دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

با اینکه اجزای نقاشی اش عناصر شناخته شده طبیعت هستند، اما تصویری مرموز و آلوده به ترسی مبهم دارد. در تمامی نقوش تابلو اغراق محسوسی دیده می شود. به طور کلی تصویر یک شب پرستاره برای ونگوگ یک شب آرام و زیبا با آسمانی پر ازستاره های درخشان و چشمک زن؛ آن طور که دیگران       می بینند نیست؛ که البته باید به ذهن زجر کشیده او حق داد که برشی از شب را این چنین دیوانه وار و رویا گونه ببیند.

بیشترین حجم تابلو را آسمان با آن پهنه بی قرارش اشغال کرده است.و در یک سوم پایینی تابلو تصویر شهر خاموش با آن خانه های کوچک و تو سری خورده اش دیده می شود که از حقارت انسان و آنچه که ساخته و پرداخته دست اوست؛ خبرمی دهد. بلند ترین ساختمان شهر کلیسا است که در عمق تصویر دیده می شود ومی توان آن را نماد مذهب و گرایش نقاش به این مقوله دانست.(او در جوانی می خواست مبلغ مذهبی شود که در این کار چندان موفق نبود.).

ماه در گوشه آسمان پر نور تر از یک خورشید می درخشد و ستاره ها با آن هاله های پر نور اطرافشان به سان نارنجک هایی در حال انفجار به نظر می رسند.

شاید ذهنیت گرایی شدید او باعث می شود منظره شهر در شب با آسمانی پرستاره که می تواند برای دیگران آرامش بخش و زیبا باشد، در ذهن او مانند یک میدان جنگ،  سر شار از هیاهو و کشمکش باشد.

یک حجم پیچان و بزرگ و واضح درست در وسط تابلو قرار دارد که نه می تواند تصویر یک ابر باشد و نه کهکشان راه شیری و نه هیچ عنصر شناخته شده دیگر در آسمان که فقط به نظر می رسد نتیجه ذهن گرایی خاص نقاش باشد و به همین دلیل لازم نیست به دنبال مصداق آن در واقعیت آن شب پرستاره بگردیم. چرا که ذهنیت گرایی به او این آزادی را می دهد که آن چه را که ادراک می کند به تصویر بکشد نه آن چه که واقعاً دیده می شود. شاید  او فقط می خواسته انرژی و سرعت و حرکتی که در آسمان احساس می کرده را ترسیم کند و این پیام را منتقل کند که فاجعه ای در راه است. بعد هم حجم تیره و ترسناک درختان سمت چپ تابلو با آن نوک تیز و بلندی غیر متعارفشان دیده می شوند. و در منتهای سمت چپ هیئت مبهم و بزرگی وجود دارد که ذهن بیننده را در گیر ماهیت خودش می کندکه شاید تپه ای کوچک یا بوته ای بزرگ و درهم باشد.

او یک سال بعد از ترسیم این تابلو خود کشی کرد.

ویژگی های اکسپرسیونیستی این تابلو از این قرارند: اغراق، ذهنیت گرایی، اعتقاد به مذهب، حقارت و سر گشتگی انسان در برابر قدرت فوق العاده طبیعت، انتظار کشیدن برای وقوع فاجعه.

تابلو «جیغ» اثر « ادوارد مونش» سال(1893 تا 1910)

شامل چهار تابلوی رنگی و تعدادی طرح های قلمی و ذغالی است.این تابلو به عنوان یکی از نماد های سبک اکسپرسیونیسم شناخته می شود.  مجموعه جیغ بخشی از سه گروه آثار مونش با مضامین :« عشق»، « رنج» و«مرگ» است که خودش آن ها را «کتیبه زندگی» نام گذاری کرده است.

چهره ای از ریخت افتاده با دهانی باز، دست هایش را بر بنا گوش فشرده و جیغ می کشد. این تصویر آن قدر تأثیر گذار است که گویی بیننده می تواند صدای جیغ را هم همراه دیدن تصویر بشنود. چهره فردی که جیغ می کشد کمی از فرم منطقی صورت و بدن یک انسان به دور است که ذهنیت گرایی نقاش را نمایان می سازد که برای نشان دادن ترس درونی وی از خطوط پیچان و لرزان استفاده کرده و سنگینی فشار ترس را با خمیدگی قامت وی نشان داده است . در فاصله ای دورتر از شخصیت اصلی، دو شبح تیره با قدی کشیده، در پس زمینه تصویر ،روی پل، دیده می شوند. این فاصله پیامی جز انزوای روح آزرده و تلخ کام انسان ندارد و از ظهور سایه هراس انگیز « انسان» بر زندگی انسانها خبر می دهد. طرح خمیده و خارج از فرم بدن شخصیت اصلی،هراس و بی قراریی که بر حجم تیره ی بدن ضعیفش سنگینی می کند را به خوبی نشان می دهد. خطوط پیچان و در هم آب که به سرخی آسمان مواج و لایه لایه پیوند می خورد در کنار خطوط صاف و موازی پل که در آن پرسپکتیو به خوبی رعایت شده  تضاد جالبی ایجاد کرده است. تضاد رنگ های سرد مثل آبی با رنگ های گرم مثل نارنجی و قرمز می تواند نماد تضاد روز وشب یا آرامش و اضطراب باشد.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا