دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

كلياتي از سيستم حسي

رسپتورها يا گيرنده‌هاي حسي (مثل چشم يا گوش) اطلاعات را از محيط خارجي و محيط داخل بدن در اختيار سيستم عصبي مركزي قرار مي‌دهند. معمولا اطلاعات خارجي آگاهانه‌اند. اما اطلاعات محيط داخلي بيشتر براي تنظيم سيستم‌هاي حياتي مثل قلب و گردش خون، تنفس، عضلات و گوارش به‌كار گرفته مي‌شوند. بعضي از اطلاعات داخلي بدن نيز غير‌آگاهانه‌اند؛ يعني به سطح هوشياري نمي‌رسند‌(آترنس،1368،25).

حواس به پنج دسته‌ی كلي تقسيم مي‌شوند  :

1) حس مكانيكي

2) حس شيميايي

3) حس حرارت

4) حس درد

5) حس نور يا بينايي (ویلیس،1372،79)

از همه حواس، حس بينايي غني‌ترين و مهمترين آنها است. در حدود دو سوم معلومات ما درباره‌ی جهان از راه چشم به ما مي‌رسند. با اينكه دستگاه بينايي كمتر از 10 درصد مغز را تشكيل مي‌دهد، اما شايد يك چهارم كل نيروي دستگاه عصبي را مصرف مي‌كند. كسي كه داراي بينايي رنگ بهنجار است و نمايشگاه گل را تماشا كرده، نقاشي پيكاسو را ديده ، يا انگشت به دهان در ميان رنگ‌هاي خيره كننده‌ی يك چشم‌انداز بهاري قدم زده است، تصديق خواهد كرد كه امكان ندارد به يك نابينا توضيح دهد كه توانايي ديدن چيست. از آنجا كه بينايي بر زندگي ما حاكم است، روانشناسان آن را بيش از هر حس ديگر به تفصيل مطالعه كرده‌اند. در نتيجه، اطلاعات ما درباره‌ی چگونگي ديدن و علت ديدن، خيلي بيشتر از چگونگي تجربه كردن بقيه جهان حسی است‌ (آتریس،117).

بينايي را غالبا حس شگفت‌انگيز مي‌نامند. براي آنكه تصديق كنيد كه توانايي ديدن تا چه اندازه افكار و رفتار و ديدگاه‌هاي ما را تحت تاثير قرار مي‌دهد ، لازم است تا حداقل سه موضوع را بشناسيم :

1) محرك بينايي (نور) چيست؟

2) چگونه چشم ، نور را به درونداد حسي تغيير مي‌دهد تا آن را به مغز برساند؟

3) چگونه مغز اين اطلاعات حسي تازه وارد را تعبير و تفسير مي‌كند؟

و ما در اینجا تنها به سوال اول پاسخ می‌دهیم.

روشن بودن نور زاده‌ی ذهن ماست

محرك بينايي نور است. نور نوعي انرژي فيزيكي است كه خاصيت موجي دارد و داراي طول امواج بسياري است. و در اين طيف محدوده كوچكي براي انسان قابل رويت و قابل تشخيص است كه به طيف مرئي نور  مي‌گويند. طیف مرئی بین ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانومتر و بسامد آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ تراهرتز است .( هولینز،1375،40)

اصلي‌ترين واحد نور، فوتون نام دارد. به عنوان مثال از شعله‌ی يك چوب كبريت ميليونها فوتون رها مي‌شود، از يك چراغ قوه فوتون‌هاي بسيار بيشتر. بطور كلي هر چه منبع نور درخشنده‌تر باشد، در واحد زمان معين (مثلا يك ثانيه) ، فوتون‌هاي بيشتري توليد مي‌شود.

شدت و طول موج نور منعكس شده از مرزها، خطوط، نواحي يكدست، برجستگي‌ها، فرورفتگي‌ها و رنگ‌هاي مختلف، متفاوت است؛ در نتيجه ويژگي‌هاي اشياي خارجي را به ما مي‌نماياند.

تعريفي كه در حوزه‌هاي فلسفي از نور شده، عبارت است از چيزي كه بالذات آشكار است و اشياء ديگر را آشكار مي‌كند. اين تعريف از ديدگاه ادراكي_ تجربي مصداق ندارد، چون اولا هر نوع پديده‌اي كه بتواند از اشياء منعكس شود و گيرنده حسي مناسب نيز برايش وجود داشته باشد، ظاهر كننده‌ی غير است؛ مثل امواج الكترومگنتيك در رادار و امواج اولتراسوند در سونوگرافي و در بعضي حيوانات نظير خفاش. خفاش هم از طريق نور و هم از طريق صوت جهان پيرامونش را درك مي‌كند، اما تصوير صوتي وي دقيقتر است. دلفين نيز به‌طور وسيعي و با همان دقت بينايي، از شنوايي براي درك پيرامونش استفاده مي‌كند. اين حيوانات امواج اولتراسونيك (موج هاي صوتي با فركانس بالا تقريبا شبيه آنچه در دستگاه هاي سونوگرافي استفاده مي‌شود) ايجاد مي‌كنند و در محيط پيرامونشان ارسال مي‌كنند. امواج مذكور پس از برخورد با اشياء منعكس شده و توسط گوشهاي آنان گرفته مي‌شود و پس از آناليز ، تصوير جهان خارج در مغز بازسازي مي‌شود، (بسيار شبيه آنچه در مورد نور اتفاق مي افتد). ( ادوین ایرد، 1376،171

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی