دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در اين ميان مهم­ترين موضوع و عقيده که تاثير بيشتر و پررنگ­تري بر اعتقاد ايرانيان و به‌خصوص بر عرفان ايراني گذاشته است، مسئله‌ي تضاد بين ” خير و شر” و به عبارتي ديگر ” نور و ظلمت” است، که اعتقاد به اين نوع ثنويت زمينه­ي هر نوع گرايش زهد آميز را ايجاد مي­کند. اين نوع ثنويت که از جهاني با ثنويت زرتشتي متفاوت است ابعاد و زير مجموعه­هايي چون  تضاد جسم و جان، دنياي مادي و عالم مافوق، درک از خويشتن و عدم آگاهي و… را در آرا و مضامين خود جاي داده است.

مع‌هذا ظهور اين‌گونه تمايلات زهدآميز در بين بعضي ايرانيان مخصوصاً از دوره­ي اسکندر به بعد، ممکن است بدان،گونه که بعضي صاحب نظران خاطر نشان کرده­اند تا حدي ناشي از آن باشد که عوامل جغرافيايي و نژادي مختلف، ايران را نيز تا اندازه­اي مثل هند و مصر در طي تاريخ طولاني خويش در معرض تهاجم و تجاوز اقوام و طوايفي قرار داد که هرچند از لحاظ قدرت فکري از آن­ها برتر نبودند، غالباً از جهت قدرت جسمي برتري داشتند و گرايش­هاي زهدآميز و آميخته به يأس و بدبيني که در عرفان مانوي و اسلامي ايران هست، ممکن است حاصل تجارب جنگ­ها و
شکست­هاي گذشته باشد (زرين کوب،3،1379).

از نظر دکتر مهرداد بهار يکي از پايه­هاي اساسي تصوف و عرفان دوره­ي اسلامي همين آيين گنوستيسيزم است که متأسفانه در ايران چندان شناخته نيست. تصوف و عرفان نه تنها از نظر فکري، که از نظر سازمان­ها و بخش‌بندي­هاي اعضا و گروه­هاي خود نيز شديداً زير تأثير اين آيين بوده است و در اين ارتباط است که نگارنده توجه خواننده را به واژه­ي عرفان و عارف جلب مي­کند. اين دو واژه از ريشه­ي عَرَفَ، به معناي آگاه شدن مشتق شده­اند و درست معادل (Gnosticism) و (Gnostic)‌ اند و نشان‌دهنده­ي همان ارتباط عميقي که از نظر تاريخي و فکري ميان آيين قبل از اسلامي و عرفان اسلامي وجود دارد (بهار،356،1385).

ظاهراً در اعصار باستان دين را نوعي راز به حساب مي­آوردند، راز عالم. دست يافتن بر اين راز به انسان آگاهي و شناخت مي­بخشيد و راه نجات را بر او مي­گشود. بدين روي در غرب آسيا، از دره­ي سند گرفته تا درياي مديترانه، ما به دين­ها و آيين­هايي برمي­خوريم که، با وجود تمام اختلاف­هاي اصولي‌شان با يکديگر، نامشان به نحوي با دانستن مربوط است. آيين آرياييان هند ودا (Veda) خوانده مي­شد، از ريشه­ي (Vid) به معناي “دانستن و آگاه شدن”  در ايران با احتمال قوي، واژه­ي اوستا از ريشه­ي (Vaed) به همان معناي ريشه­ي سنسکريت است (همان،356).

واژه­ي ديگري که بر اساس اين بحث ريشه­اش مشخص مي­شود، واژه­ي “صوفي” است. اگر تأثير آيين گنوستيک بر تصوف و عرفان اسلامي قطعي و اگر نام­گذاري اين آيين­ها همه به نحوي با دانستن مربوط باشد، در نتيجه بايد واژه­ي صوفي نيز در اين مقوله بگنجد و جز اين چاره­اي نيست. بسيار کوشش شده است که اين واژه را پشمينه پوش معنا کنند و آن را مشتق از صوف عربي بيانگارند، ولي با توجه به نکته­اي که در بالا گفته شده، نگارنده نظر آن گروهي را استوار مي­پندارد که تصوف را نه با پشمينه‌پوشي، که با واژه­ي يوناني (Sophos) به معناي خردمند و آگاه مربوط مي­دانند و بدين‌گونه، صوفي و تصوف واژه­هايي معرب از اصل يوناني­اند (همان،357)

با مطالعه در عرفان گنوسي با اصل مهمي روبروايم که بن‌مايه­ي همه­ي آثار گنوسي و مانوي است و آن تضاد بين نور و ظلمت است. به اعتقاد گنوسيان جهان مادي و هرچه در آن است وابسته به عالم ظلمت است و هرچه ماوراي اين عالم باشد به خداوند متعال که نور محض است تعلق دارد. در کل هر چه خير است، به حيطه­ي نور تعلق دارد و هرآنچه شر و پليد است به قلمروي ظلمت وابسته است.

اين نظر و عقيده در ميان عارفان و متون عرفاني ايراني و غير‌ايراني به‌وفور ديده مي­شود و بن‌مايه­ي اصلي بيشتر آثار عرفاني است. در عرفان اسلامي  نيز  با شکل ورنگ ديگري از اين عقيده روبروايم که مطمئناً متاثر از عقايد مذهبي پيش از خود است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی