دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نور و ظلمت نماينده­ي دو دنياي متضاد در تمامي هستي است. دو نماد و سمبل براي تفکيک و جدا سازي عالم ماده از عالم روحاني. و از آنجايي که اين انديشه به وسعت تمامي آفريده­ها، صفات و اشياء جهان است، احتياج به نماديابي و رمزگشايي دارد. به عبارت ديگر مي­توان گفت نور و ظلمت، رمز ادراک و آگاهي از خويشتن و عدم درک و معرفت و خودشناسي و در نهايت خداشناسي است.

هر چيزي که در اين جهان وجود دارد يا متعلق به دنياي نوراني است يا تاريکي. و آنچه به دنياي نوراني تعلق دارد، چيزي نيست جز زيبايي، نيکي و معرفت و… و آنچه به عالم ظلمت متعلق است، جز پليدي و زشتي و ناپاکي نيست. و البته بايد بگوييم که اين ديدگاه ثنوي، به هيچ‌وجه دشمن طبيعت نيست.

اديان مختلفي که بر اين باور بوده­اند را مي­توان در ميان اديان يونان، بابل، هند و چين، ايران و اديان محدوده­ي بين­النهرين و… مشاهده کرد. ادياني چون آيين­هاي صدر مسيحيت، آيين­هاي افلاطوني و نوافلاطوني، آيين اورفه­اي و مکتب فيثاغورسي، آراي هرمسي، انديشه­هاي فلسفي هلني، فرقه­هاي مختلف گنوسي و اسکندريه، آيين زرواني و زرتشتي، آيين مانوي، تائوئيسم، بودائيسم و بسياري فرقه­ها و مکاتب ديگر.

اين مکاتب عرفاني- فلسفي که مهد آن­ها يونان باستان بوده است، اصولاً بر مبناي تزکيه و تکامل معنوي انسان استوارند. هدف و محور اساسي اين عرفان­ها، رسيدن به خداي بزرگ و فناي در ملکوت است، که تنها از راه تزکيه و پرورش روح، امکان رهايي از حدود جسماني انسان، که در اين دنياي ظلماني اسير اين تيرگي­ها شده است، ميسر مي­شود.

در اينجا به معرفي چند مکتب که اصول و پايه­ي آن بر ثنويت و دو بن­نگري است مي­پردازيم.

مکتب اورفه‌اي

” اورفه” شاعر و هنرمند بزرگ يونان باستان است که در آن زمان عقايد فلسفي _عرفاني او طرفداران زيادي از عامه­ي مردم را به خود جذب کرده بود. در زماني که مردم يونان به ستايش خدايي به نام “ديونوسوس” اعتقاد داشتند که در افسانه­هاي خود، انسان را موجودي آميخته از دو عنصر آسماني و خدايي مي­دانستند. اورفه نيز آيين خود را که جنبه­هاي رمزآميز و عارفانه­اي داشت، به دنبال آيين ديونوسوس آورد. او به خدايي نامتعين عقيده داشت و آن را به صورت حقيقت وجود جهان يا حيات همگاني نشان مي­داد و او را ” اروس” مي­ناميد.

انديشه­هايي چون، وحدت ميان طبيعت و جانداران و همکاري و بستگي ميان آنان، دوگانگي روح و جسم انسان و زنداني بودن روح در بدن انسان، اعتقاد به زندگي پس از مرگ، را مي­توان از عقايدهاي آيين به شمار آورد.

آيين افلاطوني

به دنبال اين آيين افلاطون نظرات خود را در مورد انسان و کيهان بيان مي­کند، که بيش­ترين تأثير را در متفکران اواخر دوران باستان مي­گذارد. زماني که به دوره­ي کمال افلاطون معروف است، و آن زماني است که او نظريه­ي مثل را بيان کرده که اقتباسي است از ثنويت اورفه­اي و فيثاغورسي.

افلاطون معناي آموختن را يادآوري مثال­هايي که در پيشين نفس ادراک کرده است، مي­داند. افلاطون دو آموزه­ي مُثل و جاودانگي نفس را کاملاً به­هم مرتبط مي­سازد و گرايش به طرد اين جهان را تا سرحد تنفر از زندگي شدت مي­بخشد. از نظر او فلسفه­ي واقعي، تمرين مرگ و مردن است.

افلاطون جسم را مانع شناخت روح و حقيقت مي‌داند. به اعتقاد او، آميختگي روح با جسم از روي جبر صورت گرفته است. ولي آدمي بايد به نبرد با خويش برخيزد تا بتواند وجدان درون خود را بيابد. و عاملي را که به انسان نيروي نبرد را مي­دهد، عشق است که تعريف­هاي زيبايي را در اين مورد آورده است.

به عقيده­ي او تا انسان به نبرد با نيروهاي جسماني خود برنخيزد و تمايلات نفساني خويش را لگدکوب نکند، و روحي که اسير زندان تن شده است را رها نکند، دچار غم و اندوه و پريشاني است. از نظر او بالاترين فضيلت تزکيه­ي نفس است که به واسطه­ي اين پالودگي، روح از نفس و تن جدا شده  و به عالم مثل راه مي­يابد. و اين مهم تنها از راه دانايي و فرزانگي به کمک عشق به سرانجام مي­رسد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی