پایان نامه رشته ادبیات-تحلیل حدیث نفس یا خودگویی

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :
تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

قسمتی از متن پایان نامه :

 

دیگر آن که از سالهای حضورش در این مدرسه خاطراتی را نقل می­کند،  از سفر دوم احمد شاه به بوشهر سخن به میان می­آورد که همه­ی دانش آموزان مدرسه را برای استقبال از شاه به امیریه که مرکز کارگزار یا فرمانداری بوشهر بود،  بردند. او همچنین از مدیر مدرسه که نامش فیلسوف روانشاد بود و ویژگی منحصر به فردی داشت و اهل شیراز بود، به نیکی یاد می­کند و او را مردی مهین دوست و مهربان و آزاداندیش معرّفی می­نماید.
چوبک در جایی دیگر از شرح حال خود،  به بیماری سختی اشاره می­کند که در نیمه­ی کلاس دوم به آن دچار شده بود و موجب شد او از شهر بوشهر برای معالجه به شیراز برود. طبعاً دور شدن او از شهر مدرن بوشهر آن روز،  با همه دلبستگی­هایش و وارد شدن به شهری ناآشنا برای کودکی مثل چوبک که از روحیّه­ی حسّاسی برخودار بود، می توانست بسیار تأثیرگذار باشد،  دور شدن از هم شاگردی ها و شهرش از همه مهم تر غم دوری مادر بسیار برای او سخت ­بود. او در شهر شیراز نزد پدرش اقامت گزید. پدرش در آن زمان همسری جدید اختیار کرده بود، او زندگی جدیدی را با پدر،  در این شهر آغاز کرد و به درمان بیماری خود اقدام نمود.
در آن دوران،  در معّیت پدر با دو کتاب «یکی بود یکی نبود» جمال زاده و «قصه های هزار و یک شب» آشنا می شود. قصه­هایی که پدر برای همسرش می خواند و چوبک با همه­ی وجود به آن گوش می­سپارد،  چه بسا آشنا شدن با این قصه­ها و علاقه و گرایش او به شنیدن قصه­ها،  ذهن خلّاق کودکانه­ی او را برای نوشتن امّاده کرده بود.
دنیای تازه­ای که در برابر چشمان چوبک گشوده شده بود،  هوای دلکش،  بازارهای با شکوه،  میوه های رنگارنگ فصل،  گل ها و درختان زیبا و به غایت سِحرکننده­ی شیراز و همه و همه­ی چیزهایی که قبل از آن در شهر بوشهر ندیده بود،  نمی توانست عمق اندوه او را از دوری مادر کم کند،  مادری که چوبک به شدت به او وابسته بود. او در شرح حال خود با ایماء و اشاره از نامّادریش اظهار گله مندی می­کند،  حتی اشاره می­کند به این که نامّادریش موجب جدایی او از یار وانیس تنهایی­اش ـ که میمونی به نام مخمل بود ـ می شود.
سوالات یا اهداف این پایان نامه :
1- شخصیّت های مطرح داستان چراغ آخر از چه نوعی هستند ؟
2- معرّفی شخصیّت های داستان چراغ آخر به چه شیوه ای انجام شده است؟
3- اندیشه های نویسنده در خلق شخصیّت های داستان تا چه اندازه تأثیرگذار بوده است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل و بررسی انواع شخصیّت و شیوه های شخصیّت پردازی در مجموعه ی داستانی چراغ آخر

بستن منو