دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

باب سی و دوم

شیخ مرشد در حین وعظ گفتن و مجلس نشستن ،اشعار و ابیاتی به عربی و فارسی بیان کرده و حکایاتی را نیز عنوان کرده که محمود بن عثمان برخی از آن ها را در این باب جمع آوری کرده است .

 

2-1-34-باب سی و سوم

این باب به وفات شیخ می پردازد . شیخ مرشد پس از یک عمر عبادت خالق و رهبری مخلوق به سوی حق ، سر انجام به لحظه‌ی دیدار حق نزدیک شد. او چند روز قبل از مرگ رنجور و مریض شد ولی با این حال اصحاب را نصیحت کرد . او همچنین نصیحت کرده بود : « که چون مرا دفن خواهید کردن آن صحیفه با من دفن کنید که نام آن کسانی در آن است که بر دست من مسلمان شده اند ؛از گبران و جهودان و تر ساآن و آتش پرستان ،و نام آن کسانی که بر دست من توبه کرده اند و نام آن کسانی که به زیارت  من آمده اند و از من دعا و همت خواسته اند که آن حجتی باشد مرا فردای قیامت .»(محمود بن عثمان ،1333 :379)

 

2-1-35-باب سی وچهارم

در این باب محمود بن عثمان ،فهرستی از جانشینان و اصحاب شیخ مرشد را ذکر کرده است که البته تعداد آن ها کم هم نیست. آن چنان که مولف مضبوط داشته است بعد از وفات شیخ مرشد به مدت پانزده سال و نه ماه ،خطیب ابو القاسم عبدالکریم بن علی بن سعد به خلافت شیخ نشست و به وعظ و ارشاد اصحاب پرداخت . بعد از وفات او خطیب ابو سعد جانشین وی شد و مدت شانزده سال و شش ماه و هجده روز خلافت کرد و وفات کرد. سپس برادر وی خطیب امام ابو بکر محمد بن عبدالکریم به جای وی نشست آن گاه اصحاب شیخ را بر شمرده و اسامی آن ها را بیان کرده که البته تعداد آنان بسیار زیاد است .

 

2-1-36-باب سی و پنجم

شیخ مرشد در طول حیات خویش صاحب کرامات بود که از وجود پر برکت ایشان نشأت می گرفت و اصحاب و یاران از آن بهره مند می شدند و همین کرامات بود که بر ارزش و مقام شیخ می افزود و هر روز باعث می شد که تعداد کثیری از طالبان او به شوق دیدار و زیارتش از اقصی نقاط به دیدارش بیایند . اما چنان که مولف در این باب ذکر کرده ،کرامات شیخ بعد از وفاتش نیز ادامه داشته و قطع نشده بود.

در اینجا حکایت و داستانهایی ذکر شده که به برخی از کرامات او اشاره می‌شود : «خطیب امام ابو بکر رحمه الله علیه گفت چون شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز وفات کرد بعد از پنج سال به بیضا رفتم به زیارت شیخ ابوالازهر بیضایی رحمه الله علیه برفتم و زیارت شیخ ابوالازهر بکردم . شیخی در بیضا بود که  او را شیخ ابو الحسن بن علی بن حسن گفتندی و او به خواجه معروف بود . چند روز پیش وی اقامت کردم و در صحبت وی می بودم .

یک روز مرا حکایت کرد و گفت چون شیخ مرشد قدس الله رو حه العزیز وفات کرد ما عرس وی نداشتیم . یک شب جبرئیل علیه السلام به خواب دیدم که از اسمان فرود آمد و با وی هزاران ملایکه بودند و بر سر های ایشان کلاه ها بود. پس جبرئیل علیه السلام مرا گفت یا ابو الحسن چرا عرس از برای شیخ مرشد نداشتی و ما که ملایکانیم از برای عرس وی بر زمین آمده ایم .چون از خواب بر آمدم نذر کردم که صد عرس از بهر شیخ مرشد بزنم . »(همان : 402)

این گونه بود که بعد از مرگ شیخ هم چنان ارج و مقام و جایگاه شیخ هم چنین بالا بود و هر کدام از اصحاب که حاجت و نیازی داشت بر سر تربت ایشان طلب می کرد و به برکت شیخ حاجت ایشان روا می شد.

 

2-1-37-باب سی و ششم

شیخ مرشد در حیات خویش پیوسته در ارشاد و راهنمایی اصحاب و یاران  می کوشید و تلاش می کرد تا آن را به سوی حق سوق دهد . رفتار و منش و مقام معنوی او باعث شده بود که حتی گبران و کفران نیز تحت ارشاد و تعلیم او قرار گیرند و به اسلام گرایش پیدا کنند .

اما جالب تر این است که شیخ بعد از وفاتش نیز در ارشاد اصحاب موثر و تاثیر گذار بوده است آن چنان که محمود بن عثمان حکایت هایی را ذکر کرده و نشان می دهد که کرامات و برکات شیخ بعد از مرگش نیز ادامه داشته است . شیخ محمد ابوالمختار نوبند جانی می گوید : «تا شبی در واقعه چنان دیدم که شیخ مرشد قدس الله روح العزیز گفتی یا محمد ترا در حجره ی ما خلوتی بباید داشت و نشان این معنی آن است که فردا پیشه کاری از محله دیه بالا بیاید و آنچه اسباب خلوت است و ترا به کار آید بیاورد . روز دیگری مرد پیشه کار از دیه بالا بیامد و اسباب خلوت به تمامی بیاورد و دو سه دینار دیگر به شکرانه ی زیادت بر سر آن نهاده بود و از آن ترتیب خلوت کردم و عزم کردم که روز دیگر علی الصباح در خلوت نشینم.»(همان:413)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه