دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

در اوايل قرن 18 آثارش از نو بررسي شد. تئوفيل گوتيه او را «نابغه، بد فهميده شده و شوريده) خواند و او را پيشرو جنبش رمانتيك اروپا دانست. «فراي» ال گركو را استاد پيري مي دانست كه نه تنها مدرن است، بلكه حتي گام هاي فراواني از ما جلوتر است و راه را به ما نشان مي دهد.

اكسپرسيونيست ها محسور اعوجاجات فرمي موجود در آثار ال گركو شدند. فرانتس مارك-يكي از مهم ترين نقاشان جنبش اكسپرسيونيسم آلمان- مي گويد: « ما همواره به ال گركو با شعف و پا فشاري اشاره   مي كنيم، زيرا شكوه آثار اين نقاش ارتباط تنگاتنگي با روند تحول تدريجي ادراكات جديد ما از هنر دارد.»

جكسون پولاك يكي از وزنه هاي اصلي جنبش هنر اكسپرسيونيسم انتزاعي در كارهاي خود از ال گركو تاثير پذيرفت. در سال 1943 پولاك تحت تاثير ال گركو مجموعه ي 60 طراحي را به انجام رسانيد و 3 كتاب درباره استادان نقاشي كرتي داشت.

2-2-3- يك تفاوت مهم

آثار، انديشه و گستره فكري مولوي در زمان حيات وي و نيز بلافاصله پس از مرگش، در نواحي كه دوست دار و استفاده کننده زبان فارسي بودند، اشاعه يافت. مخصوصا شبه قاره هند.

اين آشنايي باعث رواج مثنوي سرايي در هند شد. اين تاثيرات مستمر به آنجا رسيد كه گفته می شد: «برهمن مقدس هم مثنوي مولوي را مطالعه مي كند.»

از دلايل استقبال از اشعار مولوي، جهاني بودن انديشه هاي اوست. زيرا مولانا داراي افكار بلند اسلامي است كه ريشه در فطرت انسانها دارد و بدون مرز و زبان است. او بر مسائل بنيادين انساني تكيه دارد. مسائلي مانند عشق، ايمان، عدالت و … كه هيچ گاه كهنه نمي شود. روزنامه انگليسي گاردين مي نويسد: «اين موضوعي تقريبا باور نكردني است كه بگونه اي شگفت انگيز پرفروش ترين اشعار در ايالات متحده آمريكا از آن اشعار كلاسيك يك روحاني به نام مولوي بوده است  …»

علم، تيز هوشي، مخاطب شناسي و طبع ادبي او، به حدي بوده كه سبب شده است امروز آثار او در شمار شاهكارهاي بزرگ بشري محسوب شود و چنان قفس محدوديت زماني را در هم شكست كه نه تنها به دوره خود محدود نمانده كه تا امروز پر خواننده مانده وبه جلوه گري پرداخته است. «سايت رسمي خبر معاونت برون مرزي»

 

 

 

 

 

2-3- مولانا و اکسپرسیونیسم

ما را زهوای خویش دف زن کردی

آن وسوسه ای را که ز لاحول دمید

  صد دریا را ز خویش کف زن کردی

در کشتی ما دلیر و صف زن کردی
«مولوی،76، 1490»

درباره انقلاب روحی ای که مولانا «جلال الدین محمد بلخی» را از واعظی زاهد به یکی از شیداترین عرفای عالم عرفان تبدیل کرد افسانه های بسیاری ساخته و پرداخته اند. هر کدام از این افسانه ها حکایت این جرقه ی عافیت سوز را به شکلی روایت می کند. اما آن چه نقطه مشترک تمامی این روایت ها  است این است که یک دیدار، یک پرسش، آتش زیر خاکستر وجود مولانا را روشن و شعله ور ساخت. شعله ای که جسم وروح واعظ شهر را سوزاند و سوزاند تا از خاکستر آن ققنوسی دیگر سربرآورده و به یمن این اتفاق مبارک بود که مولوی، مولوی شد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-تجلی اکسپرسیونیسم در شعر مولانا (غزلیات شمس)چگونه است؟

2-مهم ترین شباهت ها و اختلافات میان مولانا و اکسپرسیونیست ها در چیست؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تجلی مبانی اکسپرسیونیسم در غزلیات شمس مولانا