بررسی کارنامه ی تحلیلی نیما پژوهی-دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

قسمتی از متن پایان نامه :

تصوير زمان در شعر معاصر، كيهان فرهنگي،سال بيست و دوم، شماره‌ي 222، فروردين 1384
چکیده:
اشتیاق به نوگرایی در حوزه‌ی تصویرسازی، در همه‌ی دوره‌ها و سبک‌های شعر فارسی دیده می‌شود، به‌جز بخشی از شعر امروز که بیش از هرچیز دیگر، بر زبان شعر تأکید می‌ورزد و از تصویرسازی فاصله می‌گیرد، جریان‌های دیگر شعری برای تقویت زیبایی، کم و بیش، عنصر تصویر را در مرکز توجه خود قرار داده‌اند و بدین‌ترتیب، یکی از گونه‌های نوآوری در شعر معاصر ایران در حوزه‌ی صور خیال، صورت پذیرفته است.
شاعران نوگرای معاصر، هرکس به شیوه‌ای کوشیده است تا با نگاه تازه به پدیده‌های پیرامون خود، تصویرهای تازه‌ای از این پدیده‌ها را ارائه دهد. با نگاهی گذرا به تصویرهایی که از برخی عناصر زمانی در شعر معاصر پدید آمده است، زاویه تازه‌ای از نگاه را در این سروده‌ها می‌توان دید و باز شناخت. با آن كه آفرينش شعر، وابستگي قطعي به تصوير ندارد، اما تصوير از عناصر مهم بسياري از شعرهاست. نوآوري در شعر معاصر در حوزه‌هاي مختلف (زبان، ساختار، صور خيال و معنا) صورت پذيرفته است. برخي از شاعران معاصر در سروده‌هاي خود علاقه‌ي بيشتري به عنصر تصوير نشان داده‌اند و تلاش آنان براي نوبيني و نوگرايي باعث شده است تا تصويرهاي تازه‌اي در سروده‌هاي آنان پديد آيد.(مقاله‌ی حاضر:65)


 
3-20- قرينه‌گرايي خيام در رباعيات، (مشترك با سعيد حسام‌پور) نشريه‌ي دانشكده‌ي ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد باهنر كرمان، شماره‌ي 17 (پياپي 14)، بهار 1384
چکیده:
نظرات‌ جنجال‌برانگیز خیام‌، در سروده‌های‌ اندکش‌، توجه‌ عمومی‌ خیام ‌پژوهان‌ را به‌ خود واداشته‌ و آن‌ها را از بررسی‌ ساختاری‌ و هنری رباعیات‌ ،باز داشته‌ است‌. کم‌ توجهی ‌به ‌ساختارهنری‌ رباعیات‌، تا آن‌حداست‌ که‌ ویژگی‌های‌ سبکی‌ و زیبایی‌های‌ هنری‌ سروده‌های‌ خیام‌، از چشم‌ بسیاری‌ از اهل‌ ادب‌ و اندیشه‌ دور مانده‌ و فرو پوشیده‌ است‌. یکی‌ از ویژگی‌های‌ بنیادی‌ رباعیات‌ خیام‌، قرینه ‌سازی‌های‌ پی‌درپی‌ است‌. بیش‌ از 90% از رباعیات‌خیام‌، از این‌ امکان بیانی‌ سود برده‌اند. میزان­برخورداری‌ رباعیات‌خیام‌ از این‌ ویژگی‌، تا آن‌جاست‌ که‌ می‌تواند معیاری‌ برای‌ بازشناخت سروده‌های‌ او از شعر شاعران‌ دیگر باشد.
با توجه‌ به‌ نمونه‌هايي‌ كه‌ به‌ برخي‌ از آن‌ها در اين‌ مقاله‌ اشاره‌ شد، مي‌توان‌ گفت‌، قرينه‌سازي‌ يكي‌ از مهم‌ترين‌ ويژگي‌هاي‌ ساختاري‌ و سبكي‌ در رباعيات‌ خيام‌ به‌ شمار مي‌رود و تكرار قرينه‌سازي‌هاي‌ متنوع‌ به‌ شيوه‌هاي‌ گوناگون‌، از مواردي‌ست‌ كه‌ خيام‌ به‌ آن‌ دل‌بستگي ويژه‌اي‌ داشته‌ است.‌(مقاله‌ی حاضر:20)
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
بررسی جامع فعالیت‌های یکی از شخصیت‌های علمی و ادبی کشور برای معرفی به حوزه‌های دانشگاهی و ادبی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی کارنامه‌ی علمی- ادبی دکتر کاووس حسن لی

بستن منو