عمر و انديشه و فرهنگ انسان، رشد کرده و از اشکال ابتدايي تا پيچيده­ترين انواع آن را شامل عرفان مي­کند (بابازاده‌مقدم،114،1389).

قبول و پذيرش تصوف و زهد در ايران صدر اسلام که مهد ديرينه­ي آيين زرتشت بوده است غريب و شگفت به نظر مي­رسد. اما بايد به بررسي جامعه و محيط آن روزگار پرداخت و مسائلي که زمينه را براي قبول اسلام و تصوف و عرفان اسلامي آماده کرده است را جستجو کنيم. دلايلي چون بروز کشمکش­هاي اجتماعي، برخودهاي شديد طبقاتي و مبارزه­هاي مذهبي و کلامي ايران دوران صدر اسلام و عقايد و تقاليد کهنه­ي رايج در ايران اين ادوار و ديگر مذاهب عهد ساساني مثلا آيين ماني، عقايد گنوسي، آيين بودايي و کيش مسيحي. و توجه به اين نکته که قرن­ها پيش ازعهد ساساني هم رگه­هايي از عرفان در عقايد و آداب مزديسنان و هم در تعاليم زرتشت وجود داشته است و اين نشان‌دهنده­ي سابقه­ي محيط فکري و ذهني ايرانيان براي قبول و پذيرش مبادي صوفيه است.

اگر‌چه تعاليم اين اديان با هم اختلافاتي داشت اما چون همه­ي آنها در کنار هم و در کنار مذهب رايج و رسمي حکومتي ايران آن زمان رواج داشته، مطمئناً بر هم تاثير­گذار بوده است.

و قابل توجه است که در مطالعه ي اديان مانوي، مندايي، مسيحي، بودايي و عقايد زرواني و… به تاثيرپذيري آن‌ها از آيين گنوسي پي مي­بريم و تشابهاتي در تعاليم و عقايد آن‌ها مي­بينيم. حتي در ظاهر، آيين گنوسي تشابه زيادي با آيين زرتشت که دين مرسوم آن زمان بوده است دارد.

در نتيجه با توجه به تأثير فراوان اين عقيده براديان و افکار و ذهن ايرانيان آن روزگار، مي­توان گفت عرفان اسلامي نيز بي­تأثير از اين آيين نبوده است. اگرچه بسياري از عقايد و رسوم آن با اسلام مغايرت نداشت، به عنوان خرافات و سنتهاي باستاني نزد فرقه­هاي اسلامي باقي ماند و تأثير خود را گذاشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی