دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بنياد انديشه­ي مندايي همان دو بن‌نگري يا ثنويت است که در رأس آن حيي يا حيات اعظم، بالاترين وجود و مرتبه­ي هستي است که از فيض او هستي در بستري از نور و ظلمت پديد آمده است.

خداوند خدا (حيي) زندگي‌بخش است. در عالم نوراني قرار دارد. برعرش نوراني تکيه زده است. نجات‌بخش است. نظم‌دهنده­ي جهان است، و هيچ قدرتي مافوق او نيست. رابطه‌ي (در دين منداي) با جهان از نوع رابطه‌ي جهان‌آفرينان اديان و آيين­هاي گنوسي است. حيي از درون خود هم­چون زروان نور و ظلمت، خير و شر مي‌آفريند. به دنبال آن آفريدگاني که مسئوليت خلق پديده­ها را دارند، از حيي زاده مي­شوند، آفريدگاني از دنياي نور و آفريدگاني از دنياي ظلمت (همان،199).

خداوند خدا به مانند روح و جاني است که در همه­ي پديده­ها سيلان دارد. از همين نقطه نظر، فلسفه و ديدگاه چند خدايي که از متون مندايي احساس مي­شود، قابل درک است. خداوند خدا (حيي)
هم­چون اراده­اي است که با حکمت و خرد عجين گشته، و از او معناي عقل اول استنتاج مي­گردد. او گاه به شکل نطفه پنهان است، (نيطوفتا، اسپرم)، گاه به شکل عقل محض است. مانا به مهناي خرد و حکمت يا عرفان گاه در شکل فرشته­ي عرفان (مندا اد حيي) ظاهر مي­شود و با عناصر ظلمت وارد گفتگوي نصيحت­گرانه مي­شود. هم­چون عاملي ورزيده و قدرتمند که تمام خصايص الهي را در بر‌دارد.

حيي برابر با زروان است که با همسرش کنزالحيات، در کنار موجودات اثيري در بهشت برين زندگي
مي­کند.

و آير(Ayar) به معناي هوا، يکي ديگر از آفريده­هاي حيي است که به مثابه­ي هواي پاک و نخستين و فاقد ذرات نور و ظلمت است. با ترکيب دو عنصر نور و تاريکي با آير، دو فضاي متضاد اهورايي و اهريمني پديدار مي­گردند. نور و ظلمت به رهبري پادشاهانشان به نبرد مي­پردازند و نور، ظلمت را اسير مي­کند.

تعارض نور و ظلمت و گاه همبستگي آن­ها، نشانه­ي دو جهاني بودن هستي است و هميشه در يک ديالکتيک ماهوي به‌سر‌ مي­برند، تنها از ترکيب اين دو جهان، ماده پديدار مي­گردد. اين خود نشانه­ي حادث بودن ماده است (همان،82).

عرفان مندايي، هم­چون عرفان مانوي و آيين زردشتي، مبتني بر جنگ و ستيز نيروهاي متضاد در عالم بيرون و درون انسان است. نيروهايي چون نور و ظلمت و خير و شر. خير و نوري که اسير دنياي ظلماني و مادي شده است. اين نبرد در وجود انسان نيز که آفريده­اي در جهان مادي است، وجود دارد و رسالت انسان پرهيز و دوري از تاريکي و ظلمت و شر است و تلاش به سمت نور و نيکي. همان­طور که معلوم است، اهورا و اهريمن زردشتي که نمادي از انديشه­هاي کهن‌تر ايراني دارند، در انديشه­ي مندايي ديده مي­شوند. رهروي مندايي با غسل و تطهير که از مهم­ترين اصول اين آيين است و با خواندن نيايش­هاي عرفاني درباره­ي زيبايي و شکوهِ جهان نور و عظمت خداي بزرگ، از رهگذار اين دنياي مادي و ظلماني عبور کرده و عارف و شناسا شده و به کمال مي­رسد.

در دين مندايي ذات هستي در استتار و اختفاء به‌سر مي­برد. از اين لحاظ ذات دروني هستي(Haii) هم مخفي است، هم مقامي رفيع دارد. بخش بيروني هستي داراي ثنويت هست. نور در شمال آسماني وظلمت در جنوب قرار دارد. ماده در بخش وسط عالم قرار دارد، که ماده از ترکيب نور و ظلمت حادث شده است (همان،82).

ذات هستي از جنس خنثي است. آير (هوا) در متون مندايي تشکيل‌دهنده­ي تمام فضاهاي خوب و بد، نور و ظلمت است. رابطه­ي بين هوا و نور (زيوا) رابطه­ي ماده و صورت است. نور و روشنايي، انرژي و قدرت مثبته براي تشکيل و نظم‌دهي جهان ازلي است. بخش تاريک هستي همان
قسمت­هايي هستند که فاقد نور و عقلانيت بوده و در بي‌نظمي و آشوبگري به سر مي­برند. ذرات هوا، يعني ذرات هستي، در بخش ظلماني هستي نيز وجود دارند، ولي از پاکي و زيبايي بهره­اي ندارند، سه خصلتي که گنزا (کتاب مقدس منداييان) براي دنياي نوراني قائل است. بنابراين، آنجا که عقلانيت و پاکي(نور) نباشد، دنياي ظلماني است (همان،196).

در چارچوب فلسفه­ي گنوسي مندايي، خداوند خدا هم عقل و هم جسم و هم حرارت بخش است. آير همان ذات تمامي هستي­هاي روحاني و جسماني با تمام طيف­هاي وجودي است که تمام عالم را در بر مي­گيرد، و زيوا (نور) همان عقل و حکمت و زندگي و جان و حرارت زندگي بخش است، که در پيدايي مخلوقات نقش اساسي داشته، و اين دو (آير و زيوا) در يک ترکيب معنوي (نه ترکيب فيزيکي که قابل تقسيم و تعين باشند) به معناي خداوند خدا (حيي) است، که جامع جميع موجودات است، مي­باشد (همان،197).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی