دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تک نگاري آثار اصغر الهي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

« در روانکاوي چند مفهوم پايه و اساسي وجود دارد که عبارتند از: تضاد احساسات و آرزوها و عواطف، عقده­ي اديپ، ناخودآگاهي و خودآگاهي، قدرت فراگير فکر و انديشه، فرافکني يا دفاع من در مقابل کشمکش­هاي رواني و غيره.» (فرويد، 1362: 7) کين پسر به پدر و کين پدر به پسر يکي از معروف­ترين مضامين مورد استفاده هنرمندان است. در شاهنامه­ي فردوسي رستم­، سهراب را که پسرش است مي­کشد يا کيکاووس پدر سياوش به دنبال شکايت همسرش که نامادري سهراب است تصميم به کشتن پسرش مي­گيرد. فرويد نيز ازين مفهوم پسرکشي استفاده مي­کند و عقده­ي اديپ را شرح مي­دهد. ( همان، 9-11) يکي از بحث ­انگيز­ترين کتاب­هاي فرويد، کتاب “توتم وتابو” است. فرويد درين کتاب از اعتقادات انسان­هاي بدون تمدن سخن مي­گويد که تحت تأثير شديد قوانين تابو قرار دارند. با بررسي اين تابو­ها مي­توان دريافت که بسياري از آن­ها با تغيير شکل در زندگي انسان­هاي متمدن هم حضور دارند و سازنده­ يا کنترل­کننده­ي بخش وسيعي از اعتقادات آن­ها هستند. فرويد درين کتاب سعي مي­کند با نشان دادن شباهت ميان اين دو قشر متمدن و بي­تمدن، انتقال باورهاي جمعي به آيندگان را ثابت کند. در واقع فرويد منشأ بسياري از اعمال مردم اين روزگار را، اعتقادات پيشينيان مي­داند که به صورت ناخودآگاه در باورهاي آنان نهادينه شده است و همين باورها، هدايت کننده­ي بيماري­هاي رواني شناخته شده به درون جوامع انساني هستند. يکي از اين مفاهيم نهادينه شده در ناخودآگاه، « تابو» است.

تابو: « به معناي دقيق، تابو همه­ي آن چيزهايي است که در عين حال مقدس، فراتر از حد معمولي اشياء و خطرناک و ناپاک و اسرار­آميز است». (همان، 50)

از ديدگاه فرويد، تابو مبين دو معني متضاد است: از يک سوبه معناي مقدس و وقفي و از سوي ديگر به معناي خطرناک، نجس و اسرارآميز است. محدوديت­هاي تابويي تنها به خود تکيه دارد و چيزي جداي محدوديت­هاي اخلاقي و مذهبي است. ممنوعيت­هاي تابويي بر هيچ استدلال خاصي استوار نيست و حتي تاريخ دقيق شکل­گيري آنها نيز بر ما پوشيده است. در واقع تابوها قديمي­ترين قوانين غيرمدون بشري هستند. تابوها چندين هدف را دنبال مي­کنند:

حفظ مقام و مرتبه شخصيت­هاي بزرگ مثل رؤسا و کشيشان از گزند، حفاظت از ناتوانان مثل زنان و نوزادان، حفظ جوامع انساني از خشم خدايان، حفظ کساني که با مردگان در تماس بوده و در معرض خطر آنها هستند. تابوها خود به خود مجازات کننده­ي کساني هستند که از آن سرپيچي مي­کنند. براي مثال اگر شخصي با مرده که يک تابو است تماس داشته باشد و قوانين پس از تماس را رعايت نکند، مرده او را خواهد کشت. بنابرين کسي که هتک حرمت تابويي را کند، خود نيز تابو مي­شود. در واقع تابو قابليت انتقال دارد و براي جلوگيري ازآن مناسک قرباني و صدقه دادن، بلاي تابو را اشخاص در معرض خطر دور مي­کند.( همان، 44-50)

بررسي داده­هاي روانکاوانه، يعني داده­هايي که از قسمت ناخود­آگاه حيات رواني اشخاص مختلف به دست مي­آيند نشان مي­دهد که در بيماري وسواس، اشخاص از ممنوعيت­هاي تابويي فردي که براي خود ايجاد کرده­اند به دقت و کاملاً شبيه به اقوام نامتمدن، پيروي مي­کنند. شباهت بين تابو و بيماري وسواس ممکن است مطلقاً خارجي يعني فقط شامل قالب­هاي شکل­گيري آن­ها باشد و قرابت ماهوي با هم نداشته باشند اما يکي از جالبترين شباهت­هاي آنان به هم اين است که هردو ظاهراً فاقد علت موجبه و واجد ريشه­هاي اسرار­آميز هستند.(همان، 56-55) تابوها ممنوعيت­هاي قديمي هستند وممکن است از نسلي به نسل بعد تحميل شده باشند. و ممکن است اين ممنوعيت­ها شامل فعاليت­هاي مورد علاقه مردم بوده باشد. ازين­رو حفظ تابو يک اثر حتمي داشته است و آن حفظ ميل اوليه به انجام امر ممنوع است. در واقع افراد تحت تأثير تابو ناخودآگاهانه مي­خواهند از منع­ها تخلف کنند اما مي­ترسند و ترس از ميل قوي­تر عمل مي­کند و مانع انجام آن مي­شود. ( همان،64-65) در بيماري وسواس نيز همانند تابوها از دو نيروي متضاد ميل و ترس مي­توان ياد کرد. فردي که نسبت به انجام کاري يا پرهيز از آن وسواس دارد به صورت ناخودآگاه تحت تأثير ميل به انجام آن قرار دارد و ترس از انجام موجب جلوگيري و بروز وسواس مي­گردد.(همان،69)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

بررسآثار اصغر الهي در دو دسته­ي رمان­ و مجموعه داستان­هاي کوتاه، مورد تحليل­هايي از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستاني، نکات برجسته­ي روان­شناسي از ديدگاه فرويد، يونگ و آدلر و جامعه شناسي از ديدگاه گلدمن

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه تک نگاري آثار اصغر الهی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تک نگاري آثار اصغر الهي