پایان نامه ارشد-بررسی اثر غبار زدايي از مسير تماشا(مجموعه‌ی مقالات)

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

رفتار خاقاني با ساخته‌هاي هنري خود، مجله‌ي «الدراسات الادبيه» لبنان، شماره‌‌ي 48-52، 1384
چکیده:
نوگرايي و نوجويي، از برجسته‌ترين ويژگي‌هاي هنرمندان تواناست. در ميدان سخن‌سرايي نيز هنرمنداني نام برآورده و برجسته شده‌اند كه ساخته‌هاي خيال ديگران را كمتر به ميدان آورده و تكرار كرده‌اند. بلكه با درنگ هنرمندانه در آن‌چه ديده‌اند و با ورزش شايسته در آن‌چه خواسته‌اند، و چه بسا با عرق‌ريزي روح، در كارگاه خيال خود، به آفرينش‌هاي تازه دست يافته و آن‌ها را باز نموده‌اند.
خاقاني از همين دسته از سخنوران است؛ شاعري توانمند و چيره‌دست كه در سرايش سخن همتي بلند دارد و مي‌كوشد تا با پرهيز از تكرار سخن ديگران، با چشم تيزبين و جست‌وجوگر پيرامون خود را بنگرد و يافته‌هاي خويش را با زباني هنري بازگويد، اما اين سخن هرگز بدان معنا نيست كه خاقاني از تكرار سخن خود، و از بازگويي چندين باره‌ي مضمون‌هاي خيالي خود، نيز پروا و پرهيز داشته است. در ديوان خاقاني مضمون‌ها، استعاره‌ها و تصويرهايي ديده مي‌شود كه به گونه‌ي يك عادت ذهني براي او درآمده‌اند و بارها و بارها در سخن او تكرار شده‌اند و آشنايي با هر يك از اين ساخته‌هاي خيال، هم چون كليدي است كه گشايش ساخته‌هاي همانند آن را نيز به كار خواهد آمد. در به‌گزيني واژه‌ها، خاقاني از همه‌ي سرايندگان پيش از خود بالاتر ايستاده است، باريك‌بيني، نازك‌خيالي و گستره‌ي واژگاني‌اش همواره شگفت‌انگيز مي‌نمايد. همه‌ي نويسندگاني كه تاكنون درباره‌ي خاقاني نوشته‌اند، بر رنگارنگي تصويرهاي او پاي فشرده‌اند و از گونه‌گوني آفرينش‌هاي او شگفتي نموده‌اند. (مقاله‌ی حاضر:222 )
خاقاني، اگر چه ذوقي نوجو و نوآفرين دارد و از همين رو همواره به دنبال آفرينش تصويرهاي تازه است اما از سوي ديگر، از تكرار اين ساخته‌هاي خيال پرهيز و پروا ندارد و همان‌گونه كه در نمونه‌هاي پيش‌گفته ديده شد، بارها، اين تصويرها به گونه‌اي تكراري در بسياري از سروده‌هاي او ديده مي‌شود. شناخت اين مضمون‌ها، كه معمولاً از ساخته‌هاي خيال خود او هستند، براي دريافت درست سروده‌هايش بسيار سودمند است. (همان:250)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو