دانلود پایان نامه ارشد-عناصر قصه در مثنوی «جمشید

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

قسمتی از متن پایان نامه :

 

انواع شخصیت از نظر میزان کمال (ساده / جامع)
اهمیت شخصیت در داستان از هر عنصر دیگری بیشتر است؛ زیرا این شخصیت است که داستان را جلو می‏برد. حوادث نیز به تبع حرکت و کنش‏های او در داستان رخ می‏دهند. هر قدر شخصیت پیچیده‏تر باشد داستان نیز پیچیده‏تر می‏شود و هر قدر شخصیت ساده‏تر و منفعل‏تر باشد، داستان بیشتر به سطح می‏آید.
«شخصيت‏هاي ساده در اشكال ناب خود، بر گرد يك فكر يا كيفيت واحد ساخته مي‏شوند. وقتي پاي بيش از يك عنصر دركار آيد منحني‏اي كه جانب جامعيّت سير مي‏كند آغاز مي‏شود. اشخاص ساده‏ي داستاني را مي‏توان در يك جمله بيان كرد، جمله‏اي مانند‏: « من هرگز از آقاي ميكابر دست نمي‏كشم». اين خانم ميكابر است‏،او مي‏گويد كه هرگزاز آقاي ميكابر دست نمي‏كشد و اين خود اوست. يا«من بايد، حتي با دوز و كلك هم كه شده، نداري ارباب خانه را از مردم پنهان كنم.» اين «‏كالب بالدرستون»، در« عروس لامرمور» است. او عين اين عبارت را به كار نمي برد، با اين حال همين عبارت او را به كمال وصف مي‏كند. وي در خارج از اين يك عبارت وجود ندارد، خوشي و تفريحي ندارد و عاري از هرگونه شور، شهوت، درد و آلام شخصي است كه بايد وجود يك خدمتكار باوفا را پيچيده و بغرنج سازند. يكي از مزاياي اشخاص ساده ي داستاني اين است كه هرگاه ظاهر مي‏شوند به سهولت باز شناخته مي‏شوند. ديده‏ي عاطفي خواننده ايشان را تشخيص مي‏دهد. مزيت ديگرشان اين است كه خواننده بعدها ايشان را به سهولت به ياد مي‏آورد و اين‏ها به اين علت به همان حال در ذهن او مي‏مانند كه بر اثر شرايط و اوضاع دگرگون نشده‏اند، بلكه از خلال شرايط و اوضاع حركت كرده‏اند» (فورستر، بی تا: 73-75).
شخصيت جامع، شخصيتي پيچيده و داراي باطني ژرف يا چند بعدي است شخصيت جامع را خلاف شخصيت ساده نمي‏توان در يك عبارت خلاصه كرد و ما او را در پيوند با صحنه‏هاي بزرگي كه از ميانشان گذشته و در خلال‏شان تغيير يافته است به ياد مي‏آوريم. به عبارت ديگر ما او را به اين علت كه بزرگ و كوچك مي‏شود و چون هر آدمي جنبه‏ها و جوانبي دارد به سهولت به ياد نمي‏آوريم. در حقيقت وقتي كه پاي بيش از يك عنصر در كار باشد منحني‏اي كه به جانب جامعيت مي‏رود، آغاز مي‏شود. محك و آزمون يك شخصيت جامع اين است كه آيا مي‏تواند به شيوه‏ي مقنع و متقاعد كننده‏اي خواننده را با شگفتي روبه رو سازد؟ اگر هرگز خواننده را با تعجب روبه‏رو نكند ساده است. اگر موجب شگفتي شود و متقاعد نكند، ساده‏اي است كه تظاهر به جامعيت مي‏كند: يعني واجد پاره‏اي بي‏حسابي‏هاي زندگي است.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1-چه عناصری از قصه را در ساختار این اثر می‏توان مشاهده کرد؟
2- این اثر از انواع قصه‏ها جزء کدام دسته محسوب می‏شود؟
3- از انواع شخصیت‏ها در قصه‏ها و کارکردهای آن‏ها براساس نظریه پراپ کدام یک در این اثر قابل شناسایی هستند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی عناصر قصه در مثنوی «جمشید

بستن منو