دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بنابراين، بنيان عالم کثرت بر تضاد است و هر نمودي، ضد خود يا جنبه‌ي متناقض يا منفي را در خود دارد. وقتي نيروي مذکر و مؤنث ترکيب مي‌شوند، همه چيز در هماهنگي آرامش مي­يابد. از اين رو در صورت کلي، زندگي نيروهاي تائو دوباره به هم مي­آميزند و زندگي همان تائو و بازگشت به آن حقيقت کلي است. و مقصود چانگ آن است که بگويد حقيقت حقيقي، همان واحدي است که
همه­ي امور متضاد را در خود جمع دارد و تقسيم اين واحد اوليه به حيات و ممات و خوب و بد يا درست و غلط و غير آن‌ها، به سبب جهان نظر مختلف انسان­ها است (همان،81-82).

همان­طور که ديديم، تعارض نور و ظلمت و گاه همبستگي آن­ها، نشانه­ي دو جهاني بودن هستي است، و هميشه در يک ديالکتيک ماهوي به سر مي­برند، تنها از ترکيب اين دو جهان، ماده پديدار مي­گردد. اين خود نشانه­ي حادث بودن ماده است (فروزنده،1377 ،82).

در انديشه­ي گنوسي نيز مانند ديگر مکاتب مذهبي، با اين نوع نگرش و جهان بيني برخورد مي­کنيم. يعني جهاني مبتني بر دو اصل نور و ظلمت يا روح و ماده، و همين‌طور انساني داراي دو وجه ظلماني و نوراني. انساني که با تزکيه­ي نفس و نبرد با نيروهاي ظلماني، به نور مطلق مي­رسد و خود انساني نوراني مي شود، بي‌هيچ کدورت و تيرگي.

هانري کربن در کتاب ” انسان نوراني در تصوف ايراني”  در مورد مفهوم انسان نوراني، که همان انسان کامل است و همچنين راهنماي نور، اشاره به سنت آيين هرمسي مي­کند و آن را متأثر از آراي گنوسي مسيحي مي‌داند (تلخیص،کربن،79،33).

شهرستاني در الملل و النحل در مورد مسأله­ي نور و ظلمت که آن را به آيين ايران باستان (زرتشت) نسبت مي‌دهد، چنين مي­آورد که ” به عقيده­ي  نور و ظلمت دو اصل متضاد هستند، همان­طور که يزدان و اهريمن چنين­اند. اين دو مبدأ موجودات عالم­اند و مرکبات از امتزاج آن ها حاصل مي­شود، و صور هستي از ترکيب آن‌ها پديد مي­آيد. خداوند خالق و مبدع نور و ظلمت است” (شهرستانی،1986،2،42).

همان­طور که گفته شد، اشراق و نور و سلسله مراتب نور و رابطه­ي فيض بخشي نور مطلق به
انسان­هايي که بدان تمسک مي­جويند، ريشه در آراي نوافلاطوني و صابئي و مکتب ابن ديصان و مانوي دارد که با امتزاج با شريعت اديان توحيدي، چهره و سيمايي مذهبي يافته است. تأثير تضاد نور و ظلمت در طبيعت و مناسبات انساني، فلسفه­ي اخلاقي مذاهب مسيحيت و اسلام را جذاب و دل­نشين نموده است. مذاهب توحيدي اصل تضاد در منشأ هستي را قلم گرفته­اند و به‌جاي آن، وحدت در اصل هستي را جايگزين نموده‌اند (فروزنده،1377،143).

 

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی