دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شعر خوب و ممتاز شعری است که هم دارای موسیقی روانی باشد و هم حرف دل غالب مردم باشد و شعر حافظ جامع این دو ویژگی ست: « انسانی که در آینه ی شعر حافظ می زید، مفهوم کلی انسان ایرانی با همه ی خصوصیات تاریخی و فرهنگی و اقلیمی خویش است که هم نماینده ی تمامی مصادیق خود است و هم نماینده ی هیچ کدام به تنهایی نیست ». (پورنامداریان، 1382: 92)
در غزل حافظ هماهنگی وزن و آهنگ وجود دارد و غزلش سرشار از رمز و ایهام و لطف و روشنی است. « غزل شعری است لطیف و صاف، تراش خورده و جلا یافته، که در آن گاه اوضاع زمانه منعکس است و گاه احوال و سرگذشت شاعر ». (زرین کوب، 1363: 280)
هنر حافظ اعجاز است. او با کلماتی که در دسترس هر کسی می تواند باشد، دست به خلق چنین اثری شگرف زده است و دلیل عمده آن نبوغ خود شاعر است. از نتایج نبوغ سرشار او، حاضر جوابی اوست: « ذوق نکته سنجی و حاضر جوابی کلام او را چاشنی مخصوص می دهد و استفاده از الفاظ محاوره و کنایات عوام هم گه گاه لطف و ظرافتی خاص به شعر او می بخشد ».(زرین کوب، 1363: 88)
خلاصه کلام اینکه حافظ با چیدن واژه های در دسترس و ساده معجزه می کند، مجذوب می کند و خواننده ی اثرش را شیفته خود می سازد و خود معتقد است که همه از « لطف خداوند » است.
3ـ2. عرفان حافظ
یکی از بحث های مهم در زمینه حافظ شناسی، عرفان حافظ است. با توجّه به این که در جای جای ابیاتش می توان نشانه های بسیاری از عرفان عمیق حافظ یافت امّا چون هنر حافظ حتّی در ابیاتی که سرشار از رموز عرفانی و معانی فلسفی است، باعث ایجاد شور و حال عاشقانه می گردد، باعث شده است که برخی در عرفان عمیق او شک بیاورند: در حالی که می دانیم: « از جمله در بین غزل های جوهری و عمیقی که در دیوان حافظ هست آنچه با مطلع؛ ـ سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد؛ آغاز می شود طرح موجز و رمزآمیزی از سلوک روحانی شاعر را نقش می زند. آنچه با مصرع معروف ـ دوش دیدم که ملایک درِ میخانه زدند ـ افتتاح می یابد نمونه ای از مکاشفات حاصل از این سیر و سلوک را تصویر می کند چنانکه غزلی هم که با مطلع ـ در ازل تو حسنت ز تجلّی دم زد ـ شروع            می­گردد جهان بینی عارفانه ی شاعر و شیوه ی تلقی او را از مسأله ی هستی و مراتب آن در یک نظام مجموع فکری تقریر می کند ». (زرین کوب، 1368: 623ـ624)
بیان حقایق عرفانی کاری صعب است و زبان عرفان زبان اشاره است و درست به همین دلیل شاعر مجبور است که برای انتقال مفاهیم عرفانی از آرایه های مختلفی چون کنایه و استعاره و… بهره بگیرد.
« از یک حقیقت می توان با تعبیرات گوناگون سخن گفت و هر یک از این تعبیرات نیز بر اساس تناسب خاص خود معنی دار و ارجمند است:
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
 
این تحقیق درصدد پاسخگویی به پرسش های زیر است:
1ـ دلایل اصلی وجود تضادهای ظاهری بین دین و عرفان در دیوان حافظ چیست؟
2ـ آیا حافظ راه رسیدن به عرفان واقعی (حقیقت) را در گذشتن از شریعت می داند؟
3ـ آیا حافظ قصد شوخی با مقدّسات را دارد؟
4ـ چه ابیاتی از دیوان حافظ باعث شده است که برخی او را بی دین تصوّر کنند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تضاد دین و عرفان در دیوان حافظ

بستن منو