دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گنوسيان باور دارند موجوداتي روحاني داراي دو اصل ماوراء زميني‌اند. خود را از اينجا، از اين عالم خاکي نمي­دانند. و کليد رازگشايي کلام فني گنوسيان لفظ ” غير”، ” بيگانه” يا ” غريب” است. کشف اساسي‌شان اين است که گرچه گنوسي در دنياست، اما از دنيا نيست و به آن تعلق ندارد. بلکه از جاي ديگر مي­آيد، از جاي ديگر است. گينزه­ي ماندائي دست راست بر او فاش مي­سازد که تو از اينجا نيستي، ريشه­ات اينجا نيست. و گينزه­ي دست چپ مي­گويد تو از اينجا نيامده­اي، بيخ  و نسبت در اينجا نيست، جايگاهت مهد زندگي است؛ و در کتاب يوحنا مي­خوانيم “من انساني از عالم ديگرم” (الياده،1362،136).

به‌طور کلي ساختار اصلي عقايد گنوسي را مي­توان موضوعاتي درباره­ي خداوند، جهان، انسان و نجات او از اين عالم دانست. و از اختصاصات اين آيين مي­توان به ثنويت اشاره کرد. اينکه در اين عالم نيروهايي متضاد عهده دار امور جهان هستند که از خداوند بزرگ و خداي ناشناخته صادر شده­اند.

ايزد شناسي، کيهان شناخت و فلسفه ي گنوسي در بردارنده­ي ثنويتي مطلق است که به نحوي نيکو در نمادپردازي نور و ظلمت بيان شده است. قلمروي ايزدي، قلمروي نور است و ايزدان باشندگان نورند و در تضاد با ظلمتِ سپهرهاي کيهاني و فرمانروايانشان، ديوان قرار دارند. خير و شر، روح و ماده، معرفت و جهل، ديگر سويه‌هاي متضاد بنيادي نور و ظلمت‌اند. نظرگاه گنوسي در باب جهان اين است که جهان تاريک­ترين سياه چاله­ي آفرينش و دروني ترين سپهر کيهاني است که ماده، شر و جهل ناگزير در آن به سر مي­برند. سرشت آدمي نيز دوگانه و شامل جزوي مادي و فاني و جزو ديگرش روحاني است که از پاره‌اي روح الهي سرشته شده يا گستره­اي از رمزگرايي نور، يعني
“بارقه ي الهي” است. انسان از اين بارقه­ي الهي که در او مقيم است، آگاه نيست و ديوان هم مترصدند که او را ناآگاه نگه دارند و خواست­ها و شهوت انسان ” طبيعي” را در او برانگيزند و او را محظوظ مي­کنند (هالرويد،54،1387).

گنوسيان معتقدند که خدا و عالم موجودات، مانند نور و ظلمت و خير و شر در تقابل و تضاد يکديگرند. اين ثنويت که مانند ثنويت اورفه­اي و افلاطوني است، انسان را به نبرد با خويشتن فرا
مي­خواند و وظيفه و هدف اين نبرد يافتن حقيقت وجودي و وجدان درون آدمي است. به عبارتي مي­توان گفت مکتب گنوسي، مکتبي انسان محور است.

بر پايه­ي انسان­شناسي گنوسي، در انسان ذره و روحي الهي وجود دارد که با هبوط او در اين جهان فراموش شده است. انسان آميزه­اي از جسم و نفس و روح الهي است. او از دو منشاء دنيوي و مينوي و معنوي به وجود آمده است.جسم و نفس آفريده­ي خداي جهان­آفرين است و روح و روان آفريده­ي خداي متعال. او در اين جهان تاريک، درون زندان تن اسير است و در بند نفسانيات و ماديات دنيوي گرفتار، به‌طوري که آن گوهر مينوي خود را فراموش کرده است و غرق تاريکي­هاي درون و جهان بيرون خود شوده است. دنيايي که نزد گنوسيان بي­ارزش و پست شمرده می‌شود و زندان روان پاک آدمي است.

وظيفه و رسالت انسان در اين دنيا رها شدن و نجات يافتن روح دربند است به وسيله­ي آگاهي و معرفت. انسان بايد با نور آگاهي از پليدي­ها و تاريکي­هاي جهل عبور کند و به بيداري و هوشياري دست يابد و روان خود را که جوهره­اي الهي است به کمال و نزد خداوند متعال برساند و رستگار شود.

ناآگاهي و غفلت انسان را برده‌ي ديوان مي­سازد، اين تنها آگاهي (گنوسيس) است که مي­تواند او را رهايي بخشد. آگاهي از خداي متعال و الوهيت او و نيز آگاهي از شيوه­ي مبارزه با ديوان يا به دام انداختن آنان که روح را قادر مي­سازد به آنچه که آرزو دارد، بپيوندد. اين معرفت نجات­بخش را در اين جهان، قلمرو ظلمت، نمي­توان کشف کرد، بلکه بايد آن را در قلمروي نور به دست آورد که يا در اثر کشف و شهود (اشراق) به دست مي­آيد يا پيامبر و منجي متعال آن را به ارمغان خواهد آورد. نوعي نخبه‌گرايي آشکار در اين ديدگاه به چشم مي­خورد. آگاهي از وجود بارقه ي الهي، في‌نفسه به معناي جدا شدن از اکثريت ابناء بشر است؛ دست يافتن به گنوسيس يا معرفت نيز در واقع نائل شدن به تشخيص کمياب معنوي است. از اين گذشته، پست‌شماري جهان مادي و جسماني به آساني
مي­تواند به پست‌شماري انسان‌هايي منجر گردد که به‌طور غريزي همه چيز اين جهاني را خطا
نمي­دانند. پست‌شماري آفريننده­ي جهان مادي نيز مي­تواند به انکار اصول اخلاقي و ممنوعيت­ها و تلقي مرتبه‌اي فراتر از شريعت ختم شود که در آنجا هر کاري مجاز. نخبه‌گرايي و نيست انگاري هر دو نتايج محتمل جهان‌شناسي نگره­ي گنوسي­اند (همان،55).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی