دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اگر به دنبال وسایل این باور باشیم شاید اشاره به مکتب اومانیسم بی‌راه نباشد. زمانی که شناخت‌شناسی (Epistemology) جایگزین هستی‌شناسی (Ontology) شد. اندیشه‌های هایدگر در بسط اومانیسم مؤثر بود و نوک پیکان توجهات به سوی انسان نشانه رفت. یعنی شناخت انسان و ذهن او و محدود کردن عین در ذهن. گسترش اندیشه‌های سوسیالیستی را نیز نباید نادیده گرفت. اسکار وایلد(Oscar Wilde) از نظریه پردازان اصلی سوسیالیست‌ها دنیای آرمانی­ای را تبیین می‌کند که در‌ آن هنر به انسان محدود می‌شود. از نظر سوسیالیست‌ها هنر زمانی ارزش دارد که هنرمند به خواستۀ دیگران اهمیتی ندهد زیرا در زمانی که هنرمند به علاقۀ دیگران توجه کند اثر خلق شده تبدیل به یک صنعت یا سرگرمی می‌شود که حرفی برای گفتن ندارد. «هنر غلیظ‌ترین صورت فردگرایی است که جهان شناخته است؛ مایلم اینطور بگویم که هنر تنها حالت واقعی فردگرایی است که جهان شناخته است».(وایلد،1389: 28)

    باید بر این تفکرات رواج نظریات فروید را هم علاوه کنیم که با طرح بخش ناخودآگاه ذهن توجه بشر را به این سمت جلب کرد. بنابراین موارد و سرخوردگی نویسندگان از دنیای واقعی سبب کشیده شدن آن‌ها به سمت روایت‌های ذهنی شد.

    شاید بهترین نمونه‌ برای این مشخصه آثار وولف باشد. او نویسنده‌ای بود که تا حدود زیادی دچار افسردگی بود. مشکلات زندگی شخصی او را چندین بار به خودکشی واداشته بود. آثار وولف به خصوص مشهورترین آن‌ها ساعت‌هاکه به خانم دالاوی تغییر نام داد، در زمرۀ بهترین نمونه‌های روایت جریان سیال ذهن است. تمام ماجرای این داستان در یک روز از ماه ژوئن رخ می‌دهد. در اثر آشکارا زمان و مکان به هم زده می‌شود و داستان به تجربیات درونی راوی منحصر می‌شود. داستان مانند اکثر آثار مدرن یک روای ثابت ندارد و از یک راوی به راوی دیگر منتقل می‌شود. جریانات بریده بریده به شکل یک روند نامنظم تعریف می‌شوند و نوعی بي‌زمانی را به خواننده القا می‌کند. شاید بتوان بهترین نمونه شبیه به آن را در آثار فارسی بوف کور صادق هدایت دانست. در رمان‌های هنری جیمز نیز این خصیصه دیده می‌شود. «جیمز وقایع‌نگار شخصیت‌هایش است، عقب مي‌ایستد اما نه به نحوی که به چشم نخورد. در رمان سفیران در گفتگوها توجه را به نرمی از یک شخصیت به شخصیت دیگر معطوف مي‌کند». (پاینده،1383: 38)

 

 

 

 

بررسی اولین اثر مدرنیستی

 برای بررسی بهتر این مؤلّفه­ها، به نمونه‌هایی در رمان دخمه‌های واتیکان که به زعم بسیاری نخستین اثر مدرن در آغاز قرن بیستم است، اشاره می­کنیم. آندره ژید در این کتاب برای نخستین بار به طرح بسیاری از موضوعاتی پرداخته است، که تا آن زمان حکم تابو را داشتند. بزرگ­ترین آن را می­توان به چالش کشیدن کلیسا و حتی شخص پاپ دانست. داستان هنوز رنگ و بوی داستان‌های سنتی را دارد و بیش از همه آثار رئالیستی را به یاد می‌آورد؛ اما اثر آندره ژید خصوصیاتی دارد که آشکارا آن را از آثار رئالیستی جدا مي‌سازد. از ویژگی‌های زیربنایی در آثار مدرن آن است، که جنبۀ مذهبی کم‌‌رنگی دارد و سعی در تقدس‌زدایی از کلیسا و تابوهای ذهن خوانندگان دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی