دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

انتخاب اسم­های غیر متعارف یا شخصیت­های بی­نام

مثلاً بلکوا(Belaqcqua) نام شخصیت اصلی رمان دانه و خرچنگ(Dante and the lobster) اثر ساموئل بکت (Samuel beckett) و ددالوس(Dedalus) نام شخصیت رمان اولیس جیمز جویس است، که هردو نام­های غریبی هستند(پاینده، 1389: 147). همچنین در رمان بوف کور اثر صادق هدایت و گاوخونی اثر مدرس صادقی، راوی نامی ندارد و در محاکمه، کافکا شخصیت خود را آقای ک. می­نامد.

در هم آمیختگی خواب و رؤیا

بسامد بالای کاربرد کلماتی چون خواب، کابوس، رؤیا و توصیف دنیایی که شبیه به دنیای در خواب است از مشخصات مهم ادبیات مدرنیستی است. همچنین نویسنده در این رمان­ها اصراری برای اثبات این موضوع به خواننده ندارد که آنچه او اکنون در حال خواندن است واقعیت است یا رؤیا ، لذا خواننده در تمام رمان بین این دو امر سرگردان است.

 

محتوا در ادبیات مدرنیستی:

رویارویی با مدرنیته و پبامدهای زندگی شهری

شکل گیری طبقۀ بورژوا و پیدایش شهرنشینی، همراه با گسترش علم، رشد سریع تکنولوژی و در آخر وقوع جنگ­های جهانی از درونمایه­های اصلی در داستان­های مدرنیستی بود. «رمان مدرن در رویارویی با مدرنیته هم محتاط بود هم (به شکل­های جدید نگارش) میدان می­داد. رمان نویسان مدرن به هر حال یقین داشتند که ادبیات داستانی برای پرداختن به مدرنیته  می­بایست آزادی­ها و لذت­های جدید برآمده از وضعیت مدرن  را به نمایش بگذارد، یا مشکلات ناشی از وضعیت مدرن را به نقد بکشد یا حتی مانع از نابودی آن چیزهایی شود که مدرنیته به نظر می­رسد از بین خواهد برد. نویسندگان مدرن اعتقاد داشتند که ادبیات داستانی می­تواند طرز فکر مردم را عوض کند.از نظر آنان ادبیات داستانی یگانه کتاب پرفروغ هستی بود که می­توانست جانی تازه در کالبد مردم بدمد، به همین دلیل در رمان مدرن عنصر شکاکیت وجود داشت.»(پاینده، 1389: 203) کم­کم این اندیشه در میان نویسندگان مدرن تغییر کرد، یعنی با پیدایش تب و تاب سیاسی دهه 1930 و نیز با پیامدهای جنگ جهانی اول ناامیدی بیشتری بر جریان ادبیات حاکم شد و نویسندگان سرخورده در پی تزریق امید به جامعه نبودند و صرفاً به نمایش پیامدهای جریان مدرنیزاسیون پرداختند. تحولات مدرنیته دیگر نفس بر شده بودند، فناوری به بمب اتمی تبدیل شده بود، مادی­گرایی به صورت فرهنگ مصرف­گرایی درآمده بود و در کل مفهوم تمدن بعد ازجنگ جهانی اول کاملاً بی اعتبار شده بود، لذا نویسندگان دیگر به داستان­های بزرگی که در گذشته طرز فکر و زندگی و کار و احساس ونگارش آن­ها را تعیین می­کرد هیچ باور نداشتند.

 

 

نماد پردازی

مکتب سمبولیسم در اواخر قرن 19 از بین رفته بود؛ اما اثری که بر آثار مدرنیستی گذاشت، انکارناپذیر است. نویسندۀ مدرن هم­سو با پيچيدگي­هاي زندگي مدرن تمايلي مبني بر رمزآميز كردن اثر و به چالش كشيدن ادراك مخاطب در رمزگشايي و دريافت معاني مكنون در قالب جملاتي كه شايد در نخستين نگاه بي­معنا جلوه نمايند، دارد. نویسندگان مدرن راه سمبولیست­ها را در پیش گرفتند؛ با این تفاوت که سمبولیست­ها بر نمادهای به کار برده در آثارشان اصرار داشتند؛ اما مدرنیست­ها در این امر اصراری نداشتنند. آثار کافکا بهترین نمونه در آثار سمبولیک مدرنیستی هستند.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی