دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

– افول اکسپرسیونیسم

اوایل دهه بیست (1920) ، آرام آرام نشانه های زوال این جنبش ادبی ظاهر شد. با آنکه این مکتب عمر کوتاهی به اندازه یک دهه داشت اما آثار آن در ادبیات اروپا بسیار تأثیرگذار بودند. در واقع ذهنیت گرایی و بی اعتنایی به قواعد فرمالیستی اکسپرسیونیسم بود که زمینه ساز ظهور «سوررئالیسم» و « دادائیسم» در ادبیات اروپا شد.

«با این حال، اکسپرسیونیسم در نهایت، نگرش ذهنی است که در هر زمانی ممکن است پدیدار شود. نوعی پاسخ خاص به مجموعه ای از عوامل معین. بیان خود، شور مذهبی، تمایل به امور معقول و خفیه و نیزکنش گری سیاسی و بی اعتنایی کامل به اقتدار و مرجعیت، بی شک بخشی از صحنه فرهنگ امروز به کار       می رود و گرچه این روزها واژه «اکسپرسیونیسم» به ندرت به کار می رود، شرایط روحی و وضعیت عاطفی که این اصطلاح بر آن دلالت دارد شرایطی ازلی و ابدی است. اگر این اصطلاح به معنای حق خیالپروری باشد و حتی کابوس دیدن، حق آزادی غریزی و طغیان علیه ماشینی شدن و محدودیت های خفقان آور و مهم تر از همه حق بیان و آفریدن.،پس نگرشی مثبت به جهان  است؛ از آن رو که اینها امتیازات ذی قیمتی هستند؛میل به افراط هم با آن جاذبه ی خطرناکش، ملازم ضروری آنها است.» «فرنس،1390،ص116»

2-1-4-تصویر انسان در هنر اکسپرسیونیستی

وقوع تحولات عظیم سیاسی و اجتماعی در سطح جهانی مصادف با قرن بیستم، انسان را به چالش های روحی شگرفی کشاند. در جوامع صنعتی و پسا صنعتی سایه های مخوف یأس و نا امیدی، عشق و جنگ، خیر و شر، وحشت و توحش خبر از تغییرات عمیق روحی و اجتماعی انسان ها داشت.

از اواخر قرن نوزدهم به بعد  انسان تصاویر وحشت زده و رنگ های مات و تیرگی فراوان را در تصویرگری جهان معاصر به کار برد. در نقاشی کاربرد رنگ و فضا سازی ها حالتی انتزاعی با اغراق فراوان به خود گرفت.

صنعت سینما هم به عنوان شاخه ای دیگر از هنر با فیلم«مطب دکتر کالیگاری » اثر کارگردان اتریشی «رابرت وینه » به این جنبش نوظهور پیوست.

«محتوا و مضمون بیشتر فیلم ها ی این مکتب به ویژگی های روانی انسان باز می گردد و به نوعی، آغاز پرداخت روان کاوانه شخصیت ها در سینما به شمار می آید. اما مایه اصلی روایت در سینمای اکسپرسیونیستی، عدم قطعیت است. قطعیت، با پرداختی ذهنی که به داستان وجود دارد، به چالش کشیده می شود و زمینه برای برداشت های ذهنی متفاوت از ماجرا باز می ماند.» «کازبیه ،1360»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا