دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

از ديدگاه گنوسي جهان به عنوان نبردگاهي اخلاقي، برگرفته از ايران و دين باستاني پارسيان، کيش مزدايي، بود. در اين نبردگاه، نيروهاي خير وشر، که شکل نمادين نور و ظلمت به خود گرفته بودند، براي کسب اقتدار، با هم ستيزه مي­کردند (هالرويد ،58،1387).

آموزه­هاي گنوسي، جنبه­هاي فراگير، چندگانه، و حتي گاه جهان‌شمول دارد. به طوري که برخي از محققان از آن به عنوان کيش جهاني سخن مي­گويند که روزگاري اقصي نقاط شرق و غرب عالم را درنورديده بود و حتي اکنون نيز در آستانه­ي هزاره‌ي سوم ميلادي پاسخ­گوي برخي از مسايل اعتقادي، فرهنگي و هنري است. و از آن رو اين کيش را جهان شمول پنداشته­اند که کيشي بر مبناي تجربه­ي خاص و شخصي است و بر آن است که کشف حقيقت تنها از راه خردي اشراقي و شهودي ميسر مي­گردد؛ تجربه­اي ديني که به الهيات يا فلسفه‌ي خاصي تعلق ندارد، بلکه عرفان و نگرشي آزادانديش را رقم مي‌زند. گنوسيان همه بر اين نکته يک دل‌اند که جهان کامل نيست (اسماعيل پور،1388،32).

يکي از ويژگي­هاي مهم کيش گنوسي که دليلي هم براي گسترش آن در مناطق مختلف بوده است، هماهنگ شدن آن کيش با آيين­ها و رسومات هر قوم و دياري است. به عبارت ديگر کيش گنوسي به هر کجا که پا مي‌گذاشت، رنگ و بوي فرهنگي _ ديني آن ديار را به خود مي­گرفت و عناصر فرهنگي آن ديار را به خود جذب مي­کرد.

اما نادرست است اگر کيش گنوسي را صرفاً مسئله­اي تاريخي بپنداريم که زماني يکي از مکاتب گمراه فلسفه­ي معنوي غرب بوده که در سده­هاي نخست عصر مسيحي، رواج يافته و آن‌گاه حيات و جذابيتش را از دست داده، و فقط به صورت کيش اقليت مورد علاقه‌ي محققان و متخصصان درآمده است. اين همان چيزي است که دشمنان کيش گنوسي مي­خواهند جلوه دهند، اما طرفدارانش شامل نويسندگان و متفکران برجسته­ي فرهنگ غرب‌اند، مثل ولتر، گوته، بليک، ملويل، ييتس، يونگ و هسه. که تنها نمونه­هاي معدودي از اعصار نسبتاً متأخر به شمار مي­آيند‌(هالرويد،1388،52).

پايه­گذاران کيش گنوسي، مانند شمعون مُغ(Simon the mogus)، مرقيون (Marcion) ، بازيليدس (Basilides) و والنتين(Valentines) در سده­هاي دوم و سوم مسيحي هرگز مدعي نهاد ديني
گسترده­اي نبوده‌اند. آنان روشنفکران دينِ صدر مسيحيت بودند که بيش تر به نوانديشي ديني _عرفاني نظر داشتند تا ادعاي پيامبري نو‌ظهور که جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد. و بعد از آنان قائني­ها و کرپوکرات­ها ترويج دهنده­ي اين آيين بودند ‌(اسماعيل پور،1387،14).

شمعون مغ يا شمعون سامري در عهد امپراطور کلاديوس (سده ي نخست ميلادي) ظهور کرد و به سحر و افسونگري مي­پرداخت. او را پدر کيش گنوسي شمرده­اند و حتي در روم، خدا پنداشته
مي­شد. او نخستين گنوسي يا عارف مسيحي، اهل شومرون و معاصر حواريونِ حضرت مسيح بود که خود را صاحب “روح خدا” يا ” قدرت عظيم خداوندگار” مي­دانست.

شمعونيان معتقد بودند که خداوند نيروي واحدي است که به دو جهان زيرين و زبرين بخش گرديده است. او زاينده­ي خويش است و خود را رشد مي­دهد. او خود را مي­جويد و مي­يابد، مادر و پدر خويش است، او يکي و ريشه­ي همه است. اين وجودِ يکتا، بوده و هست و خواهد بود. او بر فراز، در قدرت زاده نشده­ي خويش است؛ در پايين در جويبارها (يعني در جهان مادّي) در صور ظهور دارد؛ و در فراز با قدرت بي‌کرانِ ملکوتي به سر مي­برد تا صورتِ وي به کمالِ مطلق برسد (همان،14).

به گمان شمعونيان، روح ازلي بعدها هم چون هلنا (همسر شمعون مغ که در روسپي خانه هاي شهر صور يافته بود و او را روح هبوط کرده از آسمان مي‌دانست که در اين جهان پست مادي اسير است و اعلام مي کرد که او نجات بخش هلنا است.) هبوط مي­کند و در اين جهان پست مادي اسير مي­شود. به‌زعم شمعون، هر عارف ميتواند به شکل روح‌القدس  در اين جهان پديدار شود و درباره­ي اصلِ آسماني خود سخن گويد و آدميان را به سرچشمه­ي ايزدي خود رهنمون گردد. در نتيجه به نظر شمعون، معرفت يافتن به تبارِ آسماني روح شرط رستگاري است، نه پرهيزگاري و تقوا (همان،15).

والنتين، يکي ديگر از عارفان بزرگ سده‌ي دوم ميلادي است که در مصر زاده شد و در روم به تعليم پرداخت. والنتين به موجودي ازلي و بي‌کرانه اعتقاد داشت که ناشناخته مانده بود. اين نياي ازلي چهار قوه­ي بي­کرانگي، تفکر و حقيقت را آفريد. از اين چهار عنصر، پدر و مادرِ همه چيز به‌وجود آمدند. کمال و سوفيا نيز واپسين آفريده­ي او بودند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی