دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

یاری رساندن به جنگجویان  

در فردوس المرشدیه آمده است که گاهی شیخ مرشد از مسافت های دور دیگران را یاری و کمک نموده و افتادگان و درماندگان را مدد داده است . محمود بن عثمان درباره ی شیخ ابواسحاق کازرونی می نویسد: «اگرچه در وطن خود ساکن و مقیم بود، لیکن در شهرها و بیابان ها و دریاها به همت جولان کردی و درویشان و مسکینان و فروماندگان را تفقّد و تعهد کردی و افتادگان را دست گرفتی و گمراهان را راه نمودی.» (همان: 11)

حافظ نیز به این امر معتقد بوده است:

همّتم بدرقه ی راه کن، ای طایر قدس   که درازست ره مقصد و من نوسفرم
                         (حافظ، 1320: 444)

شیخ مرشد که از همت والایی برخوردار بود، گاه پیش می آمد که لشکریان اسلام را در دور دست یاری و مدد می کرد که می تواند از جمله کرامات او به حساب آید:

« وشیخ مرشد هر سال ترتیب نفقات ایشان کردی و ایشان را به غزو فرستادی و خود در وطن بنشستی و به همت مدد و معاونت کردی ویک نفس از ایشان خالی نبودی و هر کجا که ایشان فروماندندی به فریاد ایشان رسیدی و مدد کردی. چنان که یک بار لشکر اسلام به روم فرستاده بود و به جنگ کفار و مترصد احوال ایشان بود.

روزی ناگاه شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز برخاست. عصا برگرفت و در بام مسجد رفت و گرم شد و عصا که در دست داشت گرد سر خود می گردانید و گویی که با لشکری در کار بود، اصحاب آن را مشاهده می کردند.

چون ساعتی بر آمد و شیخ از آن حالت فارغ شد و به خویشتن بازآمد، اصحاب از شیخ سئوال کردند. گفتند یا شیخ: این چه حال بود؟ شیخ قدس الله روحه العزیز گفت: درین ساعت لشکر اسلام در روم در دست کافران اسیر شده بودند و مرا به یاری خواندند. ایشان را مدد و معاونت کردم.» (محمودبن عثمان، 1333: 181)

اتفاقاً اصحاب ساعت و تاریخ این حرکت شیخ را یادداشت کرده بودند و آن گاه که لشکر از جنگ به جایگاه خویش بازگشت، حال واقعه را از آن ها جویا شدند. لشکریان گفتند: «ایشان همه به یک بار حمله آوردند و مسلمانان در میان گرفتند و بیم آن بود که ما را همه به یک بار هلاک کنند. آواز برداشتیم و شیخ را به مدد خود خواندیم و همت و یاری خواستیم.

ناگاه سواری دیدیم با هیبت و شکوه که از برای مدد ما در آمد و در پیش صف بایستاد و شمشیر برکشید و روی به کافران نهاد و گرم گشت و سرو دست و پای کافران همی انداخت و هیچ کس از کافران یاری آن نبود که با وی مقاومت کنند و سرکافران هم چون خیار از تن جدا همی کرد.

به یک ساعت همه ی لشکر کفار بشکست و هزیمت داد و از عقب ایشان براند و خود از کناره ای به در رفت و ما او را نشناختیم. بعد از آن ما بر لشکر کفار ظفر یافتیم و بسیار ازیشان بکشتیم. چون این قصه همه بگفتند اصحاب شیخ نگاه بکردند و آن ساعت بود که شیخ در بام مسجد عصا به کار برده بود و کافران را هزیمت داده بود.» (محمود بن عثمان ، 1333: 182)

 

3-2-1-16- یافتن چیزهای گمشده

محمود بن عثمان این کرامت را به حلاج نسبت داده است : وقتی به کوچه‌ای فرو شد . شخصی را دید به غایت اندوهگین . گفت تو را چه شده است ؟ گفت چند عدد اشتر در فلان صحرا گم کرده‌ام . شیخ حسین دست در دیوار کرد و مهار اشتر بگرفت و به دست وی داد . گفت بکش . آن شخص می کشید تا قطار شتر همه به تمامی از آن دیوار بیرون آمدند . »        ( همان : 68 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه