دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

قسمتی از متن پایان نامه :

 

باب بیست و ششم

این باب که 74 صفحه را در بر می گیرد و از جمله باب های طولانی و مفصل کتاب فردوس المرشدیه به حساب می آید که به تفسیر شیخ مرشد از ایات قرآن اختصاص دارد.

شیخ در مجالس وعظ خود ان گاه که زمان را مناسب می یافت و مخاطبان و حاضران را مشتاق می دید آیاتی چند از کلام الله را شرح و تفسیر می کرد. بیش از صد آیه در این باب از قول شیخ مرشد تفسیر شده است .

 

 2-1-28-باب بیست و هفتم

این باب به 34 پرسش اختصاص دارد که پیروان و مریدان شیخ از او سوال کردند و او آنها را جواب گفته است . تمام سوالات مضمون و محتوای عرفانی و الهی دارد و شیخ با استناد به آیات و احادیث به سوالها پاسخ داده است : «دیگر سوال کردند از شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز که غایت مجاهده چیست ؟ الجواب : گفت آن است که جمله ی محدودات یعنی اعضا ترا که حدی دارد دربازی در راه ان کسی که هیچ حد ندارد. پس گفت هر چیزی را حدی هست و حد مجاهده بذل کردن روح است ، یعنی جان در باختن. » (همان :273)

 

2-1-29-باب بیست و هشتم

محمود بن عثمان در باب بیست و هشتم در ضمن حکایت ها و داستان هایی شیرین و جذاب و اشارت ها و لطایف عرفانی را از زبان شیخ مرشد بیان می‌کند.

این باب که مشحون از تعابیر و اصطلاحات عرفانی است در حقیقت کلاسی درسی برای مخاطبان و حاضران در مکتب عرفانی شیخ مرشد به حساب آمده است تا آنان بتوانند خود از دریای علم عرفانی مراد خویش سیراب کنند. هر حکایت و روایت بیان کننده ی نکته ای اخلاقی و یا عرفانی در زمینه انسان سازی سوق به حق تعالی می باشد .«و شیخ مرشد قدس الله رو حه العزیز گفت :اگر روز قیامت مرا گویند یا ابراهیم بن شهریار برخیز و بی حساب در بهشت شو ، تنها آن زمان هیچ کس بدبخت تر از من نباشد ؛زیرا که اومید من به کرم حق تعالی آن است که هر که نظر وی بر من افتاده باشد ،به من بخشند .»(همان 293)

 

2-1-30-باب بیست و نهم

از آن زمان که شیخ مرشد قدرت وفرمان یافت که وعظ گوید و مجلس بنشیند ،هر گاه که آغاز سخن می کرد ، مخاطبان ،پیروانان و حاضران را پدروار نصیحت می کرد. از خطرات راه رسیدن به حق آگاه می ساخت و به نعمت ها و الطاف بی دریغ خالق بی همتا بشارت می داد این باب به وصیت ها و رهنمود های عالمانه ی شیخ مرشد اختصاص داده شده است.

محمود بن عثمان با ذکر حکایت ها و داستان هایی از شیخ مرشد ،وصیت های ایشان  را به مستمعان عنوان کرده است . گاه این وصیت های شیخ زبانی بیان می شد : «چون کسی ارادت راه حق بودی و به خدمت شیخ مرشد قدس الله روحه العزیز آمدی و خواستی که دست از کار دنیا بدارد و در راه طریقت درآید شیخ او را گفتی : ای برادر بدانکه درویشی و صوفئی کاری سخت است . باشد که ترا طاقت آن نباشد ، زیرا که ترا گدای خوانند و حقیر دارند و گرسنگی و برهنگی و خواری و شکستگی به تو رسد و جفا از کس و نا کس به تو آید .»(همان :312)

و گاه شیخ با رفتار و منش خویش به دیگران درس زندگی و خدا شناسی می اموخت: «شیخ گفتی که بسیار باشد که من در مسجد می گذرم یا در راهی می روم و جمعی از کودکان و جوانان را می بینم از اصحاب خود و غیر ایشان که نشسته باشند و می خندند و مزاح می‌کنند و سخن بی فایده می گویند ، من بر ایشان بگذرم و سر در پیش افکنم و خود را از ایشان غافل سازم و التفات به ایشان نکنم و روی خود به ایشان خوش ندارم و در دل من انکار و نه دوستی فعل ایشان باشد آن فعلی که خدای داند . پس از ایشان ان کس که توفیق یافته باشد و زیرک و دانا بود در یابد که من از فعل وی رنجیده ام. »(همان:313)

 

2-1-31- باب سی ام

شیخ مرشد در فصلی مفصل ،شیخ ابو الفتح عبد السلام بن احمد بن محمد بن شیخ الشیوخ بیضایی را وصیت کرده است که محمود بن عثمان این وصایا را در باب سی ام گنجانده است .

شیخ مرشد در آغاز شیخ ابو الفتح را دعا می کند :«اما بعد سلام خدای تعالی و رحمت و برکت وی بر تو باد یا فرزند ،از حق تعالی و تقدس می خواهم که تو را در حفظ عنایت و حمایت خود نگه دارد و سعادت و دولت دو دو جهانی بر تو ارزانی دارد و تمام گرداند و سر تو خالص گرداند در همه ی اوقات و ترا محفوظ دارد از هر چه ترا از حق تعالی باز دارد….»(محمود بن عثمان 1333 :337 )

آن گاه شیخ در ادامه وصایای خویش را به شیخ ابوالفتح بیان می کند و حدود چهل حدیث از پیامبر ( ص ) نقل می کند .

 

2-1-32-باب سی و یکم

محمود بن عثمان در باب سی و یکم به اعتقادات شیخ مرشد می پردازد . شیخ مرشد در جواب سوال یکی از مریدان خویش ، اعتقادات اهل سنت که خود از جمله ی آن هاست را بیان می کند .« شیخ گفت : جماعتی برادران دین می خواستند که ایشان را بیاگاهانم از سر آنچه جمله ی اهل سنت و جماعت بران اتفاق کرده اند و اعتقاد داشته اند و اصحاب حدیث بر آن اجتماع کرد ه اند .» (همان :356)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

الف ) اهداف علمی : تبیین جایگاه کتاب فردوس المرشدیه در میان آثار عرفانی

ب ) اهداف کاربردی : از این تحقیق می‌توان در حوزه‌های زیر استفاده کرد :

  1. در حوزه‌ی تذکره‌ها و زندگی‌نامه‌های عرفانی
  2. در حوزه‌ی شرح و تفسیر متون عرفانی

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت PDF)

 پایان نامه بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :بررسی محتوایی فردوس المرشدیه فی اسرار الصمدیه