دانلود پایان نامه -بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1  موضوع

موضوع مانند تنه ی درخت شاخه ها و برگ ها داستان را حول خود نگه می دارد. اندام ها و اجزای داستان گفتارها، رفتارها و وقایع داستان بر گرد موضوع شکل می گیرند» (مستور، 1379: 74)
موضوع قصه ی اول دربارۀ نوشتن خاطرات و زندگی در گذشته ها بود. نویسنده در چند سطر اول داستان موضوع را به صراحت بیان کرده است.
 

4-1-2  طرح

دوست راوی دبیری است که با زن و بچه هایش در یکی از شهرستانهای شمال زندگی می کند و زندگیش را صرف نوشتن و یادآوری خاطرات گذشته با دوستان گذشته می کرد.
«به همین خاطر هر چند وقت یکبار به دوستش زنگ می زد و از حال او می پرسید و از او می خواست که سیگار کشیدن را ترک کند و بعد می گفت: سلامش را به دوست مشترکشان آقای صالحی برساند اما وقتی سلامش را می‌رساندم صالحی شانه بالا می انداخت و می گفت: ولش کن بالا خانه اش خوب کار نمی‌کند.» (دانش آراسته، 1389: 8)
 
 

4-1-3  ساختار طرح

ساختار طرح عبارت از نویسنده ای است که فکر می کند هنوز در زمان گذشته زندگی می کرد و دوست داشت با او مثل یک نویسنده یا سر دبیر مجله رفتار کنند.

4-1-3-1  شروع

داستان اول با مقدمه ای کوتاه که بیان کننده موضوع داستان و معرفی شخصیت اصلی داستان است آغاز می‌شود. «تلفن که زنگ می زد اولین حرفش این بود: مشغول دعانویسی هستی؟ منظورش نوشتن بود. بعد می گفت: باز هم سیگار می کشی یا ترک کرده ای؟ و از مضرات سیگار حرف می زد گوش کن چه می‌گویم یک شب دلت را صاف می کنی. صبح زود از خواب بیدار می شوی دو رکعت نماز می خوانی و از خدا می‌خواهی که سیگار را ترک کنی خدا هم به تو کمک می کند یک ربع ورزش می کنی و از هوای صاف ریه را پر می کنی و از زندگی لذت می بری.
در شهری دور افتاده و پرت زندگی می کرد و دلش به گذشته ها خوش بود. هفته ای یک نامه برایم می‌نوشت و هر چه توی دلش بود بیرون می ریخت. دبیر بود. » (همان: 7)
 

4-1-3-2 ناپایداری

آنچه داستان را از حالت تعادل خارج می کند و از آن به ناپایداری یاد می کنند در این داستان نویسنده ای است که فکر می کند هنوز در قرن نوزده زندگی می کند و دوست داشت مثل یک نویسنده با سردبیر مجله مکاتبه کند.
«خیال می کرد روزی این نامه ها چاپ خواهد شد و اسم او را سر زبان ها خواهد انداخت با من مثل دو تا نویسنده نامه نگاری می کرد من گاه خیلی کوتاه جواب نامه هایش را می دادم اما او گلایه می کرد که چرا جوابش را کوتاه می نویسم» (همان: 10-9)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

مهم ترین ویژگی داستان های دانش آراسته چیست ؟
نثرداستانی داستان های دانش آراسته چگونه است ؟
دانش آراسته در مجموعه داستان گنجشک ها در بالکن از کدامیک از عناصر داستان بیشتر بهره برده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی ساختاری ((مجموعه گنجشک ها در بالکن)) مجید دانش آراسته

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی ساختاری مجموعه گنجشک ها در بالکن مجید دانش آراسته

بستن منو