دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نور و ظلمت از دیدگاه قرآن

توجه به عنصر نور در قرآن کریم نیز بسیار دیده می‌شود تا جایی که سوره‌ای به نام نور به آن اختصاص داده شده است، و همین‌طور آیات دیگر در خصوص نور و ظلمت. نور در قرآن صفت خداوند و همان نوری است که از حضرت حق‌تعالی سرچشمه می‌گیرد و بر جهان و جهانیان تابیده می‌شود، نوری که باعث ایجاد یقین و ایمان و قرب به درگاه الوهیت می‌شود تا آنجا که انسان را از مرتبه‌ی عبودیت به ربوبیت می‌رساند.

نکته‌ی قابل توجه در مورد آیات قرآنی این است که در بیشتر موارد “‌ بعد از کلمه‌ی ظلمات، کلمه‌ی نور آورده می‌شود و ورود به نور و یا عالم نور را بعد از خروج از ظلمات مطرح می‌کند. مانند آیه‌ی 257 سوره‌ی بقره “‌اللهُ ولی الذین آمنو یُخرجُهُم مِن الظلَماتِ الی النور ” و این بدین منظور است که انسان در این دنیا در ظلمت به سر می‌برد و بعد از خروج از ظلمت‌ها و کنار زدن حجاب‌های ظلمانی، و در سفر الی الحق به عوالم و یا حجب نوری می‌رسد و هنوز در وسط راه قرار دارد و پس از آن به نور می‌رسد.” (تلخیص، شجاعی،1389، 50)

در قرآن 33 بار کلمه‌ی نور به تنهایی آورده شده است. نور در قرآن به معانی مختلفی آمده است، ولی وجه‌مشترک تمام این معانی هدایت‌گری آن است. مفاهیمی چون نور خدا، نور قرآن و کتاب‌های آسمانی، نور اولیاءالله و نور و بینایی ایمان و معرفت … و در برابر آن تاریکی و ظلمت کافران و جهل مشرکین و ضلالت و گمراهی منافقین.

 چند نمونه از آیاتی در مورد نور و ظلمت در قرآن:

1_ « اَللهُ نورالسَمواتِ وَالاَرضِ مَثَلُ نورهِ كَمِشكوةٍ فيها مِصباحٌ المِصباحُ فی زُجاجَةٍ الزُجاجَةُ كَاَنَها كَوكَبٌ دُرِیٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَیتونَةٍ لاشَرقيةٍ وَ لاغَربيةٍ يَكادُ زَيتُها يُضیُ وَ لَو لَم تَمسَسهُ نارٌ نوُرُ عِلی نوُرٍ يَهدِیَ اللهُ لِنورهِ مَن يَشاءُ وَ يَضرِبُ اللهُ اَلاَمثالَ لِلناسِ وَاللهُ بِكُلِ شَیءٍ عَليمٌ.» (نور- ۳۵ )

«خداوند نور آسمان ها و زمين است. نور او همچون محفظه‌ای است كه در آن چراغی باشد و چراغ در شيشه‌ای، شيشه‌ای كه گويی ستاره‌ای است درخشان و آن چراغ با روغن زيتون صاف و زلال، روشن باشد كه از درخت پر بركت زيتون گرفته است، نه زيتون شرقی و نه غربی. در نتيجه آن‌چنان صاف و قابل احتراق باشد كه نزديك است خود به خود بسوزد. هرچند كه آتش بدان نرسد و معلوم است كه چنين چراغی نورش دوچندان است (نوری بالای نور است)، خدا هر كه را خواهد به نور خويش هدايت كند و خدا اين مثال‌ها را براي مردم مي زند و او به همه چيز داناست.»

2_« اَللهُ وَلیِ الذینَ  امَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النوُر* وَالَذینَ کَفَروُا اولیاؤهُمُ الطاغوتُ یُخرِجونَهُم مِنَ النوُرِ اِلیَ الظُلُماتِ اوُلئکَ اَصحابُ النارِهُم فیها خالِدونَ.­» (بقره – 257 – 258)

« خدا یار اهل ایمان است، آنان را از تاریکی‌های جهان بیرون آورد و به عالم نور برد. و آنان را که راه کفر گزیدند یاریشان شیطان و دیو ره زن است، آن‌ها از عالم نور به تاریکی‌های گمراهی در افکنند، این گروه اهل دوزخ و در آن جاویدان خواهند بود.­»

3_ «هُوَ الّذی یُصَلّی عَلیکُم وَ ملائکَتُهُ لِیُخرِجَکُم مِنَ الظُلماتِ اِلیَ النورِ وَ کانَ بالمؤمِنینَ رَحیماً.» (احزاب_43)

« اوست که با فرشتگان خود بر شما درود می فرستد تا شما را از تاریکی‌ها به سوی نور بیرون آورد، و او به مؤمنان مهربان است.­»

در مورد روشنگری نور قرآن وکتاب های آسمانی  و پیامبران

4_« هُوَ الّذی یُنَزِّلُ عَلی عَبدِه ایاتً بَیِناتٍ لِیُخرِجَکُم مِنَ الظُلُماتِ الیَ­ النُّورِ وَ اِنَّ الله بِکُم لرَءُوفٌ رَحیمٌ.» (حدید_9).

« اوست که بر بنده‌اش آیات روشنی نازل می‌کند تا شما را از تاریکی‌ها به سوی نور بیرون آورد. و یقیناً خدا نسبت به شما رئوف و مهربان است.­»

5_« الر کِتابٌ اَنزَلناهُ اِلَیکَ لِتُخرِجَ الناسَ مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النوُرِ بِاِذنِ رَبِّهِم اِلی صِراطِ العَزیزِ الحَمید.»
­(ابراهیم –1)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی