دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

باب سی وهفتم

این باب اختصاص دارد به واقعه‌هایی که مشایخ تصوف در فضیلت و کرامت و مرتبت شیخ ابواسحاق دیده‌اند .این واقعه‌ها طی هفت حکایت نقل شده است که یک مورد آورده می‌شود :

« درویشی از طالبان راه حق مدتی مدید بود تا حاجتی به حضرت عزت داشت و چندان که دعا می کرد اجابت نمی افتاد . شبی او در در واقعه نمودند که اگر خواهی که حق تعالی حاجت تو را بر آورد دو رکعتی بگذار به حضور و خشوع و چون از نماز فارغ شوی سر بر سجده نه و به صدق دل بگوی الهی به حرمت شیخ مرشد که حاجت من روان گردان ، تا حق تعالی حاجت تو را گرداند .»(محمود بن عثمان ، 1333 : 432)

 

2-1-39- باب سی و هشتم

جایگاه و مقام معنوی شیخ مرشد حتی بعد از مرگ باعث شده بود که وی از غیرت و حمیت درخوری برخوردار باشد به طوری که هیچ کدام از مشایخ و متصوفه معاصرش قدرت برابری با او را نداشتند و همه از شکوه و هیبت او خوفناک بودند : « بدان رحمک الله که در حال حیات شیخ مرشد ، قدس الله روح العزیز ، و بعد از وفات وی در حوالی کازرون هیچ کس از مشایخ و متصوفه و علما و فقها یارا و مجال آن نداشتند که خود را پدید آورند از غیرت شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، و همه لرزان و مخوف بوده اند از غیرت شیخ و اگر نادانی و جهالت بر وی غلبه کرد و خود را پدید آورد غیرت شیخ وی را نگذاشت ؛ ذریّت وی به تاراج داد .» (همان :439)

مولف در این باب به غیرت شیخ پرداخته است و بر این باور است که «غیرت ایشان غیرت حق باشد و هم چنان که حق تعالی غیور است مومنان نیز غیورند .» (همان:439)

نویسنده در ضمن حکایت هایی در این باب ،غیرت شیخ مرشد را نمایان میکند :« نقل است که زاهد ابوبکر همدانی ، رحمه الله علیه ، هرگاه که در بقعه ی شیخ مرشد آمدی نگذاشتی که کسی بوسه بر دست و پای وی دادی یا زیارت وی کردی و اگر کسی بیامدی تا او را زیارت کردی گفتی ای غافل نمی ترسی از غیرت شیخ مرشد ، من که باشم که مرا زیارت کنند ؛ برو و سر درین آستانه می زن و هر چه می خواهی از وی بخواه. »(همان :443)

 

2-1-40-باب سی و نهم

این باب کتاب به نذرهایی اختصاص دارد که مردم برای برآورد شدن حاجات خویش به شیخ مرشد تخصیص می داده اند . شیخ مرشد بر این عقیده بوده است که «هر کس نذری کند به من و ندهد آن نذر افزون شود .» (همان:452)

جالب تر این که در صورت پرداخت نشدن نذری که به شیخ مرشد اختصاص داده شده بود، باز مشکلات آغاز می شدند . مولف حکایت هایی را ذکر می کند که عدم پرداخت نذورات شیخ مرشد به بازگشت مشکلات و رد حاجات منجر  می شده است :

«شیخ مرشد گفت روزی مردی پیشه کار دیدم که با عزیزی حکایت می کرد و احوال خود می گفت که من مردی عیال دارم و اصحاب خانه از من در خواستند تا گوسفندی از برای ایشان بخرم تا ایشان را از آن نفعی باشد . برفتم و گوسفندی از برای ایشان بخریدم و به خانه بردم . در این دو سه روز آن گوسفندی گم شد ، چندانکه طلب آن گوسفند می‌کردم هیچ جای باز نمی یافتم. عاجز شدم.

برفتم به حضرت شیخ مرشد ، قدس الله روحه العزیز ، و همت خواستم و نیم درهم نذر شیخ مرشد بکردم تا گوسفند باز یابم .چون به خانه رفتم گوسفند را دیدم که در خانه بود . بعد از آن با خود گفتم که من مردی درویش و عیال دارم ،شیخ مرشد این نیم درهم از من نخواهد .روز دیگر گوسفند از خانه بیرون شد و باز نیامد . چون وقت شب پدید شد و گوسفند نمی آمد برخواستم و به طلب گوسفند رفتم. چندانکه که بگردیدم و هیچ جای ندیدم. روز دیگر به حضرت شیخ مرشد رفتم و استعانت کردم و عذر خواستم ویک درهم نذر کردم تا گوسفند را در یابم . چون به خانه رفتم نگاه کردم تا گوسفند باز یابم . چون به خانه رفتم نگاه کردم و گوسفند را دیدم که بر در خانه ایستاده بود ،خرم شدم.» (همان:452)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه