دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

اشترنهایم یک هجویه نویس ناب است.سبک دیالوگ نویسی تلگرافی اش میل به فشردگی بیان، انتزاع،شدت و حدت را نشان می دهد.او در کارهایش به مخمل قرمز،گلدان های طلایی، و دیگر نماد های تجمل و زندگی درباری یورش می برد.

از نام نمایش اول پیداست که به سخره گرفتن تابو های ویلهلمی را از عنوان نمایشش شروع کرده و تمایلات اکسپرسیونیستی اش در نمایش سوم به اوج می رسد.جهانی را ترسیم می کند که آبستن فاجعه است و مثل یک بمب ساعتی هر لحظه آماده انفجار و ویرانی است. آدم هایش بی خاصیت و بی انگیزه، قسی القلب و فرصت طلب اند. انسان هایی طماع که کور کورانه  هدف های حقیرشان را دنبال می کنند.

نمایشنامه«بیداری بهار» اثر فرانک ودکینت(1906)

در این نمایش هیچ اثری از گرایش های ناتورالیستی وجود ندارد و تاخت و تاز بی امان به منش و سبک زندگی بورژوایی رخ می دهد. به همین منظور داستان در فضا هایی نظیر مدرسه، قبرستان و…جریان دارد. درون مایه اش ستودن نیروی حیات و فعالیت جنسی سالم در تقابل با فریب است و انتقاد های تلخ و گزنده به نظام اجتماعی مزور و خفقان آور.

در صحنه آخر وقتی قهرمان داستان تصمیم به خود کشی می گیرد «مردی نقاب دار»از گوشه قبرستان بیرون می آید و او را به ادامه زندگی و ستایش نیروی حیات در وجودش دعوت می کند. اما صحبت از فضایل زندگی نیست بلکه موضوع این است که زندگی بهتر از مرگ است و می توان از آن لذت هم برد. طنز و مسخرگی که در اغلب صحنه های نمایش وجود داردنوعی پوچ گرایی مفرط و کسالت باری غرور و خودپسندی  را نشان می دهد.

ایده نیاز به انسان نو در آن به تاکید دنبال می شود.صحنه هایش طنز مضحکی را نشان می دهند که همه چیز را بیهوده و پوچ نشان می دهد.

نمایش« پسر» اثر« هازن کله ور» سال (1916)

در این نمایش شخصیت ها نام ندارند: پسر، پدر، دوست، معلم سر خانه. که هرکدام نماد نوعی تفکر و رفتار انسانی اند.

پدر رفتار ظالمانه وستمگرانه ای را اعمال می کند.دوست امید به زندگی و تلاش برای آن را توصیه        می کند. خانم معلم سرخانه دلواپسی و امید. پسر لبریز از  نیروی حیات و تفکرات شور انگیز و درد ناک نیچه ایست.[1]

پسر از ستم پدر به تنگ می آید و در یک حالت جنون آمیزی با کمک دوستش تصمیم به قتل پدر         می گیرد. که در نهایت در یک صحنه پرتنش و اضطرابی، با هم روبرو می شوند که حمله قلبی پدر باعث می شود پروژه قتل ناتمام بماند. همین طور که می بینید پدر نماد اقتدار و نظم و حاکمیت مطلق است که به سرکوب و کنترل پسر که نماد حیات جوشان جوانی و شور و شهوت زندگانی است اقدام می کند.و شورش پسر به تمایلات نوجویی و بر هم زدن نظم موجودنظام های خودکامه توسط اکسپرسیونیست ها اشاره دارد.

[1]-آراءنیچه بسیار انتقادی است و به شکلی بسیار احساسی و هیجانی اصول مهم فلسفه را زیر سوال می برد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا