دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شریک جرم

خلاصۀ داستان

شریک جرم از نظر زمانی بخش اول از تریلوژی (شریک جرم، کلّۀ اسب و سفر کسری) است. این رمان مربوط به سال­های اوایل انقلاب است. چند شخصیت اصلی داستان شریک جرم عبارتند از: خانم و آقای صبا (مادر و پدر همسر کسری)، سهیلا همسر او و سمر خواهر همسر او. سهیلا نقش چندانی در زندگی کسری ندارد، و از اندیشه‌های کسری می‌فهمیم که او را دوست ندارد و از ازدواج با او پیشمان است. سهیلا در نگاه کسری، زنی است که بیشتر خود را درگیر کارهای جامعۀ مدنی و تلاش برای فعالیت‌های سیاسی کرده است. در عوض خواهر سهیلا، زنی است که جلوه‌های زنانه بیشتر در او نمود دارد، و این است که کسری به او تمایل پیدا کرده و سعی می‌کند اوقاتش را با او سپری کند. کسری بی­گناه به زندان می­افتد ودر آنجا با شخصی به نام حسین آشنا می­شود. در قسمتی از داستان حسین به درون کسری می­رود و کسری ازآن لحظه به بعد خود را هم کسری می­داند و هم حسین. در پایان داستان در یک میهمانی اشرافی که در منزل خانم صبا برگزار شده بود، کسری سگ او را آتش می­زند و سبب مرگ چندین نفر می­شود. داستان با رفتن کسری به آسایشگاه بیماران روانی، کشته شدن خانم صبا در میهمانی و خودکشی سمر به به پایان می­رسد.

 

ویژگی­های مدرنیستی در رمان شریک جرم

محدودیت زمان، فرو پاشی فرروایت­ها، روان­رنجوری، ضد قهرمان، جریان سیّال ذهن، نمادپردازی، در هم آمیختن واقعیت با خیال و خواب، تغییر زاویۀ دید، محدودیت زمان.

    کسری نمایندۀ انسان جامعۀ مدرن، و بیشتر تحلیل‌های او عقلانی است؛ اما گویی شیطانی در وجود او رخنه کرده که کارهای غیر ارادی او را به عهده می‌گیرد. داستان شریک جرم، بعد از سفر کسری در سال 1372 نوشته شده، اما از لحاظ داستانی عقب‌تر از آن است. داستان سفر کسری و کلّۀ اسب، در حدود سال‌های جنگ می‌گذرد؛ در حالی‌که شریک جرم مربوط به سال‌های انقلاب است. در قسمت‌هایی از داستان شریک جرم، کسری از سفری حرف می‌زند که بن‌مایۀ داستان سفر کسری است: «باز هم حرف سفر را زده بود، حتی گفته بود یک روزی می‌بینی بی‌خبر رفتم و دیگر هیچ‌وقت پیدام نکردی… روزی بی‌خبر می‌رفت و به هیچ‌کس نمی‌گفت کجا رفته…» (مدرس صادقی، شریک جرم ،1386: 51)کسری متعلق به زمان و مکان مشخصی نیست. او در زمان سفر می‌کند. گاهی در بحبوحۀ قبل از انقلاب است که نویسنده با قرار دادن حسین، کسی که خود را از عاملان آتش‌سوزی سینما رکس آبادان می‌داند، در وجود کسری حال و هوای انقلاب را توصیف می­کند. گاهی در دورۀ تظاهرات انقلابی و فعالیت‌های سیاسی مردم است. گاهی در خرمشهر و آبادان، سرگردان در میان رزمندگان سال‌های جنگ تحمیلی است. به هرروی آنچه به نظر ما مهم است این است که کسری مانند اکثر شخصیت های داستان های مدرن شخصیتی به شدت روان رنجور و بیمار دارد و این وجه از شخصیت او چیزی است که در هریک ازین سه­گانه به شکلی نمایان می­شود.برای روشن تر شدن این موضوع، اختلالات شخصیتی که در اکثر رمان های مدرن به آن­ها اشاره می­شود را با توجه به نظریه روانشناسان مختصری توضیح می­دهیم، زیرا این شناخت به هرچه بیشتر روشن شدن مسیر داستان کمک مفیدی خواهد کرد. حال ببینیم بیماری­های مکرر ذکر شده در رمان­های دورۀ معاصرکه در آثار مدرس صادقی نیز نمونه­های فراوانی دارند، چه بیماری­هایی هستند و چه دلیلی برای وقوع آنها می­توان ارائه داد.

روان­رنجوری کسری

جنون و نبوغ از جمله مباحثی است که اکثر دانشمندان، این دو پدیده را لازم و ملزوم یکدیگر می‌شمارند. فاصلۀ بین نوابغ و مبتلایان به اختلالات روانی بسیار اندک است. از نظر شوپنهاور، معنای نبوغ تسلّط کامل عقل بر امیال و خواهش‌های نفسانی است و دلیل فقدان حس آمیزش‌های اجتماعی در نوابغ، منبعث از همین رهگذر است.(فروید،1350: 366)  نبوغ در این بیماران روان­رنجور از همان عثل­گرایی در آغاز دورۀ مدرن نشأت می­گیرد، اکثر شخصیت­ها در بروز رفتار غیر عادی خود هوش سرشاری نشان می­دهند. بررسی شخصیت‌های مدرن داستانی به ما این امکان را مي‌دهد تا وجه تمایز نبوغ و دیوانگی را بهتر کشف کنیم؛ دلایل رفتار افراد را ارزیابی کنیم و از این رهگذر به سبک داستان‌نویسی نویسندۀ اثر، دقیق‌تر پی ببریم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسی مدرنیته و تأثیر آن بر ادبیات و هنر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی مدرنیته در آثار جعفر مدرّس صادقی