دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-تحلیل ویژگی های داستان پست مدرن

سایت دانلود پایان نامه omidfile.com


دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاری آثار اصغر الهی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

« در روانکاوی چند مفهوم پایه و اساسی وجود دارد که عبارتند از: تضاد احساسات و آرزوها و عواطف، عقده­ی ادیپ، ناخودآگاهی و خودآگاهی، قدرت فراگیر فکر و اندیشه، فرافکنی یا دفاع من در مقابل کشمکش­های روانی و غیره.» (فروید، ۱۳۶۲: ۷) کین پسر به پدر و کین پدر به پسر یکی از معروف­ترین مضامین مورد استفاده هنرمندان است. در شاهنامه­ی فردوسی رستم­، سهراب را که پسرش است می­کشد یا کیکاووس پدر سیاوش به دنبال شکایت همسرش که نامادری سهراب است تصمیم به کشتن پسرش می­گیرد. فروید نیز ازین مفهوم پسرکشی استفاده می­کند و عقده­ی ادیپ را شرح می­دهد. ( همان، ۹-۱۱) یکی از بحث ­انگیز­ترین کتاب­های فروید، کتاب “توتم وتابو” است. فروید درین کتاب از اعتقادات انسان­های بدون تمدن سخن می­گوید که تحت تأثیر شدید قوانین تابو قرار دارند. با بررسی این تابو­ها می­توان دریافت که بسیاری از آن­ها با تغییر شکل در زندگی انسان­های متمدن هم حضور دارند و سازنده­ یا کنترل­کننده­ی بخش وسیعی از اعتقادات آن­ها هستند. فروید درین کتاب سعی می­کند با نشان دادن شباهت میان این دو قشر متمدن و بی­تمدن، انتقال باورهای جمعی به آیندگان را ثابت کند. در واقع فروید منشأ بسیاری از اعمال مردم این روزگار را، اعتقادات پیشینیان می­داند که به صورت ناخودآگاه در باورهای آنان نهادینه شده است و همین باورها، هدایت کننده­ی بیماری­های روانی شناخته شده به درون جوامع انسانی هستند. یکی از این مفاهیم نهادینه شده در ناخودآگاه، « تابو» است.

تابو: « به معنای دقیق، تابو همه­ی آن چیزهایی است که در عین حال مقدس، فراتر از حد معمولی اشیاء و خطرناک و ناپاک و اسرار­آمیز است». (همان، ۵۰)

از دیدگاه فروید، تابو مبین دو معنی متضاد است: از یک سوبه معنای مقدس و وقفی و از سوی دیگر به معنای خطرناک، نجس و اسرارآمیز است. محدودیت­های تابویی تنها به خود تکیه دارد و چیزی جدای محدودیت­های اخلاقی و مذهبی است. ممنوعیت­های تابویی بر هیچ استدلال خاصی استوار نیست و حتی تاریخ دقیق شکل­گیری آنها نیز بر ما پوشیده است. در واقع تابوها قدیمی­ترین قوانین غیرمدون بشری هستند. تابوها چندین هدف را دنبال می­کنند:

حفظ مقام و مرتبه شخصیت­های بزرگ مثل رؤسا و کشیشان از گزند، حفاظت از ناتوانان مثل زنان و نوزادان، حفظ جوامع انسانی از خشم خدایان، حفظ کسانی که با مردگان در تماس بوده و در معرض خطر آنها هستند. تابوها خود به خود مجازات کننده­ی کسانی هستند که از آن سرپیچی می­کنند. برای مثال اگر شخصی با مرده که یک تابو است تماس داشته باشد و قوانین پس از تماس را رعایت نکند، مرده او را خواهد کشت. بنابرین کسی که هتک حرمت تابویی را کند، خود نیز تابو می­شود. در واقع تابو قابلیت انتقال دارد و برای جلوگیری ازآن مناسک قربانی و صدقه دادن، بلای تابو را اشخاص در معرض خطر دور می­کند.( همان، ۴۴-۵۰)

بررسی داده­های روانکاوانه، یعنی داده­هایی که از قسمت ناخود­آگاه حیات روانی اشخاص مختلف به دست می­آیند نشان می­دهد که در بیماری وسواس، اشخاص از ممنوعیت­های تابویی فردی که برای خود ایجاد کرده­اند به دقت و کاملاً شبیه به اقوام نامتمدن، پیروی می­کنند. شباهت بین تابو و بیماری وسواس ممکن است مطلقاً خارجی یعنی فقط شامل قالب­های شکل­گیری آن­ها باشد و قرابت ماهوی با هم نداشته باشند اما یکی از جالبترین شباهت­های آنان به هم این است که هردو ظاهراً فاقد علت موجبه و واجد ریشه­های اسرار­آمیز هستند.(همان، ۵۶-۵۵) تابوها ممنوعیت­های قدیمی هستند وممکن است از نسلی به نسل بعد تحمیل شده باشند. و ممکن است این ممنوعیت­ها شامل فعالیت­های مورد علاقه مردم بوده باشد. ازین­رو حفظ تابو یک اثر حتمی داشته است و آن حفظ میل اولیه به انجام امر ممنوع است. در واقع افراد تحت تأثیر تابو ناخودآگاهانه می­خواهند از منع­ها تخلف کنند اما می­ترسند و ترس از میل قوی­تر عمل می­کند و مانع انجام آن می­شود. ( همان،۶۴-۶۵) در بیماری وسواس نیز همانند تابوها از دو نیروی متضاد میل و ترس می­توان یاد کرد. فردی که نسبت به انجام کاری یا پرهیز از آن وسواس دارد به صورت ناخودآگاه تحت تأثیر میل به انجام آن قرار دارد و ترس از انجام موجب جلوگیری و بروز وسواس می­گردد.(همان،۶۹)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهی در دو دسته­ی رمان­ و مجموعه داستان­های کوتاه، مورد تحلیل­هایی از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستانی، نکات برجسته­ی روان­شناسی از دیدگاه فروید، یونگ و آدلر و جامعه شناسی از دیدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاری آثار اصغر الهی