دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

الياده مي‌گويد در اساطير يونان، خواب و مرگ (Hypnos و Thunatos)، دو برادر همزادند. و از آن رو است که در هند و در حکمت گنوسي عمل بيدار کردن مفيد معناي رستگاري و نجات (Soteriologie) (به معناي وسيع کلمه) نيز است.

اين انديشه را به­خاطر بسپاريم که خداوند به­خاطر عشق به انسان­ها، آموزگاري، استادي برايشان مي­فرستد تا آن را از خوابشان که در عين حال: ناداني و نسيان و مرگ است، بيدار کند. همين تعبير را در حکمت گنوسي، البته با شرح و تفضيلي بيشتر باز مي­يابيم. اسطوره­ي گنوسي اصلي، بدان­گونه که منظومه­ي مرواريد، مظوط در کارنامه­ي طوماس(Actes de Thomas) حکايت دارد، پيرامون مضمون نسيان(Amnesia) و تذکر(Anamnesis) دور مي­زند (الياده ،130،1362).

به موجب گنوسيان، انسان­ها نه تنها در خوابند، بلکه دوست دارند که بخوابند. تعبير خواب و بيداري در ادبيات هرمسي، اورفه­اي و هند و… به‌کار رفته است. يادآوري کنيم که چيره شدن بر خواب و نيز شب بيداري يا بيدار خوابي و راز، آزمون رازآموز(عرفاني) به قدر کفايت نوعي و نمونه­واريست. حتي در مراحل بسيار قديمي فرهنگ به آن باز مي­خوريم (همان،134).

در نهايت مي­توان مضامين انديشه و متون گنوسي را چنين معرفي نمود، غربت، سقوط روح الهي انسان، اسارت روح در سرزميني بيگانه، فراموشي و نسيان، خواب و مستي، کرختي و منگي، اسارت، پيکي که اسير را بيدار مي­کند و از او مي­خواهد که عزم سفر کند، رها شدگي و رستگاري.

 

2_9_ جهان‌شناسی آيين مانوي

يکي ديگر از اديان ايران باستان آيين مانوي است، که پيشواي او “ماني” در اوايل سده­ي سوم ميلادي، يعني در 14 آوريل 216 ميلادي در شمال بابل متولد شد. پدر و مادر او ايراني تبار و از خاندان اشکاني بودند. نام پدرش “پاتک” يا “فتق” و مادرش “ميس” يا ” مر مريم” بوده که از فرزندان اشکانيان بوده است. گويند اصل پدرش از همدان بوده و به بابل منتقل شده و در مدائن، در جايي که تيسفون ناميده مي­شد، منزل کرده است و علت اصلي اقامت پدر ماني را در آنجا، گرايش او به خداشناسي و باورهاي ديني دانسته‌اند، زيرا در آنجا معابد و محافل عرفاني و گنوسي بسيار وجود داشت.

پدر ماني در تيسفون به فرقه­ي مغتلسه روي آورد که فرقه­اي گنوسي بود و گويند در بتکده­اي در تيسفون، هاتفي از غيب، در پي پيامي الهي او را از خوردن گوشت، نوشيدن شراب و همبستري با زن منع مي­کند. ماني که در آن زمان چهار ساله بود، همراه پدرش به اين محافل قدم مي­گذارد و با آموزه­هاي فرقه­ي سپيد پوش مغتلسه آشنا شده و به زندگي پرهيزگارانه و ترک علايق دنيوي خو گرفته و با آموزه­هاي مذهبي و جهان­بيني عارفانه آشنايي کامل يافته است.

بنابر روايات مانوي، ماني کودکي محتملاً  دوازده ساله بود که فرشته­اي يا روحي ايزدي بر او ظاهر شد و حقيقت الهي دين را بر او آشکار ساخت.

ماني مدعي است که مقام رسالت و پيام­هاي ديني خود را از يک ميانجي الهي موسوم به “توم” دريافت کرده است. واژه­ي ” توم” به زبان نبطي که از زبان­هاي سامي است به معني ” قرين” و “همزاد” است و معادل اين نام در متون فارسي ميانه ” نرجميگ” است. “توم” نخستين بار، هنگامي که ماني دوازده ساله شد، از سوي خداوند بهشت نور بر وي نازل شده و بدو وحي کرد که پرهيزگاري پيشه کرده از مردم کناره بگيرد و ترک شهوت­راني کند، ولي چون هنوز خردسال است هنگام ظهورش نرسيده است. چون بيست و چهار ساله شد،” توم” بار ديگر نزد او آمده وي را دعوت به خروج و تبليغ دين کند (باقری،1389،96).

او نخست پدر خويش را به دين خود درآورد و سپس بزرگان خانواده را به دين خود دعوت کرد و براي تبليغ و انتشار دين خود بابل را ترک کرده و سفرهاي خود را شروع کرده و به هندوستان، سرزمين توران و مکران يعني سند و بلوچستان امروزي سفر کرد و توانست شاه توران و گروهي از درباريان را به دين خود درآورد. ماني در زمان شاپور ساساني به ايران آمد و با پذيرفته شدن نزد شاپور به رواج دين خود پرداخت. با اينکه در آن زمان دين رسمي ايران مذهب زردشتي بود، توانست شروع به تبليغ دين خود کند. ولي در زمان بهرام به علت معاندت شديد روحانيون زردشتي، دستگير و به بند کشيده شد و ظاهراً در سال 277 ميلادي چشم از جهان فرو‌بست.

ماني در طول زندگي­اش پيروان زيادي را به خود جلب کرد و حتي آيين او بعد از مرگش  و  نيز بعد از ظهور اسلام رواج داشت و از  اهميت او کاسته نشد و هم­چنان طرفداران بسياري را به خود اختصاص داده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی