دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ماني کتب بسيار مي­نوشت و براي اينکه اصول آيين خود را به بي­سوادان نيز بياموزد، آن­ها را با تصاوير زيبا در کتاب هاي خود جلوه­گر ساخت، و به همين سبب او را ماني نقاش ناميده­اند. و همين ويژگي اعجاز‌انگيز او در هنر نقاشي، سبب گرويدن بسياري از مردم به او شده است. فردوسي در مورد او چنين مي گويد:

بيامد يکي مرد گويا ز چيـن                            که چون او مصوّر نبيند زمين

به صورتگري گفت پيغمبرم                            ز ديـن آوران جهــان برتـرم

از آثار ماني مي­توان به “شاپورگان” که به زبان پهلوي، چکيده عقايد ماني است براي شاپور ساساني، و ديگر آردهنگ (Ardahang) که در فارسي “ارژنگ” يا “ارتنگ”  و در کتب مانوي چيني به ” تصوير دو اصل” خوانده مي­شود، که ماني در آن مهم­ترين وجه زيبايي‌شناسي هنر مانوي که درون‌مايه­ي آن رستگاري روح و روان آدمي و رسيدن به بهشت نور و رهايي روح نوراني از تخته‌بند تن است، را به تصوير کشيده است و نيز کتاب ديگري با نام ” کافالايا” ( Kephalaia) که
مجموعه­اي از سخن­هاي ماني است. و از ديگر کتب­هاي مانوي که به زبان آرامي شرقي، زبان محلي ماني، نوشته شده­اند، عبارتند از:

1)  انجيل زنده                          2) گنج زندگي               3) رسالات

4) رازان (اسرار)                        5) غولان                       6) نامه­ها                  7) نيايش­ها

همان­طور که گفته شد، کيش مانوي از زمره آيين­هاي گنوسي و عرفاني محسوب مي­شود که آميزشي از آموزه‌هاي مزديسنايي، بودايي، عيسوي و يوناني است. و علت اين آميزش محل کودکي و تربيت اوليه­ي ماني است، زيرا او در کودکي با فرقه­هاي گوناگون مغتلسه يا صابئين، مرقيونيه، ديصانيه و… آشنا شد و در آموزه­هاي خود از هر يک از اين آيين­ها بهره­اي گرفته است که در تکوين فلسفه و جهان­بيني ديني او تاثير­گذار بوده است. اما چون ايراني تبار بود اسطوره و باورهاي ديني _ عرفاني اش صبغه­ي ايراني داشت. اين نکته را در نام‌گذاري ايزدان مانوي همچون زروان، هرمزدبغ، مهرايزد و … مي­توان مشاهده کرد و همين­طور تاثير دو‌بن‌نگري زردشتي بر ديدگاه ثنوي مانوي و همين­طور خويشکاري­ها و بن‌مايه­هاي اصيل ايزدان ايراني.

در واقع ماني اصل ثنويت را از زردشت اخذ کرد و از تعليم بودا در امر اخلاق و سلوک نکته­ها آموخت و آن­ها را با تعاليم هرمسي و گنوسي درآميخت و همين سبب رواج و قبول آيين او در دنياي آن روز گشت. مع‌هذا وي نه از عقايد زردشتي جز به‌طور سطحي اطلاعي داشته و نه از اناجيل چهارگانه. به هر حال در باب منشاء و اصل عقايد مانوي خلاف است و حق است که منشاء واحدي، خارج از قريحه­ي شاعرانه و ذوق آفريننده‌ي ماني، براي تعاليم او نبايد جست (جدال نور و ظلمت،73).

معرفت ديني جامعه­ي بين­النهرين در طول هفت قرن، به صورت تدريجي و آرام، از بت­پرستي و فلسفه­ي حس گرايانه به سمت فلسفه­ي ادراک شهودي و عرفاني (با مايه­هاي عقل­گرايي) ارتقاء يافت. ظهور مندائيان در قرن سوم ميلادي در شهرهاي بين النهرين، با توجه به بستر فکري ايجاد شده­ي قبلي، موجب گسترش آن در افکار عمومي گرديد. تا جايي که ماني در کمتر از سي سال توانست از اين موج فکري به نفع انديشه­ي اختلاطي­اش بهره جويد و ارکان دين رسمي امپراطوري ساساني (زردشت) را به لرزه درآورد. شايد اگر ماني ظهور نمي­کرد، انديشه­هاي گنوسي – مسيحي و گنوسي – زرواني و صابئين مندايي از گسترش بيشتري برخوردار مي­بودند (فروزنده،1377،129).

ماني رسالت زردشت، بودا و مسيح را تأييد کرده ولي درباره­ي مسيح مي­گويد: مسيح حقيقي روح محض بوده و جسم نداشت و شخص مصلوب به نام مسيح يکي از مخالفان وي بوده است زيرا او تصليب مينويي مسيح که همان معراج اوست، را باور دارد و با تصليب جسماني اومخالف است. ماني خود را فارقليط (فرشته يا پيامبري که عيسي مسيح مژده داده بود، منجي عالم بشريت) و نخستين جانشين مسيح مي­داند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

– مسئله­ی مهم ” نور و ظلمت” که در متون هر دو آیین به وفور دیده می‌شود، چه وجوه اشتراکی با هم دارند؟

– آیا مولانا در بیان مسئله­ی ” نور و ظلمت” به این آیین و عقیده توجه داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی