دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

    دومین خصیصه توجه به علم، دانش‌گرایی و اثبات علمی، پوزیتیویسم (Positivism) است. این اندیشه تنها راه معتبر تفکر را مبتنی بر روش علمی می‌داند و شناخت را صرفاً مبتنی بر تجربۀ حسی. برتراندراسل(RussellBertrand) در این‌باره می‌گوید،  اگر نتوان از چیزی آگاهی تجربی به دست آورد هیچ آگاهییی از آن نمی‌توان به دست آورد. پیشتر اشاره کردیم که دوره مدرن با انقلاب صنعتی آغاز شد و از‌ آن پس دستگاه تکنولوژی روز به روز جلوتر رفت و تمام تفکرات غیر علمی را در میان چرخ‌دنده‌های خود خرد کرد. دیگر هیچ‌کس نمی‌توانست این ماشین عظیم‌الجثه که با جرقه فیلسوفانی چون کانت آغاز به کار کرده بود و هر روز با دستاوردهای جدید دانشمندان، با سرعت نور به روز می‌شد را از کار بیاندازد.

    آدورنو(Adorno) و هورک هایمر (Horkheimer) تکنولوژی مدرن را تجسم همان سلطه و خشونت اسطوره‌ای می‌دانند که در عصر حاضر به صورت فراگیر بر طبیعت و نفس بشر مسلط شده است. و از آن­جمله پیدایش نازیسم بود که به دلیل قدرت و پویایی صنعت آلمان هیتلری و البته خشونت نژادی بود.(فرهادپور،1375: 278) این امور ظهور پدیده‌ای به نام عقل افسرده که در قرن 20 آغاز شده بود را تسریع بخشید.

    سه خصیصه مهم عقل افسرده را می‌توان به این شرح بیان کرد:

    اول رابطه و شباهت عمیق میان سرنوشت و حالات فردی و جمعی، یا شباهت میان درون و برون؛ دوم کششی عمیق به امر مطلق یا امر متعالی که عمدتاً در شکل وسوسۀ قدرت نمود پیدا می‌کند؛ سوم تجربۀ زوال فردی و جمعی و آگاهی از محدودیت‌های عقل و پیدایش نهیلیسم که به نوعی پیدایش نیاز وسواسی به حفظ نظم و انضباط دامن زد.(فرهادپور1387: 30)

    سومین خصیصه نیز ایدۀ جدایی دین از سیاست یا همان پیدایش سکولاریسم است. یعنی جلوگیری از دخالت دین و امور کلی مذهبی در سطح وسیع جامعه و در ادارۀ آن که پیشتر دربارۀ آن توضیح دادیم.

 

ریشه­های ادبیات مدرن

برای بررسی ویژگی‌های رمان‌های مدرنیستی، باید قدری به عقب بازگردیم و به بررسی اجمالی آثار ادبی از حدود دو قرن پیش بپردازیم. به نظر می‌رسد ویژگی‌های مدرنیستی چیزی نیست که تنها در یک برهۀ خاص به سراغ ادبیات آمده باشد. از زمان رنسانس تا قبل از دوره پست مدرن، فاصله‌ زمانی است که می‌توان آن را به عنوان دورۀ مدرنیستی معرفی کرد.

    مدرنیسم یکی از مکاتب ادبی چون داداییسم یا ناتورالیسم نیست بلکه فرآیندی نسبی است که از مکتب‌های ادبی مختلف ویژگی‌هایی را گرفته است و چون گیاهی کم‌کم از اندیشه‌های مختلف تغذیه و رشد کرده است. «اصطلاح مدرنیسم به مجموعه وسیعی از جریان­های تجربی و آوانگارد در ادبیات و هنر این دوران از جمله سمبلیسم، فوتوریسم، اکسپرسیونیسم، ایماژیسم، داداییسم و سوررئالیسم، و نیز سایر ابداعات نویسندگان اطلاق می­شود»(هاجری،1381: 144) از زمانی که انقلاب مدرنیستی در دنیا آغاز شده، ادبیات مدرنیستی نیز به دنیا آمده است و در سال‌های کهن‌سالی خود شاخۀ جوانی به نام پست مدرن را پرورش داده است.

    همان‌گونه که می‌دانیم رمان به معنای امروزی با آثار بالزاک(Balzac) آغاز شد؛ یعنی از حدود اواسط قرن 19. چارلز دیکنز(CharlesDickens)و تولستوی(Tolstoy) از دیگر پیشروان رمان بودند. آن‌ها رمان خود را رئالیسم اجتماعی نام نهادند و درصدد بودند واقعیت‌های اجتماعی را به صورت آشکارا بیان کنند. پیدایش سینما در عرصه ادبیات نیز تأثیر بسیاری گذاشت. شاید بتوان پیدایش مکتب ایماژیسم (Imagism) را برگرفته از سینما دانست. نویسندگان به گونه‌ای دیگر به دنیا نگاه کردند، دید سینمایی باعث ایجاد تأثیر زیادی در توجه به جزئیات در‌ آثار نویسندگان شد.

ازرا پوند Ezra Pound)) و تی‌. اس. الیوت از شاعرانی هستند که می‌توان ایماژ را در آثارشان برای اولین بارها یافت کرد. از سال 1830-1890 بازتاب تغییر در جامعۀ فرانسوی در رمان نمایان شد(علوی،1380: 102). امیل زولا از نخستین کسانی بود که در برخی از رمان‌های خود به پروژه‌های بزرگ شهرسازی اشاره کرد. این اشارات به مرور سبب پیدایش مکتب ناتورالیسم(Naturalism ) شد. در پیدایش این مکتب توسعۀ صنعت، جبر علمی و جامعه‌شناسی بر پایۀ تفکر وست کنت (Countes)و اسپنسر(Spencer) مؤثر بودند.(ثروت،1386: 284)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی